Ոստիկանություն. Այս տարվա ընթացքում ընտանեկան բռնության հետևանքով զոհվել է երեք կին
Այս տարվա ընթացքում՝ նոյեմբերի 15-ի դրությամբ Հայաստանում գրանցվել է ընտանեկան բռնության 600 դեպք: Ընտանեկան բռնության հետևանքով տուժել է 631 մարդ, որից երեքը մահացել են: Մահվան դեպքեր գրանցվել են Երևանում ու Արմավիրի մարզում:
Panorama.am-ի հարցմանն ի պատասխան նման տվյալներ են տրամադրել ոստիկանության հասարակայնության հետ կապերի ու լրատվության վարչությունից:
Բռնություններից 389-ի դեպքում բռնարարը ամուսին է, տուժողը՝ կինը: 12 դեպքում կանայք են ամուսիներն են բռնության ենթարկել:
Ոստիկանության տվյալների համաձայն, գրանցվել է 56 դեպք, երբ ծնողը բռնության է ենթարկել զավակին, 74 դեպք, երբ զավակն է բռնության ենթարկել ծնողին:
Ոստիկանությունում գրանցված բռնությունների մեծ մասը՝ 206-ը գրանցվել է Երևանում, այնուհետև Շիրակն է (69 դեպք), Արարատը (63 դեպք), Կոտայքը (55 դեպք):
Նախորդ ողջ տարվա ընթացքում Հայաստանում գրանցվել է ընտանեկան բռնության 793 դեպք, որոնց հետևանքով մահացել է 5 մարդ Երևանում, Արագածոտնում և Լոռիում: Ընտանեկան բռնության հետևանքով տուժել է 812 մարդ:
Նախորդ տարի էլ ոստիկանությունում գրանցված բռնությունների մեծ մասը գրանցվել է Երևանում:
Ուշագրավ է, որ այս տարվա ընթացքում գրանցված 600 ընտանեկան բռնության դեպքի առթիվ ընդամենը 42 քրեական գործ է ուղարկվել դատարան: 90 քրեական գործ կարճվել է, 468-ի դեպքում նյութը մերժվել է:

Three women became victims of domestic violence in this year
As of 15 November of this year 600 cases of domestic violence have been registered in Armenia. 631 suffered as a result of domestic violence, three of whom became victims of violance. The death cases have been registered in Yerevan and Armavir region.
The Information and Public Relations Department of the Armenian police have provided the above mentioned data to panorama.am.
In 389 cases husbands have inflicted violence on their wives. In 12 cases men have been subjected to violence by women.
According to the data provided by the police, in 56 cases a parent has inflicted violence on a child and in 74 cases the perpetrator has been the offspring.
The majority of the violence cases have been registered in Yerevan followed by Shirak (69 cases), Ararat (63 cases) and Kotayk (55 cases).
Throughout the past year 793 cases of domestic violence were registered in Armenia, which resulted to the death of 5 people in Yerevan, Aragatsotn and Lori. 812 people suffered as a result of domestic violence.
In the past year the majority of violence cases were registered in Yerevan as well.
It is noteworthy that only 42 criminal cases were launched regarding the 600 cases of domestic violence. 90 criminal cases were dismissed and 468 lawsuits were rejected.