Մսամթերք արտադրող 8 ընկերությունում ստուգումներ են իրականացվում
Այս պահին ՍԱՊԾ-ն 60 տնտեսավարող սուբյեկտների մոտ դիտարկում, մշտադիտարկում և ստուգում է իրականացվում: Նման տվյալներ հրապարակել է ծառայության ղեկավար Իշխան Կարապետյանը մսամթերք արտադրող տնտեսվարողների հետ հանդիպմանը:
ՍԱՊԾ մամուլի ծառայության փոխանցմամբ, 60 տնտեսվարողներից 8-ը մսամթերք արտադրող ընկերություններ են՝  «Մարիլա», «Նատֆուդ», «Մուշ», «Բեկոն պրոդուկտ», «Աթենք», «Բարի Սամարացի», «Բաբիկ-90» և «Նատալի Ֆարմ» ընկերություններում:
«Ոլորտում լուրջ փոփոխություններ ենք կատարելու: Կառավարության որոշմամբ՝ որոշ ժամանակ հետո կենդանիների մորթը բացառապես սպանդանոցային պայմաններում է իրականացվելու՝ էականորեն նվազեցնելով առկա ռիսկերը»,-ասել է ԱՊԾ ղեկավարը:
Մսամթերք արտադրողներին որոշակի ժամկետ է տրվել՝ արտադրական գործընթացն ամբողջությամբ սահմանված նորմերին համապատասխանեցնելու համար:
«Մենք պատրաստ ենք ձեզ աջակցել, մասնագետներ տրամադրել, որպեսզի արտադրական շղթայում գտնեք բացթողումները: Դուք էլ կարող եք օգտագործել այս հնարավորությունը և վերահսկող կառույցին ներկայացնել այն խոչընդոտներն ու խնդիրները, որոնք թույլ չեն տալիս մսամթերքի արտադրության ոլորտում ունենալ ցանկալի որակ: Կարծում եմ՝ մեզ համատեղ կհաջողվի սպառողներին ապահովել անվտանգ ու որակյալ մսամթերքով: Սա մեր թիվ մեկ խնդիրն է», - ասել է Ի. Կարապետյանը:

Armenia’s Food Security State Service has conducted monitorings at 60 economic entities, head of the service Ishkhan Karapetyan told at a meeting with representatives of the meat production companies.
According to the press release issued by the agency, 8 out of the 60 entities are specialized in meat production. The list includes “Marila”, “NatFood”, “Mush”, “Bacon Product”, “Atenk”, “Bari Samaratsi”, “Babik-90”., “Natali Pharm”.
“Serious changes are to be introduced to the sector. According to the government decision the domestic livestock slaughtering should be implemented in special facilities to significantly reduce the existing risks,” Karapetyan told as quoted by the press service of the service.
Meat producers were given a deadline to comply with the established norms of the production.
“We are ready to support you, attract specialists to fill the gap in the value chain. You are welcome to make use of this opportunity and report all the challenges to the control body with an ultimate goal of having desired quality in the sector,” Karapetyan said, expressing hope the joint efforts will ensure high-quality and safe product for the consumers.