Հայաստանի դպրոցներում սովորում է շուրջ 600 սիրիահայ երեխա. ԿԳՆ
Ներկայումս Հայաստանի համայնքային նախադպրոցական ուսումնական հաստատություններում ընդգրկված են 236 սիրիահայ երեխաներ, իսկ հանրակրթական ուսումնական հաստատություններում՝ շուրջ 600 սովորող կա: Նրանցից 203-ը ընդգրկված են Հայաստանի ավագ դպրոցներում, 325-ը հիմնական դպրոցներում, իսկ ոչ պետական դպրոցներում սովորում են 42 սիրիահայ երեխաներ: Մարզերում սովորողների թիվը 12 է:
Այս տվյալները սիրիահայերի հիմնախնդիրները համակարգող հանձնաժողովի նիստում ներկայացրեց Կրթության, գիտության նախարարության հանրակրթության վարչության պետ Նարինե Հովհաննիսյանը:
«Հայաստան ժամանելուն պես, պետք է ասեմ, որ բոլոր սիրիահայերը անխտիր տեղավորվել են դպրոց՝ անկախ նրանից, նրանք փաստաթղթեր ունեցե՞լ են, թե՞ ոչ: Նշեմ նաև, որ նրանց համար շատ մատչելի է դարձել նախադպրոցական հաստատություն ընդունվելու կարգը. Նրանք ընդունվում են մանկապարտեզ դիմելուց անմիջապես հետո, առանց հերթագրվելու», -ներկայացրեց ԿԳՆ ներկայացուցիչը:
Նրա խոսքով, սիրիահայերի համար փոփոխություն է կատարվել նաև բուհեր ընդունվելու մասին կարգում. Նրանք բուհեր են ընդունվում արտամրցույթային տարբերակով: Հովհաննիսյանը տեղեկացրեց, որ այս կարգի շրջանակներում կառավարությունը անվճար տեղեր է տրամադրում ամեն տարի, բաժանվում է սփյուռքահայերի մեջ:
Ինչ վերաբերում է ուսման վարձին, ապա սիրիահայերը, Հովհաննիսյանի փոխանցմամբ, ուսման վարձերը վճարում են այնքան, որքան Հայաստանի բնակիչները: Նկատենք, որ օտարերկրյա քաղաքացիների համար սահմանված ուսման վարձավճարները ավելի բարձր են:
ԿԳՆ ներկայացուցիչը նաև ընդգծեց, որ Երևանի թիվ 14 հիմնական դպրոցում դասավանդում են արաբերեն՝ 1-ին դասարանից: Բացի արաբերենից, ԿԳՆ-ում մտածում են նաև արևմտահայերենի ծրագրի մշակման ու դպրոցներում դասավանդելու մասին:
«Ունենք հաստատված և մշակված 10-11-րդ դասարանների համար արևմտահայերենի դասավանդման ծրագիր: Սակայն կարիք կա նաև ցածր դասաարններում այս խնդիրը լուծելու: Նախատեսվում են մշակումներ: Նաև նախատեսվում է հայոց լեզվի և գրականության ուսուցիչների վերապատրաստումների ծրագրերում նախատեսել արմտահայ երեխաների դասավանդման մեթոդական ծրագրեր», -տեղեկացրեց Հովհաննիսյանը:
Միջգերատեսչական հանձնաժողովի նիստը վարող Սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը Հովհաննիսյանին արձագանքեց, տեղեկացնելով որ Հալեպից Հայաստան տեղափոխված 42 ուսուցչուհի կա, որոնք կարող են հենց արևմտահայերեն դասավանդել երեխաներին: «Էլ ինչո՞ւ եք վերապատրաստում, այդ կանանց կարող եք աշխատանք տալ դպրոցներում», -նկատեց Հակոբյանը, ինչին ԿԳՆ ներկայացուցիչը արձագանքեց ժպիտով:
Հովհաննիսյանի խոսքով, սիրիահայ երեխաները մասնակցում են բոլոր ուսումնական ծրագրերին, տարբեր մրցույթներին: Նիստը վարող Սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը իր հերթին նկատեց, որ տարբեր բուհերի ղեկավարներից, ներկայացուցիչներից շատ է լսել սիրիահայ ուսանողների առաջադիմության մասին:

Минобрнауки: В школах Армении обучаются около 600 детей из Сирии
В настоящее время число детей сирийских в общинных дошкольных учреждениях Армении составляет 236, а в общеобразовательных учебных заведениях – около 600. При этом 203 из них учатся в старших школах Армении, 325 – в основных, а в негосударственных школах – 42.
Такие данные сегодня на заседании комиссии, координирующей вопросы сирийских армян, представила начальник отдела общего образования министерства образования и науки Армении Нарине Ованнисян.
«Должна отметить, что все дети, по прибытии из Сирии в Армению, были устроены в школы, независимо от того, были ли у них необходимые документы, или нет. Для них упрощена также процедура приема в дошкольные учреждения», – указала она.
По словам Нарине Ованнисян, для сирийских армян внесены также изменения в порядок поступления в вузы. Они поступают в вузы вне конкурса. Что касается платы за обучение, то она одинакова для граждан Армении и сирийских армян, отметила Ованнисян. Кроме того, правительство ежегодно выделяет бюджетные места в вузах, которые распределяются между армянами Диаспоры.
Представитель Минобрнауки Армении отметила также, что в ереванской школе №14 преподается арабский – с 1-го класса. Кроме того, в министерстве рассматривают возможность разработки программы по преподаванию в школах западно-армянского языка, планируется переподготовка учителей.
В свою очередь министр Диаспоры Армении Грануш Акопян отметила, что среди прибывших в Армению сирийских армян более 40 учителей, которые и могут преподавать детям западно-армянский.
Нарине Ованнисян отметила также, что  прибывшие из Сирии дети принимают участие во всех образовательных программах, в различных конкурсах. А Грануш Акопян отметила, что ректоры и представители вузов также довольны успеваемостью сирийских армян.