Հռիփսիմե Խուրշուդյան. «Մի պահ մտածեցի, թե մահացել եմ»
Միջազգային օլիմպիական կոմիտեն օրերս հրապարակել է Համաշխարհային հակադոպինգային գործակալության հերթական զեկույցը, ըստ որի Հայաստանի կանանց ծանրամարտի հավաքականի անդամ Հռիփսիմե Խուրշուդյանը պետք է վերադարձնի Լոնդոնի 2012 թ. ամառային Օլիմպիական խաղերում նվաճած բրոնզե մեդալը:
Ցավալի է 4 տարի անց հրաժարվել մեծ դժվարությամբ ու երկար տարիների քրտնաջան աշխատանքի արդյունքում վաստակած մեդալից, սակայն Հռիփսիմեն ստիպված է անել դա: Կան օրենքներ, որոնց պետք է հետևել: Այս մասին լրագրողների հետ այսօր կայացած հանդիպման ժամանակ նշեց հայ ծանրորդուհին և տեղեկացրեց, որ իր հետագա քայլերն անմիջականորեն կապված են Ծանրամարտի միջազգային ֆեդերացիայի  որոշումից:
«Դեռ որոշում կայացված չէ և որակազրկման մասին տեղեկություններ չկան: Նման պայմաններում ես կշարունակեմ մարզվել, մինչև տեսնենք, թե ինչ կլինի: Եթե ինձանով մնա, մեդալը չեմ վերադարձնի, բայց գոյություն ունի օրենք, որին պարտավոր ենք ենթարկվել:
Ցավ եմ ապրում, որ մեր հայ լրագրողները միայն վատ լուրերն են արագ տարածում: Մնում է գրեն՝ «Հռիփսիմե Խուրշուդյանը վերջապես որակազրկվեց»: Չի կարելի նման բան անել, չէ՞ որ մարզիկները Ձեր ոգևորման կարիքն ունեն: Այնպիսի վերնագրեր են ընտրվում՝ «շատ շտապ», «վատ լուր», որ ընթերցելով՝ ինքս մի պահ մտածեցի, թե մահացել եմ»,- ասաց Հռիփսիմեն:
Հայ մարզուհին տեղեկացրեց, որ Ծանրամարտի միջազգային ֆեդերացիայի որոշումից է կախված իր հետագան: Եթե որակազրկման ժամկետը կարճ լինի, կշարունակի մնալ մեծ սպորտում, իսկ եթե լինի երկարատև, մեծ սպորտից կհեռանա, ծանրամարտից՝ ոչ:
«Ամեն ինչ կանեմ, որ աղջիկների ծանրամարտը Հայաստանում զարգանա: Առավել ևս, որ կան աղջիկներ, ովքեր մեզանից հետո շարունակելու են մեր գործը։ Դա ուրախալի փաստ է։ Մեր Քասախ գյուղում կան երկու աղջիկներ՝ Սոնա Պողոսյանն ու Արփինե Դալալյանը, ովքեր մեդալակիրներ են։ Կան Գյումրիում, Արտաշատում։ Ես տեսնում եմ, որ կան»,- ասաց նա:
Ի դեպ՝ Հռիփսիմե Խուրշուդյանը 2017 թ. մտադիր էր փոխել քաշային կարգը՝ 75 կգ-ից անցում կատարելով 90 կգ, որն իրեն ավելի համապատասխան է: Անկախ ամեն ինչից՝ Եվրոպայի գործող չեմպիոնուհին կմնա ծանրամարտում և նախատեսում է հետագայում դառնալ միջազգային կարգի մրցավար, քանզի կանանց մրցավարությունը ֆեդերացիաների համար կարևոր է: «Սպորտը հանուն արդարության» սկզբունքը վաղուց խախտվել է: Հռիփսիմեի ցանկությունն այս պահին մեկն է, որ հավասարը պայքարի հավասարի դեմ և միայն այդ դեպքում կլինի արդար մրցակցություն ու առողջ պայքար:

Hripsime Khurshudyan: I thought for a moment that I had died
The International Olympic Committee has recently published the regular report of the World Anti-Doping Agency. According to the report Armenian weightlifter Hripsime Khurshudyan must return the bronze medal which she won during 2012 Summer Olympic Games.
Four years on it is difficult to let go the medal acquired with great difficulty and after many years of hard work, however Hripsime is obliged to return it. There are some rules which must be followed. The Armenian weightlifter noted this during today’s meeting with the reporters.  She informed that her further steps depend on the decision to be made by the International Olympic Committee.
“The decision has not been taken yet, and there is no information about disqualification. In such conditions I will continue training, till everything becomes clear. If it were up to me, I would not return the medal, but there is a law which is to be followed.
I feel sorry when I see that the Armenian reporters only spread the bad news so quickly. Only one thing has been left for them to write: Hripsime Khurshudya has finally been disqualified. It is not a good thing, especially when the athletes need your aspiration. They choose such horrifying headlines like “bad news”, “very urgent”. When reading them I myself thought for a moment I had died,” Hripsime noted.
The athlete also noted that her future career depends on the decision of International Olympic Committee. If the disqualification period is short, she will continue her activities in the grand sport, if it will be long lasting, she will leave the grand sport but will not quit weightlifting.
“I will do my best to promote women’s weightlifting in Armenia, especially when there are girls who will continue our work. There are two girls in village Kasakh, Sona Poghosyan and Arpine Dalalyan, who have won medals. There are other girls In Gyumri and Artashat as well,” he noted.