Ներկայացվեց «Արցախ քարտեզագիրք» եռալեզու աշխատությունը
«Արցախ քարտեզագիրք» եռալեզու՝ հայերեն, ռուսերեն, անգլերեն, աշխատությունում ներկայացված են Արցախին վերաբերող խնդիրները գիտական, սակայն ավելի հակիրճ ֆորմատով,- աշխատության շնորհանդեսին ասաց «Հոգու պարտք» ՀԿ նախագահ Շողինե Հովհաննիսյանը:
Նրա ներկայացմամբ՝ 40-էջանոց աշխատության մեջ տեղ գտած յուրաքանչյուր քարտեզ ներկայացնում է Արցախի (ներառյալ Արցախի բռնազավթված հյուսիսային հատվածը) պատմության տարբեր ոլորտները` սկսած երկրամասի հայկականությունը մատնանշող առավելապես օտարազգիների կազմած քարտեզների մի խմբի մատուցումից մինչև ազգաբաշխական (1914թ.), գրչօջախների, կրթական հաստատությունների, բերդերի, պաշտպանական կառույցների, կամուրջների, պատմական հուշարձանների վայրերը ներկայացնող քարտեզներ:
«Այս աշխատության առաքելությունն է Արցախի պատմությունը և մշակույթը հայ հասարակությանը հասնելի դարձնելը, հատկապես Արցախի խնդիրներով ի պաշտոնե զբաղվող քաղաքական գործիչներին, ինչպես նաև օտար հանրությանը: Դիվանագիտական ճամբարում զենք է՝ ուղղված Ադրբեջանի դեմ»,- ասաց նա:
Քարտեզագրքի էլեկտրոնային տարբերակները ստեղծվել են «Հոգու պարտք» հայրենագիտական հասարակական կազմակերպության նախաձեռնությամբ և Հայկական ճարտարապետությունն ուսումնասիրող հիմնադրամի հիմնադրամի աջակցությամբ: Աշխատությունը ներկայացված է հիմնադրամի  կայքում: Շ.Հովհաննիսյանն ասաց, որ մինչև տարեվերջ կամ հաջորդ տարվա սկզբին կներկայացվի աշխատության  հայերեն հրատարակությունը:
Ասուլիսին ներկա Հայկական ճարտարապետությունն ուսումնասիրող հիմնադրամի տնօրեն, հուշարձանագետ Սամվել Կարապետյանն ասաց, որ նախապատվությունը տվել են օտարազգի հեղինակների կազմած քարտեզներին:
«Կան օտարազգիների կողմից տարբեր ժամանակներում ստեղծված Հայաստանի  քարտեզներ, որոնց կազմի մեջ է նաև Արցախը: 1865 թվականին ստեղծված քարտեզում գրված չէ Ղարաբաղ, այլ Արցախ, այսինքն 19-րդ դարում օտարազգիներին ճանաչելի է եղել  Արցախ անվանումով: Թե ինչու ենք հրաժարվեն Արցախ աշխարհագրական միավոր անունը շրջանառելուց ու նախապատվությունը տվել Ղարաբաղին»,- ասաց նա:
Ս. Կարապետյանն ասաց, որ աշխատության մեջ գրչօջախների քարտեզում յուրաքանչյուր գրչօջախի համար նշված է ոչ միայն վայրը, այլև տվյալ վայրում ստեղծված ձեռագրերի տարեթվերը, կրթօջախների քարտեզում՝ եկեղեցական, ծիսական դպրոցները, բացման տարեթվերը, իսկ պատմական հուշարձանների քարտեզը ստիպված են եղել տրոհել:
«Այնքան շատ են պատմական հուշարձանները, որ  քարտեզը տրոհել ենք ըստ հուշարձանատեսակների՝ վանքերը, եկեղեցիները, մատուռները ներկայացվել են առանձին,  պաշտպանական հուշարձանները՝ բերդերը, ամրոցները, աշտարակները, առանձին, ինչպես նաև առանձին ներկայացված են ճարտարագիտական հուշարձանները, մասնավորապես կամուրջները,  աղբյուրները»,- նշեց  նա:
Ս.Կարապետյանի  խոսքով՝ «Արցախ քարտեզագիրք»-ը համալրված է տարբեր ոլորտները լուսաբանող քարտեզներով:
Քարտեզագրքի ստեղծման աշխատանքներն իրականացվել են ՀՀ նախագահի աշխատակազմի կողմից տրամադրված դրամաշնորհի և Հայաստանի երիտասարդական հիմնադրամի հայտարարած մրցույթի շրջանակներում։

Artsakh Atlas published in three languages
The newly published electronic atlas of Artsakh available in three languages – Armenian, Russian, and English, - provides scientific, yet brief information about the region, Shoghine Hovhannisyan, chairwoman at Duty of Soul NGO stated during the presentation of the work on Tuesday.
In her words, the 40-page work offers an all-embracing picture of Artsakh (including the occupied northern part) with photos as well as maps of ethnic distribution, scriptoria, educational institutions and cultural monuments.
“The aim of this work to make the history and culture of Artsakh accessible both to the Armenian public, especially the politicians engaged with Artsakh issues and to the foreign audience. This is a weapon on the diplomatic front to be used against Azerbaijan,” Mrs. Hovhannisyan said.
The electronic versions of the Atlas have been prepared by Duty of Soul NGO the with the support of the Foundation studying Armenian architecture and implemented within a grant programme of the Youth Foundation of Armenia. The atlas is available at the website of the Foundation http://www.raa-am.com/Arcaxqartezagirq/imeges/Arcakhq__En.pdf.
Shoghine Hovhannisyan informed that the Russian and Armenian versions of the work will be presented by the end of the year or at least in the beginning of the next year.
The head of the foundation studying Armenian architecture Samvel Karapetyan, present at the presentation, said that preference had been given to the maps drafted by foreign authors.
“There are number of maps depicting Armenia with Artsakh within its borders that had been drawn by foreigners. A map dating 1985 was entitled Artsakh - not Karabakh, which means that in the 19th century the land was known as Artsakh. It remains unknown the reason for the later dismissal of the name Artsakh from circulation and preferring Karabakh instead,” Karapetyan noted.
He next informed that the atlas features the educational institutions with details such as the dates of their foundation, the manuscripts kept, while the map of the historical monuments is split due to the great number of the sights with separate categories for churches, towers, fortresses, monuments, etc.
Furthermore, as Karapetyan informed, the Artsakh Atlas is supplemented with maps of various specific specialization.
To note, the Artsakh Atlas was initiated within a grant competition of the Youth Foundation of Armenia, a partner organization chosen by the RA President.