Վանյան. ԱՆ-ն առաջարկել է դպրոցներում հաջորդ շաբաթվանից ներդնել համաճարակաբանական ֆիլտր
Վերջին 10-15 օրվա ընթացքում Հայաստանում սկսել է շրջանառվել  գրիպի Ա տեսակ H3 ենթատիպը: Այլ ենթատիպեր այս պահին չեն շրջանառվում, հատկապես H1N1-ի դեպքեր ներկա պահին չունենք: Լրագրողների հետ հանդիպմանը հայտարարեց ԱՆ հիվանդությունների վերահսկման և կանխարգելման ազգային կենտրոնի գլխավոր տնօրեն Արտավազդ Վանյանը:
Նրա խոսքով, դպրոցներում ու մանկապարտեզներում, պոլիկլինիկաներում, վերակենդանացման բաժանմունքներում, շտապ օգնության ծա իրականացվում է ամենօրյա մոնիտորինգ:
«Նկատեցինք, որ վերջին 15 օրերի ընթացքում գրիպով և սուր շնչառական վարակների ոչ կտրուկ, բայց աշխուժացում է նկատվում  հատկապես մինչև 14 տարեկան երեխաների շրջանում»,-ասաց կենտրոնի տնօրենը:
Հաշվի առնելով աշխուժացումը, առողջպահության նախարարությունը տարածքային կառավարման, կրթության և գիտության նախարարություններին առաջարկել է ուսումնական հաստատություններում հաջորդ շաբաթվա սկզբից ներդնել համաճարակաբանական ֆիլտր: Հաշվի առնելով նախորդ տարվա փորձը, Վանյանը ֆիլտրի կիրառումը կանխարգելիչ արդյունավետ միջոց որակեց:
«Դպրոցներում, մանկապարտեզներում հիվանդության թեթևակի նախանշաններ ունենալու դեպքում անմիջապես մեկուսացնել ու առաջնային բժշկական կազմակերպության միջոցով կազմակերպել բուժումը»,-միջոցառման էությունը բացատրեց մասնագետը:
Վանյանի խոսքով, դա թույլ կտա խուսափել հետագա բարդություններից ու հիվանդության տարածումից: Նա ծնողներին խորհուրդ տվեց հիվանդ երեխաներին չտանել դպրոց կամ մանկապարտեզ:
«Այստեղ մեր բնակչության դերը շատ մեծ է, իրազեկում է իրականացվելու ծնողների շրջանում: Սա մեզ թույլ կտա խուսափել բռնկումից կամ համաճարակից»,-ասաց նա:

Ministry of Healthcare suggests establishing epidemiological control at schools
Cases of H3 subtype of A-type influenza have been recorded in Armenia over the past 1015 days. At this point no other cases of H1N1 virus are registered in the republic, Artavazd Vanyan, Head of National Center for Disease Monitoring and Prevention at the Healthcare Ministry told a press conference on Friday.
In the speaker’s words, round-the-clock monitoring is conducted by the Emergency medical service in the schools, kindergartens, policlinics and reanimation departments.
“We have observed a gradual increase of flu case and acute respiratory infections over the past 15 days that are activating especially among children aged 14,” the head of the center said.
Considering the gradual spreading of the disease, the Ministry of Healthcare has suggested the Ministries of Education and Territorial Administration establishing epidemiological control at schools across the country from the next week to serve as preventive measure.
“In case of the first symptoms of the infection children at schools and kindergartens are immediately isolated and provided with medical care by first hand medical aid services,” Vanyan explained the essence of the taken measure, adding the move will prevent the further spread of the disease. He next recommended the parents to keep sick children from attending schools.
“Much depends on our population as well. An awareness raising activities are to be conducted among the parents that will prevent the outbreak of the disease or the epidemic,” Vanyan concluded.