Փայլանը ազգային փոքրամասնությունների վերաբերյալ հարցապնդում է ներկայացրել մեջլիս
Քրդամետ «Ժողովուրդների դեմոկրատական կուսակցություն»-ից (HDP-ԺԴԿ) ընտրված հայ պատգամավոր Գարո Փայլանը Թուրքիայի վարչապետ Բինալի Յըլդըրըմին ուղղված գրավոր հարցապնդում է ներկայացրել մեջլիս: «Էրմենիհաբեր»-ի հաղորդմամբ, պատգամավորը հետաքրքրվել է, թե կառավարությունն ինչ միջոցներ է ձեռնարկում կանխելու համար փոքրամասնություններին ուղղված ատելության դրսևորումները:
Փայլանը հարցապնդման մեջ նախ հիշեցրել է վերջին շրջանում տեղի ունեցած դրսևորումները, որոնցից ամենաքննարկվածը Ստամբուլում գործող «Ակոս» հայկական թերթի խմբագրատան առաջ ազգայնականների կողմից սև «ծաղկեպսակներ» տեղադրելու դեպքն էր:
Հայ պատգամավորը շեշտել է, որ իրենց ֆեյսբուքյան էջում նշյալ գործողության լուսանկարները զետեղած և «Մի գիշեր անսպասելի կերպով կգանք» գրությունը թողած «Ազգայնական Թուրքիա» կուսակցության Ստամբուլի գրասենյակի նախագահ Բիլալ Գյոքչեյուրթի և «Թուրանի օջախներ» կազմակերպության նախագահ Էրջան Ուրչարի նկատմամբ դատական գործ էր հարուցվել, սակայն վերջիններս արդարացվել են դատարանի կողմից:
Փայլանն շեշտել է նաև վերջին մեկ տարվա ընթացքում 3 անգամ հայկական դպրոցների պատերին ռասիստական բնույթի գրություններ են արվել: Հայ օրենսդիրը չի մոռացել նաև այս տարի Հաթայ նահանգում հրեական գերազմանատան ու Ադըյամանում ասորական գերեզմանատան պղծումն ու ավերումը:
Վերը թվարկածից հետո Փայլանը Թուրքիայի կառավարության ղեկավարին ուղղել է հետևյալ 3 հարցերը.
1. Ձեր կառավարությունը աշխատանք տանու՞մ է փոքրամասնությունների նկատմամբ ատելության հողի վրա կատարվող ու անպատիժ մնացող հանցագործությունները կանխելու ուղղությամբ:
2. Արդյո՞ք կառավարությունը վտանգի տակ գտնվող փոքրամասնությունների հիմնարկությունները կամ շինությունները պաշտպանելու նպատակով հատուկ միջոցներ է ձեռք առնում:
3. Ազգային հետախուզական ծառայությունը փոքրամասնությունների նկատմամբ ատելության դրդապատճառներով կատարված հանցագործությունների վերաբերյալ որևէ հետաքննություն իրականացնու՞մ է:

Armenian MP Garo Paylan, who represents the Kurdish Peoples' Democratic Party (HDP) in the Turkish Parliament, has submitted a written parliamentary inquiry addressed to Prime Minister Binali Yıldırım. As the Ermenihaber reports, the MP wanted to know what steps the Turkish government takes to prevent the hate crimes against the minority groups.
In his request Palyan has reminded of the case when some nationalists placed a black wreath in front of the office of Istanbul-based Armenian newspaper Agos.
The Armenian MP underscored that lawsuits had been filed against the Head of Istanbul branch of Nationalist Turkey party Bilal Gyokcheyurt and President of Turan Centers Organization Erjan Urchar, who were suspected of organizing the above mentioned crime, but the court had acquitted the two defendants.
Palyan has also underscored that during the last year some racist statements had been written on the walls of three Armenian schools and reminded of the acts of vandalism committed in the Asri Jewish Cemetery in Hatay and the Syriac ancient cemetery.
After presenting the above mentioned points Palyan has addressed the following three questions to the Turkish government:
1. Does your government take any measures to prevent the hate crimes against the minority groups?
2. Does the government undertake any steps to protect the offices of the minority groups?
3. Does the National Intelligence Service conduct any investigation regarding the cases of hate crimes committed against the minority groups?