Մահացել է աշխարհում առաջին անգամ սրտի փոխպատվաստում կատարած վիրաբույժը
Միացյալ Նահանգների Հյուսթոն քաղաքում 96 տարեկանում նախօրեին վախճանվել է  վիրաբույժ Դենթոն Քուլին, ով աշխարհում առաջինն էր իրականացրել սրտի փոխպատվաստման վիրահատությունը:
«Լենտա.ռու»-ն գրում է, 1969 թվականին Քուլին առաջին անգամ իրականցրել է սրտի փոխպատվաստման վիրահատություն՝ 47-ամյա տղամարդու մոտ:
Քուլին իր մասնագիտական պրակտիկայի ընթացքում վիրահատել է մոտ 100 հազար հիվանդի, ինչպես նաև մշակել սիրտ-անոթային վիրաբուժության բնագավառում լայնորեն կիրավող մի շարք մեթոդներ: Սրտի վիրաբույժը պարգևատրվել է ԱՄՆ նախագահական Ազատության մեդալով, որն ամենաբարձր քաղաքացիական պարգևն է նահանգներում:

Dr. Denton Cooley, who performed the first heart transplant in the world, dies at 96
Dr. Denton A. Cooley, the renowned surgeon who was the first to implant a totally artificial heart in a patient and in the process set off one of medicine’s greatest feuds, died on Friday at his home in Houston. He was 96. New York Times reports.
The Texas Heart Institute, which Dr. Cooley founded, confirmed his death. He stopped performing surgery on his 87th birthday but had never retired, remaining active at the institute as its president emeritus. The institute said he last showed up there on Monday.
A former college basketball star who was a towering presence in the operating room, Dr. Cooley had by age 50 performed more than 5,000 cardiac operations, including 17 heart transplants.
For more than six decades his name was inextricably linked to that of his mentor and former partner, Dr. Michael E. DeBakey, the developer of the artificial heart. Their pioneering techniques for surgery on the heart and blood vessels have helped tens of thousands of patients.