Հայ աշակերտների գործերը ներկայացված են Մյունխենում պրոֆեսիոնալ նկարիչների միջազգային խմբակային ցուցահանդեսում
Գերմանիայի Մյունխեն քաղաքում՝ Կունստֆոռում Առաբելլապարկում, նոյեմբերի 18-ին բացվել է պրոֆեսիոնալ նկարիչների միջազգային խմբակային ցուցահանդես, որի կազմակերպիչն է արվեստագետների միջազգային ArtNations կազմակերպություն: Կազմակերպության անդամ է նկարչուհի Մարի Ադամյանը:
«Պարբերաբար մասնակցում եմ այս կազմակերպության միջոցառումներին: Առաջարկ ստացա ցուցահանդեսում ներկայացնելու համար ուղարկել աշակերտներիս աշխատանքները: Մյունխեն ենք ուղարկել «Այբ» ավագ դպրոցի 20 աշակերտի գործեր»,- Panorama.am-ի հետ զրույցում ասաց Մարի Ադամյանը:
Նա նաև տեղեկացրեց, որ «Դիմանկար» խորագրով ցուցահանդեսին մասնակցում են պրոֆեսիոնալ նկարիչներ տարբեր երկրներից, ովքեր կազմակերպության անդամները են և երկու դպրոց՝ Իտալիայից և Հայաստանից, որոնց ուսուցիչները նույնպես կազմակերպության անդամ են։
Ցուցահանդեսը գործելու է մինչև հունվարի 13-ը:
Ցուցահանդեսի կազմակերպիչները Մարի Ադամյանին ուղղված նամակում նախ նշել են, որ այցելուներից միայն դրական արձագանքներ են լսել աշակերտների աշխատանքների վերաբերյալ, ապա հավելել, որ որոշ աշխատանքներ պրոֆեսիոնալ մոտեցմամբ են կատարված և չեն զիջում մասնակից պրոֆեսիոնալ նկարիչներին: Մասնակից աշակերտները կստանան մասնակցության վկայականներ:

The group exhibition of professional artists organized by Artnations - International Association Integrating All the Arts - was opened on November 18 in Germany’s Munich. Artist Mari Adamyan is a member to the association. “I am frequently participating in the event of the association. I received a suggestion to submit the work of my students. I sent the paintings of 20 students from AYB School,” Adamyan told Panorama.am.
She informed that artists from different states who are member to the association participate in the exhibition entitled “Portraits”. Apart from individuals, two schools - from Armenia and Italy – are represented in the event.
The exhibition will be open until January 13, 2017.
The organizers of the exhibition have written a letter to Mary Adamyan, noting the works of the Armenian students have attracted many visitors and are not inferior to the artistic works by professional artists. The Armenian students whose works are exhibited in the event will receive certificates of participation.
To note, ArtNations is an international, non-governmental, non-profit, charitable association. Its main purpose is to promote all areas of contemporary art and culture, and the understanding of art for the community. It usually conducts art exhibitions, lectures, discussions, artists’ round tables, and art tours to stimulate interest and promote understanding of art and culture among community.