Վանյան. ԱՆ-ն առաջարկել է դպրոցներում հաջորդ շաբաթվանից ներդնել համաճարակաբանական ֆիլտր
Վերջին 10-15 օրվա ընթացքում Հայաստանում սկսել է շրջանառվել  գրիպի Ա տեսակ H3 ենթատիպը: Այլ ենթատիպեր այս պահին չեն շրջանառվում, հատկապես H1N1-ի դեպքեր ներկա պահին չունենք: Լրագրողների հետ հանդիպմանը հայտարարեց ԱՆ հիվանդությունների վերահսկման և կանխարգելման ազգային կենտրոնի գլխավոր տնօրեն Արտավազդ Վանյանը:
Նրա խոսքով, դպրոցներում ու մանկապարտեզներում, պոլիկլինիկաներում, վերակենդանացման բաժանմունքներում, շտապ օգնության ծա իրականացվում է ամենօրյա մոնիտորինգ:
«Նկատեցինք, որ վերջին 15 օրերի ընթացքում գրիպով և սուր շնչառական վարակների ոչ կտրուկ, բայց աշխուժացում է նկատվում  հատկապես մինչև 14 տարեկան երեխաների շրջանում»,-ասաց կենտրոնի տնօրենը:
Հաշվի առնելով աշխուժացումը, առողջպահության նախարարությունը տարածքային կառավարման, կրթության և գիտության նախարարություններին առաջարկել է ուսումնական հաստատություններում հաջորդ շաբաթվա սկզբից ներդնել համաճարակաբանական ֆիլտր: Հաշվի առնելով նախորդ տարվա փորձը, Վանյանը ֆիլտրի կիրառումը կանխարգելիչ արդյունավետ միջոց որակեց:
«Դպրոցներում, մանկապարտեզներում հիվանդության թեթևակի նախանշաններ ունենալու դեպքում անմիջապես մեկուսացնել ու առաջնային բժշկական կազմակերպության միջոցով կազմակերպել բուժումը»,-միջոցառման էությունը բացատրեց մասնագետը:
Վանյանի խոսքով, դա թույլ կտա խուսափել հետագա բարդություններից ու հիվանդության տարածումից: Նա ծնողներին խորհուրդ տվեց հիվանդ երեխաներին չտանել դպրոց կամ մանկապարտեզ:
«Այստեղ մեր բնակչության դերը շատ մեծ է, իրազեկում է իրականացվելու ծնողների շրջանում: Սա մեզ թույլ կտա խուսափել բռնկումից կամ համաճարակից»,-ասաց նա:

Во избежание вспышки гриппа в школах и детсадах Армении введут эпидемиологический фильтр
В течение последних 10-15 дней на территории Армении активизировался подтип H3 вируса гриппа А. Других подтипов, тем более подтипа H1N1 («Свиной грипп»), на территории республики не зарегистрировано. Об этом сегодня на пресс-конференции сообщил глава Национального центра по контролю и профилактике заболеваний Минздрава Армении Артавазд Ванян.
По его словам, в школах и детских садах, поликлиниках, отделениях реанимации осуществляется ежедневный мониторинг ситуации.
«В течение последних 15 дней наблюдается активизация, хотя и не резкая, заболеваемости гриппом и ОРВИ в Армении в возрастной группе до 14 лет», – сказал Артавазд Ванян.
В этой связи министерство здравоохранения Армении обратилось к соответствующим ведомствам с предложением с понедельника, 21 ноября, внедрить в учебных заведениях эпидемиологический фильтр. С учетом опыта минувшего года, Ванян считает применение фильтра эффективным профилактическим методом.
«В школах, детсадах при выявлении первых симптомов заболевания необходимо изолировать детей и организовать лечение», – объяснил суть мероприятий специалист, добавив, что это позволит избежать дальнейших осложнений и распространения заболевания.
При этом Ванян посоветовал родителям не отправлять детей в школу или детский сад, если они болеют. Это позволит избежать вспышки или эпидемии.