Երևանում բացվեց պոլսահայ լուսանկարիչ Նուրան Աքքայայի «Հայերը՝ Թուրքիայում» ցուցահանդեսը
«Առնո Բաբաջանյան» համերգասրահում բացվեց պոլսահայ ժամանակակից լուսանկարիչ Նուրան Աքքայայի «Հայերը՝ Թուրքիայում» ցուցահանդեսը, կայացավ «Հայերը» ալբոմի շնորհանդեսը:
Նուրանը ծագումով Սեբաստիայից է: Նա առաջին անգամ է Հայաստանում: Հայերեն հասկանում է, սակայն խոսել չի կարողանում: Սիրած երգերից է «Դլե Յաման»-ը: Եթե հնարավորություն լինի, կփոխի անունը՝ Հրանտ:
«Իմ կնունիք անունն է»,- լրագրողների հետ զրույցում ասաց Նուրան Աքքայան:
«Թուրքահայերս գաղտագողի ենք ապրում, միշտ մնում ենք չբացահայտված: Ցանկացա 21-րդ դարում այդ վայրագույրը բարձրացնել: Աշխատեցի այս նկարների միջոցով տեսանելի դարձնել Թուրքիայի հայերին, քանի որ մեր այս երկու հասարակությունը՝ Հայաստանի հայերը և Թուրքիայի հայերը, իրարից հեռու են: Աշխատեցի, որ այս նկարները կամուրջ հանդիսանան նրանց միջև»,- նշեց լուսանկարիչը:
Նուրան Աքքայան պրոֆեսիոնալ լուսանկարիչ չէ: Այս ծրագրի վրա 6-7 տարի է աշխատել:
«Որոշ նկարներ անելիս մարդիկ իրենց սիրտը բացեցին: Օրինակ, մի կին, ըստ հոր պատմածների, կազմել է քարտեզի նման մի բան, որի վրա պահում է իր ընտանեկան հիշողությունները. նկարված է իրենց տունը, եկեղեցին, գյուղի դպրոցը: Մի քանի ժամ խոսակցությունից հետո միայն այդ կինը գնաց, հանեց մի տետրի միջից և ցույց տվեց ինձ:
Ներկայացված նկարներում ամեն ինչ բնական վիճակում է, չեմ ասել՝ հատուկ այսպես կանգնեն, այնպես նստեն»,- հավելեց նա:
Ցուցահանդեսում ներկայացված է 50 լուսանկար, գրքում՝ շուրջ 100: Արված լուսանկարների առանցքում պոլսահայ հասարակությունն է, նրա տարբեր խավերի ներկայացուցիչների դիմանկարները: Լուսանկարներն արված են տարբեր շրջաններում՝ Պոլիս, Վանի Աղթամար կղզու Սուրբ Խաչ եկեղեցի, Մուսա լեռան հայկական վերջին՝ Վաքըֆլի գյուղ, Կարս, Կեսարիա:
Սա լուսանկարչի առաջին ցուցահանդեսն է: Մտադրություն ունի «Հայերը՝ Թուրքիայում» ցուցահանդեսը ներկայացնել նաև Թուրքիայում, սակայն դեռ վերջնական որոշում չկա՝ որտեղ և երբ:
Ցուցահանդեսի բացմանը ներկա սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանն ասաց, որ նախարարության հերթական կարևորագույն ծրագրերից մեկն է:
«Պոլսահայ համայնքի հետ անընդհատ աշխատում ենք, հրավիրում երգի, պարի խմբեր, կազմակերպում ցուցահանդեսներ, գրքերի շնորհանդեսներ, նշում թերթերի հոբելյաններ: Հպարտ եմ, ուրախ, նաև տխուր, որ Պոլսում այդպիսի հրաշալի մշակութային համայնք ունենք, շատ ազգային, մշակութային գործեր են այնտեղ ծնվում»,- նշեց նախարարը:
Խոսելով Նուրան Աքքայայի լուսանկարների մասին՝ Հ. Հակոբյանը նշեց, որ ներկայացված են հասարակ մարդիկ, հայկական սրբատեղիները, եկեղեցիները որպես հայ ժողովրդի լինելության, հավատքի կենտրոններ:
«Նուրանը պատկերել է հետաքրքիր մի բանալի, որն ապագային բանալին է, որը մենք պետք է բացենք և առաջ տանենք»,- հավելեց նախարարը:
Նուրան Աքքայան ծնվել է 1972 թվականին Պոլսում: Լուսանկարչությամբ սկսել է հետաքրքրվել 1984 թվականից: 1992 թվականին ավարտել է «Մարմարա» համալսարանի կենսաբժշկական գործիքների արհեստագիտության բաժինը: Ներկայումս ֆրանսիական բժշկական հաստատություններից մեկում աշխատում է իբրև տեխնիկական սպասարկման բաժնի տնօրեն:

“Armenians in Turkey” exhibition by Istanbul born photographer opened in Yerevan
The exhibition entitled “Armenians in Turkey” was opened on Thursday in Arno Babajanyan Concert Hall in Yerevan, featuring the photographs of Istanbul born Armenian Nuran Akkaya.
Nuran comes from Sebastia and is for the first tin Armenia. As confessed he understands the Armenian, yet unable to speak. “Dle Yaman” is his favorite song. If he had an opportunity would change his name to Hrant. “My given name at birth,” the photographer explained to the reporters.
“We - the Turkish Armenians - continue living a hidden life and remain unnoticed. I wished to raise the curtain in the 21st century. I tried to depict and showcase the Turkish Armenians through my photos, since there is a distance between these two peoples - the Armenians of Turkey and Armenia. I tried to build a bridge between them,” the artist said.
Nuran is not a professional photographer. He has worked for 6-7 year for the current project. “While taking some of the photos, people opened their hearts. A woman told me about kind of a map that illustrated the recollections of her family. The map depicts their house, the church, the village school. Only after hours of conversation, the woman decided to bring and show me the map,” the photographer said.
The exhibition showcases 50 photographs, another 100 are in a book. The Istanbul Armenians are in the focus of the exhibition, portraits of the people, representing different layers of the society, are the main characters. The photos have been taken at different times in Istanbul, Saint Cross Church at Akhtamar Peninsula in Van, Kars, Kesaria and elsewhere.
The exhibition is the first for the photographer and he thinks of presenting it in Turkey as well.
The opening ceremony of the exhibition was attended by Armenian Diaspora Minister Hranush Hakobyan, who called the initiative one of the most important projects of the ministry.
“We are consistently working with the Istanbul Armenian community, invite dance and song groups, organize exhibitions, book presentations, mark the anniversaries of the newspapers. I am equally glad and sad for having such a wonderful cultural community in Istanbul since many national, cultural works are originated from there,” the minister noted.
She next reflected on the presented works saying Nuran has depicted “an interesting key which is the key to the future we are obliged to unlock it and step forward”.