Վաճառվել է Աննա Ֆրանկի  ձեռագիրը
Նիդեռլանդներում կայացած  աճուրդում  140 հազար եվրոյով  վաճառվել է ծագումով հրեա, գերմանացի  Աննա Ֆրանկի՝  ութ տողից  բաղկացած բանաստեղծության ձեռագիրը: Այն թվագրված է 1942 թվականով,  գրվել է շատ քիչ ժամանակ այն բանից առաջ, երբ Աննայի ընտանիքը ստիպված է եղել թաքնվել նացիստներից Ամստերդամի գաղտնի բնակարանում:
Բանաստեղծությունը նվիրված է Աննայի դասընկերուհու քույրիկին:
Բի-Բի-Սի-ն գրում է, որ բանաստեղծության նախնական գինը եղել է 50 հազար եվրո:
15-ամյա Աննա Ֆրանկի  ողբերգական ճակատագրի մասին պատմությունը  տարածվել է ողջ աշխարհով: Աննան զոհվել է նացիստական համակենտրոնացման ճամբարում  պատերազմի ավարտից քիչ առաջ, բայց նրա հայրը՝ Օտտո Ֆրանկը, փրկվում է և ճամբարից ազատվելուց հետո հրապարակում է իր դստեր օրագիրը, որտեղ նա գրել էր ֆաշիզմի դաժան հետևանքների մասին։
«Աննա Ֆրանկի  օրագիրը» դարձել է Հոլոքոստի ամենավառ խորհրդանիշներից մեկը: 2009 թվականին «Աննա Ֆրանկի օրագիրը» ընդգրկվել է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի համաշխարհային  ցանկում: Օրագիրը թարգմանվել է ավելի քան 60 լեզվով։

Рукопись стихотворения Анны Франк продана на аукционе за €140 тысяч
На аукционе в Нидерландах рукопись стихотворения Анны Франк из восьми строчек продана за 140 тысяч евро. Об этом сообщает ВВС.
Стихотворение датировано мартом 1942 года, было написано незадолго до того как Анне и ее семье пришлось укрыться от нацистов в секретной квартире в Амстердаме.
«Би-Би-Си» указывает, что к стихотворению приложено письмо о его подлинности авторства школьной подруги Анны, Жаклин ван Маарсен. Стихотворение посвящено сестре ван Маарсен, Кристиане.
Стартовая цена лота составила 50 тысяч евро.
Маатье Мостарт, представитель фонда Анны Франк, сказал, что подлинность рукописи не вызывает сомнений.
История о трагической судьбе 15-летней еврейской девочки Анны Франк обошла весь мир. Анна погибла в нацистском концлагере незадолго до конца войны, но ее отец Отто выжил и после освобождения из лагеря опубликовал ее дневник.
«Дневник Анны Франк» превратился в один из самых ярких символов Холокоста. В 2009 году «Дневник Анны Франк» был внесен в список Всемирного мемориального наследия ЮНЕСКО.