Ախալքալաքի ելքի և մուտքի մոտ տեղադրված վրացերեն ցուցանակների վրա կավելանա նաև հայատառ նշագրում
Ախալքալաքի շրջանային ժողովի պատգամավորների առաջարկով մյուս տարի քաղաքի ելքի և մուտքի մոտ տեղադրված վրացերեն ցուցանակների վրա կավելանա նաև հայատառ նշագրում: Այս մասին տեղեկանում ենք jnews.ge կայքից:
Նոյեմբերի 24-ին, Ախալքալաքի շրջանային ժողովի բյուջետային հանձնաժողովի նիստի ժամանակ ժողովականների կողմից առաջարկ է եղել Ախալքալաք քաղաքի ելքի և մուտքի վրա վրացերենով գրված ցուցանակի կողքին ավելացնել նաև հայերեն տարբերակը: Նման առաջարկությամբ հանդես է եկել ժողովի պատգամավոր Շիրվան Շիրինյանը:
«Օրենքի մեջ գրված է, Վրաստանի սահմանադրությամբ ամրագրված են մեր իրավունքները: Իրավունք ունես ցանկացած լեզվով գրելու, եթե դրա հետ մեկտեղ գրում ես նաև պետական լեզվով, այստեղ օրենքի խախտում չկա: Ուզում ես խանութի վրա հայերեն կգրես, ուզում ես անգլերեն, բայց պարտադիր պետք է գրես նաև պետական լեզվով, այսինքն վրացերենով», – ասել է նա:
Նիստին ներկա ժողովականները ևս միացել են հնչեցված առաջարկին, ավելացնելով, որ հայատառ նշումներ լինեն նաև քաղաքի փողոցների, ինչպես նաև գյուղերի վրացերեն լեզվով գրված անվանումների կողքին:
Ախալքալաքի և ելքի, և մուտքի մոտ տեղադրված ցուցանակները միայն վրացերեն լեզվով են գրված: Քաղաքի որոշ փողոցներ նշված են և վրացերենով, և հայերենով: Իսկ գյուղերի ցուցանակների վրա բացառապես վրացերեն և անգլերեն լեզուներով է գրված:

Armenian notes to be added to entrance and exit signboards in Akhalkalaki, Georgia
Based on the offer made by the deputies of Akhalkalaki Regional Assembly Armenian notes will be added to the entrance and exit signboards in Akhalkalaki, Georgia. Jnews.ge reports about this.
On November 24, during the session of Budgetary Committee of Akhalkalaki Regional Assembly, the participants made an offer to add Armenian versions to the Georgian notes on the entrance and exit signboards in Akhalkalaki. MP Shirvan Shirinyan came up with such an initiative.
“Pursuant to the Georgian Constitution, one can write notes in any language as long as one writes a note in the official language. We do not violate any law. You are allowed to attach a signboard with a note in any language above your shop, but at first you must add a note in the official language, i.e. in Georgian,” he noted.
The participants of the session have joined the initiative also suggesting to add Armenian notes to the Georgian names of streets and villages.
To note, the signboards located near the entrance and exit of Akhalkalaki only bear Georgian notes. Some of the street signs bear Armenian and Georgian names, but the village signboards are only in Georgian and English languages.