Ռուբեն Մելքոնյան. Եվրախորհրդարանի որոշումից հետո Թուրքիայում բռնապետական հակումներն ավելի մեծ թափ են ստանալու
12:55 25/11/2016
ԵՄ-ին Թուրքիայի անդամակցության բանակացությունների սառեցման վերաբերյալ բանաձևը պայմանավորված է այն օբյեկտիվ իրողություններով, որ վերջին տարիներին հետևողականորեն ձևավորվում էին Թուրքիայում: Panorama.am-ի հետ զրույցում նման կարծիք հայտնեց  թուրքագետ Ռուբեն Մելքոնյանը:
«Եվրոպական չափանիշներից հետընթաց, մարդու իրավունքների կոպիտ ոտնահարումներ, անձի պաշտամունքի ինստիտուտի ձևավորում Էրդողանի կերպարի շուրջ. այս ամենը  բնականաբար պետք է հանգեցներ համապատասխան որոշումների ու արձագանքների, քանի որ այդ կառույցները պատասխանատու են եվրոպական, դեմոկրատական արժեքների համար»,-ասաց թուրքագետը:
Նրա խոսքով, չի կարող մի պետություն, որը շարունակաբար ոտնահարում է այդ արժեքները, շարունակի ընկալվել որպես եվրոպական ընտանիքին անդամակցելու արժանի թեկնածու:
Ռուբեն Մելքոնյանը Եվրախորհրդարանի բանաձևը համարում է նաև պատասխան թուրքական կողմի՝ ԵՄ անդամակցության գործընթացը դադարեցնելու վերաբերյալ հաճախակի դարձած սպառնալիքներին:
Բանաձևն անհետևանք չի մնալու: Ըստ թուրքագետի, նման որոշումից հետո այդ երկրում հակաժողովրդավարական միտումներն ու բռնապետական հակումներն ավելի մեծ թափ են ստանալու:
«Թուրքական իշխանությունների համար այս բանաձևը միգուցե ավելի է հեշտացնում որոշ օրենքների ընդունումը, մասնավորապես մահապատժի վերականգնումը, որն այն ամենակարևր կարմիր գիծն է, որը բաժանում է Թուրքիային Եվրոպայից»,-նշեց զրուցակիցը:
Նա համարում է, որ մահապատժի վերականգնման մասին Էրդողանի հայտարարություններն ու հանրային քննարկումներն էլ ավելի ցայտուն են դարձնում Թուրքիայի ու եվրոպական ընտանիքի խորքային տարբերություններն ու հակասությունները:
Անդրադառնալով Եվրախորհրդարանի բանաձևի վերաբերյալ թուրքական մամուլի արձագֆանքներին, Ռ. Մելքոնյանը հիշեցրեց, որ այդ երկրում մամուլը գտնվում է տոտալ վերահսկողության ներքո, խախտվում են ազատ խոսքի իրավունքը ուստի արձագանքն էլ հանահունչ էր Էրդողանի ագրեսիվ հռետորաբանությանը:
«Իսկ էլեկտրոնային լրատվամիջոցների այն փոքր հատվածը, որոնք այս կամ այն կերպ կարողանում են ազատ խոսքի փոքր չափաբաժինը պահպանել, խնդիրը համարում են թուրքական պետական կողմնորոշման կարևոր շրջափուլ, քանի որ Թուրքիայի ԵՄ-ին անդամակցությունը տասնամյակաների պատմություն ունի, իսկ արևմտականացումը դարերի պատմություն ունի: Այնպես որ սա կտրուկ շրջադարձ է»,-հարևան երկրի ԶԼՄ-ների հրապարակումներն ընդհանուր առմամբ ներկայացրեց թուրքագետը:
Ռ. Մելքոնյանն ընդգծեց, որ պրոցեսները դեռ շարունակվում են, «դրանք թևակոխել են քաղաքական առևտրի մի շրջան, երբ երկու կենտրոններն էլ՝ Թուրքիան ու Եվրոպան, համաձայն քաղաքական առևտրի կանոնների, որոշակի քայլեր անում են ու կշարունակեն անել»:

Рубен Мелконян: Резолюция Европарламента о приостановке переговоров по вступлению Турции в ЕС не останется без последствий
16:22 25/11/2016
Принятие Европарламентом резолюции о приостановке переговоров по вступлению Турции в Евросоюз обусловлено теми объективными реалиями, которые в последние годы последовательно формировались в Турции. Такое мнение в беседе с корреспондентом Panorama.am выразил тюрколог Рубен Мелконян.
Европарламент в принятой накануне резолюции призвал приостановить переговоры о вступлении Турции в ЕС в свете политики турецких властей, что вызвало резкую реакцию в Анкаре.
«Регресс в плане европейских стандартов, грубейшие нарушения прав человека, формирование культа личности вокруг фигуры Эрдогана… все это, естественно, должно было привести к соответствующим решениям и реакциям, так как данные структуры ответственны за европейские, демократические ценности», – сказал эксперт.
По словам собеседника Panorama.am, не может государство, которое постоянно попирает эти ценности, и далее восприниматься как достойный кандидат на вступление в европейскую семью.
Рубен Мелконян считает резолюцию Европарламента также ответом на участившиеся угрозы турецкой стороны о прекращении процесса членства в ЕС.
Резолюция не останется без последствий, считает эксперт, отмечая, что после подобного решения в этой стране антидемократические тенденции и диктаторские наклонности усилятся.
«Возможно, для турецких властей принятие данной резолюции еще больше упрощает принятие некоторых законов, в частности относительно восстановления смертной казни, что является самой главной красной линией, разделяющей Турцию от Европы», – отметил Рубен Мелконян.
Эксперт полагает, что заявления Эрдогана о восстановлении смертной казни и общественные обсуждения делают более выразительными глубинные различия и противоречия между Турцией и ЕС.
Коснувшись реакции турецкой прессы на принятие Европарламентом резолюции о приостановке переговоров по вступлению Турции в Евросоюз, Р.Мелконян напомнил, что пресса в этой стране находится под тотальным контролем, нарушается право на свободу слова, посему реакция СМИ была созвучна агрессивной риторике Эрдогана.
«А тот небольшой сегмент электронных СМИ, которые так или иначе пытаются сохранить определенную степень свободы слова, считают это важным этапом государственной ориентации», – сказал эксперт.
При этом Р.Мелконян отметил, что процессы все еще продолжаются, они вступили в стадию «политического торга, когда оба центра – Турция и Европа, в соответствии с нормами политического торга, предпринимают и продолжат предпринимать определенные шаги».