Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը որևէ կապ չունի ԼՂՀ տարածքի հետ. ԱԳ փոխնախարարը՝ Սերժ Սարգսյանի հայտարարության մասին
16:03 23/11/2016
Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը որևէ կապ չունի Լեռնային Ղարաբաղի հանրապետության տարածքի հետ: Այդ մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ հայտարարեց ՀՀ արտաքին գործերի փոխնախարար Շավարշ Քոչարյանը՝ լրագրողների խնդրանքով մեկնաբանելով ՀՀ նախագահի վերջին հարցազրույցում հնչած հայտարարությունները:
«Նախագահի կողմից ասվածի իմաստը շատ պարզ է՝ Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը որևէ կապ չունի Լեռնային Ղարաբաղի հանրապետության տարածքի հետ», -նշեց Քոչարյանը:
Հիշեցնենք՝  նախագահ Սարգսյանը «Սպուտնիկ Արմենիա» գործակալությանը տված հարցազրույցում ասել էր, որ Հայաստանը ճանաչում է Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը, բայց գտնում է, որ Ղարաբաղյան հակամարտության լուծման հարցում պետք է հաշվի առնվի նաև ազգերի ինքնորոշման իրավունքը:
«Մենք ճանաչում ենք ցանկացած պետության տարածքային ամբողջականությունը, այդ թվում նաև Ադրբեջանի: Բայց ազգերի ինքնորոշման իրավունքը որևէ կերպ չի հակադրվում տարածքային ամբողջականության սկզբունքին, քանի որ տարածքային ամբողջականությունը վերաբերում է պետությունների միջև հարաբերություններին, իսկ ինքնորոշումը՝ մայրաքաղաքին և ժողովրդին, որը բնակվում է իր պատմական հայրենիքում։ Եթե մենք անտեսում ենք ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքը, այդ դեպքում չպետք է դուրս գայինք Խորհրդային Միության կազմից, չէ՞ որ դա տեղի ունեցավ այդ սկզբունքի հիման վրա։ Ուստի՝ այս սկզբունքները միմյանց չեն հակասում»,- նշել էր ՀՀ նախագահը:

The territorial integrity of Azerbaijan has nothing to do with Nagorno Karabakh, Deputy Foreign Minister says referring to Serzh Sargsyan’s statement
17:45 23/11/2016
The territorial integrity of Azerbaijan has nothing to do with the territory of Nagorno Karabakh Republic. During today’s meeting with the reporters, RA Deputy Foreign Minister Shavarsh Kocharyan made this claim referring to one of the statements made by RA President Serzh Sargsyan during his recent interview.
“The meaning of the president’s statement is quite clear. The territorial integrity of Azerbaijan is not connected with the territory of Nagorno Karabakh Republic,” Kocharyan noted.
To note, during the interview conducted by Sputnik Armenia, President Serzh Sargsyan has stated that Armenia recognizes the territorial integrity of Azerbaijan, but believes that the right of self-determination of peoples must be taken into account regarding the settlement of Karabakh conflict.
“We do recognize the territorial integrity of all states, including Azerbaijan. Yet the [right of] self-determination of peoples in no ways contradicts the territorial integrity [principle], because the territorial integrity governs relations between states, while self-determination -- the capital and the people residing compactly on their historical homeland. If we deny the self-determination principle, we should not have left the Soviet Union, which we did exactly on the basis of this principle," President Sargsyan has noted.