Հայաստանի ֆուտբոլի ազգային հավաքականի և «Մանչեսթեր Յունայթեդի» ավագ Հենրիխ Մխիթարյանը բացել է իր հաջողության գաղտնիքը, ինչպես նաև ՀՖՖ մամուլի քարտուղարության հետ զրույցում խոստովանել է, թե ինչպես է հաղթահարում դժվարին պահերը:
«Իմ հաջողության գաղտնիքն այն է, որ ես երբեք չեմ դադարում աշխատել: Երբեմն ֆուտբոլիստի կարիերայի ընթացքում լինում են դժվար ժամանակներ, բայց երբեք պետք չէ հանձնվել։ Երբեմն կարող ես ունենալ մտքեր, որ պետք է կանգ առնել։ Դա մարդկային բնական զգացողություն է, բայց դա չի կարող քեզ ստիպել դադարեցնել այն, ինչ դու սկսել ես։ Դու պետք է ուժ գտնես վատ մտքերը վանելու համար»,- ասել է Մխիթարյանը։
Դանիայի հավաքականի դեմ խաղում (0:4) գոլերի քանակով հայ կիսապաշտպանը հավասարվեց Հայաստանի հավաքականի բոլոր ժամանակների լավագույն ռմբարկու Արթուր Պետրոսյանին, ով այժմ գլխավորում է ազգային թիմը: Մխիթարյանն ուրախ է, որ կարողացել է գերազանցել մարզչի ռեկորդը:
«Ինչպես ցանկացած ֆուտբոլիստ, ես ևս սիրում եմ գոլեր խփել, և ես շատ երջանիկ եմ, որ կարողացա գերազանցել մեր հավաքականի նոր գլխավոր մարզչին պատկանող ռեկորդը։ Այնքան էլ հեշտ չէ ազգային հավաքականի կազմում դառնալ շատ գոլերի հեղինակ, որովհետև դու հիմնականում խաղում ես շատ ուժեղ մրցակիցների դեմ, բայց ես միշտ փորձում եմ անել հնարավոր ամեն ինչ՝ գոլ խփելու համար։
Արթուր Պետրոսյանն ինձ համար եղել է Հայաստանի հավաքականի պատմության լավագույն խաղացողներից մեկը, եթե ոչ լավագույնը: Միշտ աջակցություն եմ ստացել նրա կողմից: Իր հետ աշխատելով` մեծ տպավորություն ունեմ: Նա լավ է հասկանում ֆուտբոլը, շատ մեծ գիտելիքներ ունի կարծում եմ` միասին կարող ենք հաջողությունների հասնել: Նա կարող է հավաքականին նոր բան տալ»,- ասել է Հենրիխը:
Այն հարցին, թե Մխիթարյանն ինչպե՞ս է զգում, որ իր շնորհիվ Հայաստանն ամբողջ աշխարհին ճանաչելի է դարձնում, հայ ֆուտբոլիստը նշել է, որ միշտ անում է առավելագույնը՝ Հայաստանն աշխարհով մեկ հայտնի դարձնելու համար, որպեսզի մարդիկ իմանան նրա աշխարհագրական դիրքը և պատմությունը։

Генрих Мхитарян: Секрет моего успеха заключается в том, что я никогда не перестаю работать
«Я всегда мечтал стать профессиональным футболистом. И когда твоя мечта исполняется, и ты начинаешь свой путь, чувствуешь невероятное счастье. Когда я начал выступать за футбольный клуб „Металлург” (Донецк), понял, что могу продолжить свое продвижение и сделать хорошую футбольную карьеру», – рассказал Генрих Мхитарян.
Капитан сборной Армении по футболу, полузащитник «Манчестер Юнайтед» Генрих Мхитарян перед матчем отборочного турнира чемпионата мира 2018 года со сборной Черногории дал большое интервью официальному сайту Федерации футбола Армении. Матч между сборными Армении и Черногории прошел 11 ноября на стадионе «Республиканский» имени Вазгена Саркисяна в Ереване. Армянская команда одержала первую и волевую победу со счетом 3:2 в отборочном туре Чемпионата мира 2018г. над лидерами в своей группе – черногорцами.
В ответ на вопрос, что больше всего его привлекало в футболе, когда он был еще ребенком, Генрих Мхитарян сказал: «Меня вдохновлял мой отец. Я мечтал стать таким же футболистом, как он».
«Мой отец, действительно, был очень известным футболистом, но в выборе профессии в юном возрасте я не чувствовал какого-либо давления. Моя семья предоставила мне возможность сделать выбор между тем, чтобы стать футболистом, и другими профессиями. И я выбрал футбол», – добавил Мхитарян.
«Секрет моего успеха заключается в том, что я никогда не перестаю работать. Иногда в ходе футбольной карьеры бывают трудные времена, но никогда нельзя сдаваться», – сказал Генрих Мхитарян.
В ответ на вопрос, какой гол в своей карьере он считает самым красивым, футболист сказал: «За свою карьеру я забил много голов, но, считаю, должен забить еще больше. Не хочу выделять какой-то конкретный забитый мяч – ни сейчас, ни, надеюсь, в конце своей карьеры. Хочу надеяться, что в конце моей футбольной карьеры голов будет так много, что я буду испытывать затруднения при ответе на этот вопрос».