Բացվեց Աղձքի հայոց արքաների դամբարանում հայտնաբերված երրորդ սնդուկը
Արագածոտնի մարզում Աղձքի հայոց արքաների՝ Արտաշեսյանների և Արշակունիների,  դամբարանի պեղումների ժամանակ հայտնաբերվել է երեք սնդուկ՝  մասունքներով: Երկուսն արդեն բացվել էին, որոնք լի են եղել արքայական տոհմերի անդամների ոսկորներով: Երրորդ սնդուկը բացվեց այսօր՝ բազմաթիվ հյուրերին ներկայությամբ: Հավանական էր, որ երրորդ սնդուկը, ի տարբերություն նախկին երկուսի, դատարկ լինի, սակայն մշակույթի նախարարության Պատմամշակութային ժառանգություն գիտահետազոտական կենտրոնի փոխտնօրեն, արշավախմբի ղեկավար Հակոբ Սիմոնյանին իր «մասնագիտական հոտառությունը»  հուսախաբ չարեց: Բացվեց սնդուկը՝ լի մարդկային ոսկորներով:
«Իհարկե, գայթակղությունը մեծ էր, որ մինչ այսպես պաշտոնական բացելը, ստուգեինք՝ այնտեղ բան կա, թե ոչ: Բայց այդ դեպքում այսօր կտեսնեիք արդեն կեղծ իրավիճակ, իսկ այսօր ձեր աչքի առաջ պեղվեց այն, ինչ զմռսվել, ամրացվել  է 1650 տարի առաջ»,- լրագրողների հետ զրույցում ասաց Հ.Սիմոնյանը:
Սնդուկն ընդամենը մի քանի րոպե բաց մնաց, քանի որ առաջիկայում այնտեղի մասունքները պետք է մանրամասն ուսումնասիրվի քիմիական կազմը, անցկացվի ԴՆԹ անալիզ, որպեսզի հնարավոր լինի կազմել արքայատոհմի գենետիկ կառուցվանքը, և ի վերջո  գտածոների թանգարայնացում:
Արշավախմբի ղեկավարի խոսքով՝ այս սնդուկում, ինչպես և նախորդ երկուսում, արքայական տոհմի անդամների՝ տղամարդկանց, կանանց, երեխաների, ոսկորներ են:
«Այս ամենը ցույց է տալիս, որ մենք, իրոք. գործ ունենք արքայական տոհմի հետ, քանի որ եթե այնտեղ լիներ միայն սրբերի աճյուններ, ապա երեխաների, կանանց ոսկորներ չպետք է լինեին: Այսինքն մենք գործ ունեն այն վկայություն հետ, որ հաղորդել են մեզ մեր պատմիչները: Մեր աչքի առաջ  Խորենացու և Բուզանդի հաղորդումները մարմին առան և դարձան իրական»,- նշեց Հ.Սիմոնյանը:
Աղձքի 4-րդ դարի դամբարանում պատմահնագիտական պեղումներն իրականացվել են փուլ առ փուլ,  սկսվել են 1974 թվականից, այնուհետև շարունակվելու 2001-ին, վերջին փուլը սկսվել է 2014-ին:
Մշակույթի նախարար Արմեն Ամիրյանը լրագրողների հետ զրույցում տեղեկացրեց, որ հնավայրի պեղումների համար 2014 թվականին պետական բյուջեից հատկացվել է 15 միլիոն դրամ, 2015-ին և 2016-ին՝ 17-ական միլիոն դրամ, նույնքան գումար էլ նախատեսված է 2017-ի համար:
«Աշխատանքները ցույց են տալիս, որ մենք պետք է շարունակենք պեղումները, պարզապես պետք է լինեն համապատասխան հատկացումներ, դրամական միջոցներ, որպեսզի մենք կարողանանք ոչ միայն պեղումների, ուսումնասիրությունների, թանգարայնացման աշխատանքներ կատարել, այլ նաև ստեղծել ենթակառուցվածքներ՝ նպաստելով  զբոսաշրջության զարգացմանը»,- ասաց Արմեն Ամիրյան:
Նշենք, որ սնդուկի բացման արարողությանը ներկա էր ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանը, պատգամավորներ, Աղձքի և շրջակա գյուղերի բնակիչները: Բեմադրության միջոցով ներկայացվեց հայոց պատմության Արշակունիների ժամանակաշրջանը:
«Պարսիկները հավատում էին, որ հայոց արքաների ոսկորները վիթխարի զորություն, հզորություն ունեն, որոնք պահում են հայոց աշխարհը: Նրանք, որպեսզի այդ զորությունը տանեն, արշավանք են կազմակերպում ու կարողանում են հափշտակել այդ ոսկորները, բայց հայոց այրուձին Վասակ Մամիկոնյանի հրամանատարությամբ, կարողանում է հետ խլել և վերաթաղել Աղձքում:
Մենք բոլորս վստահ ենք, որ Վատիկանում կամ այլ եկեղեցիներում պահվող սրբերի աճյուններն ունեն հրաշագործ հատկություն: Այսինքն 21-րդ դարում մարդիկ հավատում են դրան: Մենք հավատում ենք մեր արքաների զորությանը, հավատում ենք, որ նրանց ոսկորներում մեծ ուժ կա: Այսօր  հայտնաբերել ենք այդ ոսկորները ու հավատում ենք, որ մոտ է հայոց վերածնունդը,  հայոց հզորությունը, մենք Հայաստանը տեսնելու ենք այնպես, ինչպես Արշակունիների օրոք»,- ասաց արշավախմբի ղեկավար Հ. Սիմոնյանը:

Third relic-chest opened in Aghdzk mausoleum of Armenian kings
Three relic-chests have been discovered during the excavations of the mausoleum of Armenian Arsacid kings in Aghdzk village. Two of them have already been opened revealing the relics of the members of the Armenian dynasty. The third one was supposed to be empty, however the professional "instincts" of archaeologist, head of the Aghdzk expedition Hakob Simonyan, did not let him down. The relic-chest was full of human remains and relics.
The chest remained open only for a few minutes as the chemical composition of the relics are to be examined in the coming future, DNA analysis is to be conducted to reveal the genetic construction of the dynasty.
In the words of the head of the expedition this chest, like the previous two ones, contain the bones of the men, women and children of the Armenian dynasty.
Archaeological excavations in the Aghdzk village mausoleum have been carried out in several stages. They launched in 1974 up to 2001 and the last phase kicked off in 2014. Minister of Culture Armen Amiryan told the reporters that 15 million AMD was allocated from the state budget to carry out excavations in the monument, in 2016 17 million AMD has been allocated. An equal amount of money is planned to be allocated in 2017 as well.
"The activities show that we should proceed the excavations,  the necessary funds are just to be allocated for us to be able to establish infrastructures in addition to the excavations and studies," the minister noted.
Notably the opening of the relic-chest has been attended by National Assembly Speaker Galust Sahakyan, MPs, the residents of Aghdzk and its neighboring villages.
"The Persians believed that the bones of the Armenian kings bore an enormous power which protected the Armenian kingdom. Thus King Shapur of Persia exhumed the bones of the Armenian kings and attempted to take them to Persia allegedly taking Armenia's power. However, Sparapet Vasak Mamikonyan defeated the Persians and reclaimed the bones of the Arshaluni monarchs, he buried them at Aghdzk.
We all believe that the remains of the saints kept in Vatican have magical power. This means the people of the 21th century believe in it. We believe that the bones of our Armenian kings possess a great power. We have discovered that bones and we are sure that the rebirth of Armenia is close. We will see Armenia as powerful as under Arsacid  kings," head of the expedition H. Simonyan noted.