Եվրահանձնաժողով. Թուրքիան բացահայտ աջակցել է Ադրբեջանին ԼՂ դեմ ապրիլյան բախումների ընթացքում
Եվրոպական Հանձնաժողովը հետընթաց է արձանագրել է Թուրքիայում արդարադատության, մարդու իրավունքների, խոսքի ու մամուլի ազատության, և մի շարք այլ ոլորտներում:
Այս մասին ասված է ԵՄ անդամության համար անհրաժեշտ Թուրքիայի կողմից իրականացրած հիմնական քաղաքական և տնտեսական բարեփոխումների վերաբերյալ Եվրահանձնաժողովի տարեկան գնահատման զեկույցում, որն ընդունվել է նոյեմբերի 9-ին:
Զեկույցի` Հարավային Կովկասին և Կենտրոնական Ասիային նվիրված հատվածում նշվում է, որ Թուրքիան բացահայտ աջակցություն է հայտնել Ադրբեջանին 2016թ. ապրիլին Լեռնային Ղարաբաղում տեղի ունեցած բախումների ընթացքում:
2009թ. ստորագրված հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման վերաբերյալ արձանագրությունների մասով նշվում է, որ դրանք դեռևս չեն վավերացվել:
Զեկույցը մատնանշում է նաև թուրքական իշխանությունների խիստ և կանոնավոր արձագանքը 1915թ. Ցեղասպանության ճանաչման հարցում:
Զեկույցի հեղինակներն անդրադարձել են նաև Ստամբուլում լույս տեսնող «Ակոս» թերթի գլխավոր խմբագիր Հրանտ Դինքի սպանության քրեական գործին, Հայոց պատրիարքության կողմից հայոց լեզվի դասավանդման կազմակերպման խոչընդոտներին, ինչպես նաև Կարսում հայերի դեմ ատելության քարոզչության առնչությամբ “Գորշ Գայլեր” Կազմակերպության գործունեությանը:
Զեկույցի հրապարակմանը հետևել է բարձրագույն մակարդակով թուրքական իշխանությունների խիստ քննադատությունը: Թուրքիայի ԵՄ հարցերով նախարար Օմեր Չելիկը նույնիսկ անվանել է այն ապակառուցողական և ոչ անաչառ:

Европейская комиссия: Турция открыто поддержала Азербайджан во время апрельских событий в Нагорном Карабахе
Европейская комиссия констатировала регресс в Турции в сфере правосудия, прав человека, свободы слова и прессы, а также в ряде других сфер. Об этом говорится в обнародованном 9 ноября докладе Еврокомиссии о готовности Турции к вступлению в Евросоюз.
Доклад содержит оценку проведенных в Турции основных политических и экономических реформ, необходимых для вступления в ЕС.
В части документа, касающейся Южного Кавказа и Центральной Азии, подчеркивается, что Турция в открытую поддержала Азербайджан во время столкновения в Нагорном Карабахе в апреле 2016 года.
Указано также, что до сих пор не ратифицированы подписанные 10 октября 2009 года в Цюрихе протоколы о нормализации армяно-турецких отношений.
В докладе отмечается также реакция властей Турции в вопросе признания Геноцида армян 1915 года.
Авторы доклада затронули также уголовное дело по факту убийства редактора издаваемой в Стамбуле армянской газеты «Акос» Гранта Динка, препятствий в деле организации обучения армянскому языку, деятельности организации «Серые волки».