«Ազգային ժողովում քննարկումների ընթացքում պատգամավորների կողմից արծարծված թեմաները, ըստ էության, տեղ են գտել, շարունակաբար տեղ են գտնելու կառավարության ծրագրերում»,- Ազգային ժողովի արտահերթ նիստում 2017 թվականի բուջեի նախագծի քննարկմանն ունեցած արտահերթ ելույթում ասաց ՀՀ փոխվարչապետ, միջազգային տնտեսական ինտեգրման և բարեփոխումների նախարար Վաչե Գաբրիելյանը:
Նրա խոսքով՝ նոր ստեղծվող ռազմավարական նախաձեռնությունների կենտրոնն առավել մանրամասն մշակելու է ծրագրեր, որոնք նպաստելու են արտահանման խթանմանը, գիտության և արդյուաբերության ինտեգրմանը, աշխատատեղերի ավելացմանը:
«Խիստ կարևորում եմ նայել բյուջեին որպես մեծ իներցիայով փաստաթուղթ, որը կարողացել է լավագույն շեշտադրումները, պահպանողականության առումով, պահպանել, միաժամանակ դնել էական շեշտադրումներ պարտքի կայունության, հարկային եկումուտների ավելացման, սոցիալական ծախսերի պաշտպանվածության վերաբերյալ, միաժամանակ կառավարության գործողություններում, որոնք ունեն խիստ հստակ և որոշակի ժամկետներ, ձեռարկել այն միջոցառումները, որոնց վերաբերյալ պատգամավորները խոսում են»,- ասաց նախարարը:
Վ. Գաբրիելյանը նշեց, որ աշխատանքներ են տարվում պետական ապարատի կրճատման, ծախսերի կրճատման ուղղությամբ:
«Պետական ապարատում առ այսօր կրճատվել է 791 ծառայողական մեքենա: Փոքր թիվ չէ: Իհարկե, դրանց մեջ եղել են մեքենաներ, որոնք չէին օգտագործվում»,- ասաց Վաչե Գաբրիելյանը:

Вице-премьер: В Армении уже сокращен 791 служебный автомобиль
«Поднимаемые депутатами в ходе обсуждений в Национальном Собрании Армении темы, по сути, постоянно находили отражение в программах правительства», – заявил сегодня на внеочередном заседании парламента в ходе обсуждения проекта государственного бюджета РА на 2017 год вице-премьер-министр, министр международной экономической интеграции и реформ Ваче Габриелян.
По его словам, создаваемый в Армении Центр стратегических инициатив будет разрабатывать программы, которые должны способствовать стимулированию экспорта, интеграции науки и промышленности, увеличению количества рабочих мест.
«Считаю крайне важным подходить к проекту бюджета как к документу, который сумел сохранить лучшие подходы минувших лет, но в то же время поставить новые акценты – в плане стабилизации долга, увеличения налоговых доходов, расходов на социальную защиту», – указал Ваче Габриелян, добавив, что программой правительства предусмотрено также в конкретные сроки осуществить мероприятия, о необходимости которых говорили депутаты.
В частности, как указал Ваче Габриелян, проводятся работы по сокращению госаппарата, расходов.
«В госаппарате на сегодняшний день сокращен 791 служебный автомобиль. Это не маленькая цифра. Конечно, среди них были и автомобили, которые не использовались», – добавил он.