«Հայաստանի փոքրիկ երգիչներ»-ն աշխարհով մեկ տարածելու են ճապոնական երգերը
«Հայաստանի փոքրիկ երգիչներ» երգչախումբը թողարկելու է խտասկավառակ՝ ամբողջությամբ ճապոնական երգեր ճապոներեն լեզվով: Panorama.am-ի հետ զրույցում երգչախմբի հիմնադիր ու գեղարվեստական ղեկավար Տիգրան Հեքեքյանն ասաց, որ ճապոնական շատ հայտնի ձայնագրման մի գործակալություն Ճապոնիայում հարյուր հազարավոր երգչախմբերի փոխարեն ընտրել է   «Հայաստանի փոքրիկ երգիչներ»-ին՝  ամբողջ աշխարհով ճապոնական երգը տարածելու համար:
«Ինչպես ճապոնացիներն են նամակում գրել՝ ուզում են «Հայաստանի փոքրիկ երգիչներ»-ն իրենց գեղեցիկ հնչողությամբ աշխարհով մեկ տարածեն ճապոնական գեղեցիկ երգերը»,- ասաց նա:
Նշենք, որ միջզգային մրցույթների դափնեկիր, «Եվրոպայի մշակույթի դեսպան» տիտղոսակիր մանկապատանեկան երգչախումբն արդեն գործում է 24 տարի: Ելույթ են ունեցել աշխարհի տարբեր երկրների հայտնի բեմերում: Երգչախմբի երգացանկի մեջ ընդգրկված են հին, միջնադարյան, Վերածննդի, ինչպես նաև դասական, ժամանակակից, ժողովրդական, և հանրամատչելի ստեղծագործություններ։
«Մեր հաջողության գրավական այն է, որ մենք երբեք չենք բավարարվում մեր հասածով: Ոչ թե ագահ ենք, այլ հասկանում ենք, որ նույնիսկ ամենաբարձր գագաթին երկար մնալով՝  եթե ոչ անկման, ապա բորբոսնելու վտանգ կա: Միշտ պայքարի մեջ ենք՝ ինքներս մեր որակը բարձրացնելու համար, մնացածն արդեն պարզ է՝  շնորհք, տաղանդ, աշխատասիրություն»,- նշեց նվագախմբի հիմնադիրը:
Տ. Հեքեքյանի խոսքով՝ այսօր տաղանդավոր երեխաները քիչ են, սակայն իրենք ընդունում են նույնիսկ ոչ գրագետ, լսողության պակաս երեխաների ու դարձնում տաղանդավոր:

Little Singers of Armenia choir will release a CD of Japanese songs in the Japanese language. During the interview conducted by Panorama.am Founder and Artistic Director Tigran Hekekyan noted that a very famous Japanese recording studio has chosen Little Singers of Armenia choir over hundreds of thousands of choirs in Japan to spread the Japanese music worldwide.
"As the letter sent from the Japan reads, they want Little Singers of Armenia to spread the beautiful Japanese songs in all over the world by their beautiful voice," he added.
Notably the children's choir, that is a laureate of international competitions and Cultural Ambassador by the European Federation of Choirs, was founded 24 years ago. The children have performed in the famous stages worldwide. The choir's repertoire includes classical songs, modern music, folk and popular music.
"The secret of our success is that we are never satisfied with the success we register. We are not covetous, we just realize that even being on the top of success there is always a fear of decaying, even if not falling down. We always do our best to improve the quality of our work, the rest is already clear_ the children's talent and hard work," the founder of the choir noted.
In the words of H. Hekekyan today there is a lack of talented children, but they even admit children with no musical education or poor musical hearing to their choir and make them talented.