Ջիվան Ավետիսյանի «Վերջին բնակիչը» առաջադրված է 74-րդ «Ոսկե Գլոբուս»-ին
Ռեժիսոր Ջիվան Ավետիսյանի «Վերջին բնակիչը» ֆիլմն առաջադրվել է «Ոսկե Գլոբուս» 74-րդ մրցանակաբաշխությանը: Ջ.Ավետիսյանը Panorama.am-ին տեղեկացրեց, որ իրենք հայտ էին ներկայացրել, հոկտեմբերի 21-ին, ըստ «Ոսկե գլոբուս»-ի պահանջված կարգի, Լոս Անջելեսում կազմակերպել էին ցուցադրություն, որին ներկա են եղել «Հոլիվուդում արտասահմանյան մամուլի ասոցիացիա»-ի անդամները: Նրանց քվեարկությունից է կախված՝ ֆիլմը կնոմինացվի «Ոսկե Գլոբուս» 74-րդ մրցանակաբաշխության, թե ոչ:
Ռեժիսորն ասաց, որ «Օտարալեզու ֆիլմ» անվանակարգում ներկայացված է 65 ֆիլմ, նորմինացվելու է 5-ը, որից մեկն էլ արժանանալու է «Ոսկե գլոբուս» -ի:
«Վերջին բնակիչը» ֆիլմը ստեղծվել է միջազգային համագործակցության արդյունքում՝ 5 երկրների համատեղ արտադրությամբ։ Ֆիլմում մասնակցություն են ունեցել դերասաններ Իրանից, Լիտվայից, Հունաստանից, ԱՄՆ-ից, Ռուսաստանից և Հայաստանից։ Ֆիլմը ստեղծվել է Ծովինար Խաչատրյանի «Գյուրջևանի վերջին բնակիչը» պատմվածքի հիման վրա: Սա մի ֆիլմ է մարդու մասին, մարդ, որը ոչ մի դեպքում չի լքում հայենիրքը, ապրում է մեն-մենակ Արցախի սահմանամերձ մի գյուղում:
Սա ֆիլմ է, որտեղ մեկ մարդու պարզ ճակատագիրն արտացոլում է պատերազմի ու խաղաղության ողջ հմայքն ու ողբերգությունը:
Հայ-ադրբեջանական հակամարտության պատճառով տարհանված հայկական գյուղում Աբգարը միայնակ է մնում թշնամու աստիճանաբար նեղացող օղակի մեջ: Նա սպասում է իր աղջկան, որը տեսել է, թե ինչպես է կատաղած ամբոխը սպանում ամուսնուն, և հոգեկան խանգարումով հոսպիտալացվել: Իբրահիմ անունով մի ադրբեջանցի խոստանում է գտնել ու վերադարձնել Աբգարի աղջկան՝ փոխարենը նրան առաջարկելով աշխատել մզկիթի շինարարության վրա: Մի քանի օր անց Իբրահիմը Բաքվի հոգեբուժարաններից մեկում գտնում է Յուրգա անունով աղջկան և վերադարձնում Աբգարին:

Jivan Avetisyan’s “The Last Inhabitant” submitted for the Golden Globe
“The Last Inhabitant” by filmmaker Jivan Avetisyan has been submitted for the 74th Golden Globe. J. Avetisyan told panorama.am that they had submitted an application on 21 October. Pursuant to the rules of the Golden Globe, they have organized the film screening in Los Angeles which has been attended by the members of Hollywood Foreign Press Association. Whether the film will be nominated for the 74th Golden Globe depends on their votes.
The director added that 65 films have been submitted for Foreign Language Film category, only 5 of them will be nominated and eventually one will be awarded with the Golden Globe.
“The Last Inhabitant” is a co-production of 5 countries. Actors from Iran, Lithuania, Greece, USA, Russia and Armenia have been shot in the film. It is based on the story “Gyurjevan’s Last Inhabitant” by Tsovinar Khachatryan. The film tells the story of a man who refuses to abandon his homeland, lives by himself in a bordering village of Artsakh. The movie featuring a simple destiny of one person reflects the whole charm and tragedy of war and peace.
In an Armenian village deported in the result of Armenian-Azerbaijani conflict, in a hostile ring that has been shrinking day by day, Abgar lives with his mentally ill daughter. Abgar makes to serve his carpenter’s craft to secure his and his daughter’s safety. But after the Azeri plunders enter the village and after the rape attempt of Abgar’s daughter by one of those Azeries, he has no other choice but to break through enemy ring and leave the village together with his daughter.