Ինչ գրքեր է առաջարկում «Արևիկ»-ը երեխաներին
«Արևիկ» հրատարակչությունը, որն արդեն 30 տարի է միայն մանկական գրականություն է հրատարակում, այս տարվա ընթացքում թողարկել է 23 տեսակ գիրք:  «Արևիկ» հրատարակչության տնօրեն Սաբեթ Հովհաննիսյանը Panorama.am-ի հետ զրույցում ասաց, որ բավական լուրջ ցուցանիշ է:
«Մենք հրատարակել ենք հիմնականում հեքիաթներ, նաև ձայնային այբենարան, նկարելու գրքեր, փազլ գրքեր:  Փորձում ենք տարեցտարի ավելի բազմատեսակ, գունեղ անել,  լսել երեխաներին՝ ինչ է պետք նրանց, փորձում ենք ամենակարևորը՝ ուշադրություն դարձնել տպագիր գրքին: Փորձում ենք երեխաներին տալ այն, ինչը գտնում ենք, որ լավ ասելիք ունի, լավ կլինի, որ այդ բարոյական տեսակետներով մեծանան երեխաները»,- նշեց նա:
Ս. Հովհաննիսյանի խոսքով՝ հիմա Ղազարոս Աղայանի, Հանս Քրիստիան Անդերսենի, Գրիմ եղբայրների, Հովհաննես Թումանյանի հեքիաթները հրատարակում են փոքր ֆորմատով, որպեսզի  մատչելի լինի, և ծնողները գոնե ամսվա մեջ երկու անգամ կարողանան գնել:
«Մեծ ֆորմատի գրքերը հիմնականում գնում են նվիրելու համար»,- հավելեց հրատարակչության տնօրենը:
«Արևիկ» հրատարակչությունը փորձում է նոր հեղինակների գործեր ներկայացնել, որոնք, Ս. Հովհաննիսյանի խոսքով, դժվար են մտնում շուկա, շատ հատարակիչներ խուսափում են նման քայլ անել, նաև գրավաճառներն են մտավախություն ունենում:
Շուտով հրատարակչությունը  կներակայանցի ամերիկյան բանաստեղծ, արձակագիր  Շել Սիլվերսթայնի «Նվիրվող ծառը» ստեղծագործությունը:
«Ողջ աշխարհում բեսթելեր է: Վստահ եմ, որ երեխաները շատ են սիրելու: Թարգմանել ենք հայերեն»,-ընդգծեց նա:
Ս. Հովհաննիսյանի խոսքով՝ տարեցտարի ավելանում են ընթերցողները, ինչը նկատելի է հենց գրքերի վաճառքից:
«Սերտ կապեր ունենք «Բուկինիստ» գրախանութի հետ: Իրենք իմ առջև մի խնդիր են դնում՝ հրատարակեք գրքեր: Սրանից լավ ցուցանիշ չի կարող լինել: Իրենք սպառման խնդիր չունեն»,- ասաց «Արևիկ» հրատարակչությունը տնօրենը:
Նա նաև նշեց, որ թեև ողջ աշխարհում գերիշխում է էլեկտրոնային գրականությունը, Հայաստանում՝ տպագիր գիրքը, հատկապես մանկական գրականությունը. «Սա ուղղակի փայլուն ցուցանիշ է»:

Arevik Publishing House, which publishes only children’s books for more than 30 years already, has published 23 new books in this year. Director of Arevik Publishing House Sabet Hovhannisyan told panorama.am that this is quite a serious figure.
“We have mainly published fairy tales, drawing and puzzle books. We try to enrich our publications every year and to take into account children’s needs. And the most important thing is we try to promote the printed book. We try to publish books with good content to introduce some moral perspectives into children's lives,” he noted.
In the words of S. Hovhannisyan, the tales of Hovhannes Tumanyan, Ghazaros Aghayan, the Brothers Grimm and Hans Christian Andersen are published in small format so that parents can afford buying them at least twice a month.
“Larger books are mainly bought as a present,” the director added.
Arevik Publishing House is trying to present the books of the new authors which have difficulties entering the market. Many publishers avoid taking such a step and booksellers have some concerns as well.
Soon the publishing house will present “The Giving Tree” by the American poet Shel Silverstein.
“That book has become s bestseller worldwide. I am sure children will like it very much. We have translated it into Armenian,” he underscored.
According to S. Hovhannisyan the number of the readers is increasing annually, which can be observed by the number of the sold books.
“We have close ties with “Bookinist" bookstore, which constantly asks us to publish books. The figure cannot be better. They have no issues regarding the book sale,” Director of Arevik Publishing House stated.
He also noted that while electronic books are common worldwide, printed books, especially the children’s books, are wideapread in Armenia. “This is just a wonderful figure,” he concluded.