Հռիփսիմե Խուրշուդյան. «Մի պահ մտածեցի, թե մահացել եմ»
Միջազգային օլիմպիական կոմիտեն օրերս հրապարակել է Համաշխարհային հակադոպինգային գործակալության հերթական զեկույցը, ըստ որի Հայաստանի կանանց ծանրամարտի հավաքականի անդամ Հռիփսիմե Խուրշուդյանը պետք է վերադարձնի Լոնդոնի 2012 թ. ամառային Օլիմպիական խաղերում նվաճած բրոնզե մեդալը:
Ցավալի է 4 տարի անց հրաժարվել մեծ դժվարությամբ ու երկար տարիների քրտնաջան աշխատանքի արդյունքում վաստակած մեդալից, սակայն Հռիփսիմեն ստիպված է անել դա: Կան օրենքներ, որոնց պետք է հետևել: Այս մասին լրագրողների հետ այսօր կայացած հանդիպման ժամանակ նշեց հայ ծանրորդուհին և տեղեկացրեց, որ իր հետագա քայլերն անմիջականորեն կապված են Ծանրամարտի միջազգային ֆեդերացիայի  որոշումից:
«Դեռ որոշում կայացված չէ և որակազրկման մասին տեղեկություններ չկան: Նման պայմաններում ես կշարունակեմ մարզվել, մինչև տեսնենք, թե ինչ կլինի: Եթե ինձանով մնա, մեդալը չեմ վերադարձնի, բայց գոյություն ունի օրենք, որին պարտավոր ենք ենթարկվել:
Ցավ եմ ապրում, որ մեր հայ լրագրողները միայն վատ լուրերն են արագ տարածում: Մնում է գրեն՝ «Հռիփսիմե Խուրշուդյանը վերջապես որակազրկվեց»: Չի կարելի նման բան անել, չէ՞ որ մարզիկները Ձեր ոգևորման կարիքն ունեն: Այնպիսի վերնագրեր են ընտրվում՝ «շատ շտապ», «վատ լուր», որ ընթերցելով՝ ինքս մի պահ մտածեցի, թե մահացել եմ»,- ասաց Հռիփսիմեն:
Հայ մարզուհին տեղեկացրեց, որ Ծանրամարտի միջազգային ֆեդերացիայի որոշումից է կախված իր հետագան: Եթե որակազրկման ժամկետը կարճ լինի, կշարունակի մնալ մեծ սպորտում, իսկ եթե լինի երկարատև, մեծ սպորտից կհեռանա, ծանրամարտից՝ ոչ:
«Ամեն ինչ կանեմ, որ աղջիկների ծանրամարտը Հայաստանում զարգանա: Առավել ևս, որ կան աղջիկներ, ովքեր մեզանից հետո շարունակելու են մեր գործը։ Դա ուրախալի փաստ է։ Մեր Քասախ գյուղում կան երկու աղջիկներ՝ Սոնա Պողոսյանն ու Արփինե Դալալյանը, ովքեր մեդալակիրներ են։ Կան Գյումրիում, Արտաշատում։ Ես տեսնում եմ, որ կան»,- ասաց նա:
Ի դեպ՝ Հռիփսիմե Խուրշուդյանը 2017 թ. մտադիր էր փոխել քաշային կարգը՝ 75 կգ-ից անցում կատարելով 90 կգ, որն իրեն ավելի համապատասխան է: Անկախ ամեն ինչից՝ Եվրոպայի գործող չեմպիոնուհին կմնա ծանրամարտում և նախատեսում է հետագայում դառնալ միջազգային կարգի մրցավար, քանզի կանանց մրցավարությունը ֆեդերացիաների համար կարևոր է: «Սպորտը հանուն արդարության» սկզբունքը վաղուց խախտվել է: Հռիփսիմեի ցանկությունն այս պահին մեկն է, որ հավասարը պայքարի հավասարի դեմ և միայն այդ դեպքում կլինի արդար մրցակցություն ու առողջ պայքար:

«На миг мне показалось, что я умерла»: армянская тяжелоатлетка Рипсиме Хуршудян обиделась на журналистов
Армянская спортсменка Рипсиме Хуршудян намерена сделать все для развития в Армении женской тяжелой атлетики, даже если из-за возможной дисквалификации ей придется покинуть большой спорт. Об этом заявила сегодня сама спортсменка на пресс-конференции.
Отметим, 22 ноября Международный Олимпийский комитет опубликовал очередной доклад Всемирного антидопингового агентства (WADA), где приводятся имена спортсменов, которые, по предварительным данным, подозреваются в применении запрещенных препаратов во время Лондонской олимпиады 2012 года. Среди спортсменов – армянская тяжелоатлетка Рипсиме Хуршудян (свыше 75 кг), она завоевала в Лондоне бронзовую медаль в своей весовой категории. Дисциплинарный комитет МОК постановил, что армянская тяжелоатлетка нарушила антидопинговые нормы, вследствие чего должна быть лишена завоеванной медали, однако окончательное решение должна принять Международная федерация тяжелой атлетики.
«Больно отказываться от медали, завоеванной с большим трудом и в результате многолетней кропотливой работы, однако я вынуждена это сделать. Есть законы, которым необходимо подчиняться. Мои дальнейшие действия зависят от решения МОК. Пока не принято окончательного решения, и информации о дисквалификации пока нет. Я буду продолжать тренироваться до тех пор, пока все станет ясно», – отметила спортсменка.
При этом Р. Хуршудян подчеркнула: «Мне очень жаль, что наши армянские журналисты начинают быстро распространять только негативную информацию. Им остается только написать: “Рипсиме Хуршудян наконец-то дисквалифицирована”. Но разве так можно? Ведь спортсмены нуждаются в вашей поддержке. Вместо этого публикуются материалы с такими заголовками, как “срочно”, “плохая новость”. Прочитав их, в какой-то момент мне показалось, что я умерла».
«Если срок дисквалификации будет коротким, то я останусь в большом спорте, если нет – уйду, а из тяжелой атлетики – нет. Сделаю все, чтобы в Армении развивалась женская тяжелая атлетика. Тем более, что есть спортсменки, которые продолжат нашу работу, и это радует. В нашем селе Касах Котайкской области РА есть две спортсменки-призеры – Сона Погосян и Арпине Далалян. Есть также спортсменки в городе Гюмри Ширакской области Армении и Арташате Араратской области РА», – сказала Рипсиме Хуршудян.