«Նուռ» կինոփառատոնում Աննա Արևշատյանի «Բարի լույս» ֆիլմը ճանաչվել է լավագույնը
Նոյեմբերի 16-20-ը Տորոնտոյում  կայացել է 11-րդ ամենամյա «Նուռ» կինոփառատոնը (POM- Pomegranate Film Festival): Կինոփառատոնի շրջանակներում ցուցադրվել են հայ կամ օտարազգի ռեժիսորների այն ֆիլմերը, որոնք տարբեր կերպով առնչվում են Հայաստանին: Փառատոնում ներկայացվել է 38 ֆիլմ աշխարհի 14 երկրից:
Աննա Արևշատյանի «Բարի լույս» ֆիլմը «Լավագույն լիամետրաժ ֆիլմ» անվանակարգում արժանացել է մրցանակի:
Նշենք, որ այս ֆիլմը «Ոսկե ծիրան» Երևանի միջազգային  13-րդ կինոփառատոնի  «Հայկական համայնապատկեր ազգային մրցույթ» անվանակագում արժանացել էր «Ոսկե ծիրանի»:
«Բարի լույս» ֆիլմը երիտասարդ ռեժիսորի  առաջին լիամետրաժ ֆիլմն է: Ֆիլմը նկարահանվել է Հայաստանում՝ Հրազդանում: Ավելի վաղ լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ Աննա Արևշատյանն ասել էր. «Ֆիլմը 1990-ականների մասին է, մեր առօրյան է, փորձել ենք պատասխաններ գտնել իմ հասակակիցների հիշողություններում»:
Երբեմն ամենակարևոր պատասխաններն այնտեղ են, որտեղ մանկական հիշողությունները բախվում են ինքդ քեզ բացահայտելու և ընդունելու հետ: Խճճվելով ինքն իր մեջ՝ Արշակը պատասխաններ է փնտրում մանկության հուշերում: Նա այնքան մոտ է ինքն իրեն ընդունելուն, որքան մոտ է շջապտույտներով վազքին: Ի՞նչ կընտրի նա, և ինչպե՞ս պիտի 90-ականների մասին հիշողությունները սահմանեն նրա կյանքը: Պատմությունը լրագրողի մասին է, որը մասնագիտական հակամարտության մեջ է այն հեռուստաընկերության հնազանդ և ստրկացած վարչակազմի հետ, որտեղ աշխատում է: Կորցնելով աշխատանքը՝ նա համակվում է անկարողության և մեղքի զգացումով իր ընտանիքի առջև: Կինն անդադար փորձում է համոզել, որ արտագաղթեն, ինչը նրան ստիպում է վերջնական որոշում կայացնել: Սա հեշտ որոշում չէ, այնպես որ նա պետք է հակադրվի սեփական ես-ին. այն սկզբունքները, որոնցով առաջնորդվել է ամբողջ կյանքում, փլվել են, իսկ ապագան անորոշ և մշուշոտ է: Հորը տեսնելու սուր ցանկությունը նրան տանում է սահմանային այն գյուղը, որտեղ ապրում է հայրը: Ծնողների տան ճանապարհին երևան են գալիս նրա մանկության հուշերը 90-ականների դժվարին ժամանակների մասին, երբ Հայաստանը պատերազմի մեջ էր: Առերեսումը սեփական անցյալի հետ օգնում է նրան վերագտնել իրեն և ճիշտ որոշում կայացնել:

On 16-20 November the 11th Annual Pomegranate Film Festival was held in Toronto. Within the festival the films of Armenian and foreign filmmakers which are related to Armenia, were screened. 38 films from 14 countries had been submitted to the festival.
Anna Arevshatyan’s film "Good Morning" have received the Best Feature Film Award.
To note the film has also won Golden Apricot of Armenian Panorama National Competition (Golden Apricot Yerevan International Film Festival).
"Good Morning" is the first feature film made by the young director. The movie has been shot in Hrazdan, Armenia. Earlier, during the meeting with the reporters, Anna Arevshatyan noted that the film is about the period of 1990. It depicts depicts the Armenians’ daily life, in which she has tried to find out some answers in the memories of the people of her generation.
Sometimes the most important answers lie where the childhood memories clash with the disclosure and acceptance of oneself. Tangled up in his own self, Arshak is looking for the answers in his childhood memories. He’s as close to the self-acceptance as to the running in circles. What will he choose? And how the memories from the 90s will define his life? The film tells a story about a television journalist, Arshak, who refuses to yield to an obsequious style of news reporting. Adamant about remaining in Armenia, he declines an offer to leave the country and work with his brother. Soon after, he loses his job. Unaware of how he will support his wife and son, Arshak is overwhelmed with guilt and an unshakeable fear of the unknown. With increasing pressure from his wife to emigrate, he is thrust into a deep introspection while journeying to the village where he grew up. Arshak’s childhood memories exacerbate the internal conflict between his unwavering principles and their impact on his uncertain future. We follow Arshak’s struggle to unearth a life-changing direction that he can embrace.