Հռիփսիմե Խուրշուդյանը նույնպես պետք է վերադարձնի բրոնզե մեդալը
Օլիմպիական Միջազգային Կոմիտեն հրապարակել է Համաշխարհային հակադոպինգային գործակալության (WADA) հերթական զեկույցը, որում նշված են այն մարզիկների անունները, ովքեր նախնական տվյալներով կասկածվում էին Լոնդոնի 2012 թ. Օլիմպիական խաղերում արգելված նյութեր օգտագործելու մեջ:
Նրանց թվում է նաև Հայաստանի կանանց ծանրամարտի հավաքականի անդամ, +75 կգ քաշային կարգում բրոնզե մեդալ նվաճած Հռիփսիմե Խուրշուդյանը:
Միջազգային օլիմպիական կոմիտեի կարգապահական կոմիտեն որոշել է, որ հայ ծանրորդուհին խախտել է հակադոպինգային կանոնները, ինչի պատճառով պետք է զրկվի  նվաճած բրոնզե մեդալից։  Զեկույցում նշված է, որ Հայաստանի ազգային օլիմպիական կոմիտեն հնարավորինս  արագ պետք է վերադարձնի մեդալն ու պատվոգիրը:
Հավելենք, որ որոշման վերաբերյալ վերջնական վճիռ է կայացնելու ծանրամարտի միջազգային ֆեդերացիան: Օգոստոսին ՄՕԿ-ը նման որոշում էր կայացրել ծանրամարտի տղամարդկանց հավաքականի անդամ, 69 կգ քաշային կարգում հանդես եկող Տիգրան Մարտիրոսյանի նկատմամբ: Նա էլ պետք է վերադարձներ Պեկինի 2008 թ. Օլիմպիական խաղերում նվաճած բրոնզե մեդալը:

Hripsime Kurshudyan stripped of 2012 Olympics bronze
International Olympic Committee (IOC) announced today the list of athletes that have been disqualified from the Olympic Games London 2012 suspected in having used prohibited substances.
The list includes the name of Hripsime Kurshudyan of Armenia, who competed in the women’s 75kg weightlifting event in which she ranked 3nd and for which she was awarded a bronze medal.
As the decision released by IOC reads, the Armenian athlete is found to have committed an anti-doping rule violation. The IOC has ruled the medal, the medalist pin and the diploma obtained in the women’s 75kg weightlifting event withdrawn, and Olympic Committee of Armenia is ordered to return the same.
To add, the final decision about the case is to be issued by the International Weightlifting Federation.
To remind, earlier Tigran Martirosyan of Armenia, competing in the Men’s 69kg weightlifting event, was disqualified from the Olympic Games Beijing 2008 and stripped of his silver medal.