Կարեն Կարապետյան. Հայաստանը կարող է չինական բիզնեսի համար կարևոր հարթակ դառնալ
Անհրաժեշտ է հստակ քայլեր ձեռնարկել Հայաստանի ու Չինաստանի միջև տնտեսական համագործակցության հետագա զարգացմանն ուղղված առկա մեծ ներուժի իրացման ուղղությամբ: Հայաստանում Չինաստանի արտակարգ և լիազոր դեսպան Թիան Էրլունիի հետ հանդիպմանը նշել է Հվարչապետ Կարեն Կարապետյանը:
Կառավարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչության փոխանցմամբ, վարչապետը կարևորել է Չինաստանի հետ հարաբերությունների շարունակական ընդլայնումն ու ակտիվացումը:
Կարեն Կարապետյանն ընդգծել է մեր երկրի ենթակառուցվածքային մի շարք ծրագրերում չինական բիզնեսին ներգրավելու հնարավորությունը և ավելացրել, որ կառավարությունը պատրաստ է մանրամասն քննարկման առարկա դարձնել բոլոր առաջարկները: Վարչապետի խոսքով՝ Հայաստանը կարող է չինական բիզնեսի համար կարևոր հարթակ դառնալ՝ նաև երրորդ երկրներ մուտք գործելու տեսանկյունից:
Թիան Էրլունը նշել է, որ իր առաքելությունն է նպաստել հայ-չինական հարաբերությունների զարգացմանը և ավելացրել, որ հատկապես կարևորում է տնտեսական փոխգործակցության խորացումը տարբեր ուղղություններով: Դեսպանն ընդգծել է, որ ՀՀ վարչապետի ուղերձը կփոխանցի իր երկրի կառավարությանը:

Armenia may serve an important platform for the Chinese business, Prime Minister says
Concrete steps should be taken to realize the existing potential for the further development of the economic cooperation between Armenia, China, Armenian Prime Minister stated today at a meeting with Ambassador of People’s Republic of China to Armenia Tian Erlong.
According to the release, issued by the government press service, Prime Minister Karapetyan highlighted the continuous expansion and activation of the relations between the two countries.
At the meeting, Karapetyan pointed to possibilities of attracting the Chinese business in number of infrastructure projects in Armenia, expressing readiness on behalf of the government to discuss in detail all the relevant proposals.
In Karen Karapetyan’s words, Armenia may serve an important platform for the Chinese business in terms of entering the third countries.
Ambassador Tian Erlong referred to his mission to promote the development of the Armenian-Chinese relations with a particular focus on the economic collaboration in different directions. The Ambassador also promised to convey the message of the Prime Minister to the Chinese leadership.