Ախալքալաքի ելքի և մուտքի մոտ տեղադրված վրացերեն ցուցանակների վրա կավելանա նաև հայատառ նշագրում
Ախալքալաքի շրջանային ժողովի պատգամավորների առաջարկով մյուս տարի քաղաքի ելքի և մուտքի մոտ տեղադրված վրացերեն ցուցանակների վրա կավելանա նաև հայատառ նշագրում: Այս մասին տեղեկանում ենք jnews.ge կայքից:
Նոյեմբերի 24-ին, Ախալքալաքի շրջանային ժողովի բյուջետային հանձնաժողովի նիստի ժամանակ ժողովականների կողմից առաջարկ է եղել Ախալքալաք քաղաքի ելքի և մուտքի վրա վրացերենով գրված ցուցանակի կողքին ավելացնել նաև հայերեն տարբերակը: Նման առաջարկությամբ հանդես է եկել ժողովի պատգամավոր Շիրվան Շիրինյանը:
«Օրենքի մեջ գրված է, Վրաստանի սահմանադրությամբ ամրագրված են մեր իրավունքները: Իրավունք ունես ցանկացած լեզվով գրելու, եթե դրա հետ մեկտեղ գրում ես նաև պետական լեզվով, այստեղ օրենքի խախտում չկա: Ուզում ես խանութի վրա հայերեն կգրես, ուզում ես անգլերեն, բայց պարտադիր պետք է գրես նաև պետական լեզվով, այսինքն վրացերենով», – ասել է նա:
Նիստին ներկա ժողովականները ևս միացել են հնչեցված առաջարկին, ավելացնելով, որ հայատառ նշումներ լինեն նաև քաղաքի փողոցների, ինչպես նաև գյուղերի վրացերեն լեզվով գրված անվանումների կողքին:
Ախալքալաքի և ելքի, և մուտքի մոտ տեղադրված ցուցանակները միայն վրացերեն լեզվով են գրված: Քաղաքի որոշ փողոցներ նշված են և վրացերենով, և հայերենով: Իսկ գյուղերի ցուցանակների վրա բացառապես վրացերեն և անգլերեն լեզուներով է գրված:

В Грузии при въезде и выезде в Ахалкалаки установят дорожные указатели на армянском языке
В Грузии по инициативе депутатов Ахалкалакского районного собрания, в следующем году на дорожных указателях при въезде и выезде города Ахалкалаки наряду с грузинскими надписями будут также надписи на армянском языке. Об этом сообщает JNEWS.ge.
Согласно информации, в ходе состоявшегося 24 ноября заседания комитета по бюджету Ахалкалакского районного собрания было сделано предложение относительно добавления на дорожных указателях при въезде и выезде в Ахалкалаки надписей на армянском языке. Инициатором этого предложения стал народный депутат Ширван Ширинян.
«Конституцией Грузии закреплены наши права. Наряду с государственным языком, существует право писать на любом другом языке, здесь нет никакого нарушения закона. Хочешь на вывеске своего магазина пиши на армянском языке, хочешь на английском, самое главное – должна быть надпись на государственном языке, то есть на грузинском», – сказал Ширван Ширинян.
Участники заседания комитета по бюджету Ахалкалакского районного собрания поддержали данную инициативу, отметим, что надписи на армянском языке необходимо сделать как на указателях с названиями улиц, так и на табличках с названиями сел.
«Надписи на дорожных указателях при въезде и выезде в Ахалкалаки написаны только на грузинском языке. Указатели с названиями некоторых улиц написаны на грузинском и армянском языках. На указателях с названиями сел написано исключительно на грузинском и английском языках», – пишет JNEWS.ge.