Բնակարանամուտ՝ Արարատի մարզում
Ավելի քան քսանամյա սպասումից հետո, Արարատի մարզում բնակարանամուտ է նշել 2 ընտանիք: ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի ֆինանսավորմամբ և «Ֆուլեր Տնաշինական Կենտրոնի» կողմից իրականացվող բնակարանաշինության ծրագիրը գործում է Հայաստանի տասը մարզում: Համագործակցող կազմակերպությունների ղեկավարներն ու թիմերը դարձյալ մարզային շրջայց են կատարել: Այս անգամ նրանք բնակարանամուտ են նշել Դվին համայքում:
ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի հասարակայնության հետ կապերի ծառայությունից տեղեկացնում են, որ Ասատրյանների ընտանիքում երեքն են՝ մայրն ու երկու որդին: Վաղ հասակում հորը կորցրած և տարիների զգալի մասը խոնավ ու մութ նկուղում անցկացրած Ասատրյանների փոքր որդին՝ Բագրատը, այսօր էլ չի հավատում, որ բարեկարգ ու լուսավոր տունը, ուր հյուրընկալվել են տան շինարարությանն աջակցած կողմերը, իրենցն է:
«Չգիտեմ անգամ՝ ինչպես նկարագրեմ զգացմունքներս: Մեծ եղբայրս՝ Սենիկը, որը հիմա արտագնա աշխատանքի է, զանգում է ամեն օր ու ստիպում է նկարագրել մեր նորակառույց տունը: Չի համբերում, թե երբ պիտի վերադառնա ու իր աչքերով տեսնի մեր երազանքների տունը: Տարիների սպասումից հետո՝ ինքս էլ չեմ հավատում մեր երջանկությանը»,- ասել է Բագրատը:
«Ժամանակակից աշխարհում մարդիկ չպետք է ստիպված լինեն սպասել քսան տարի բնակարան ունենալու համար: Տանիքով ապահովված լինելը չպետք է լինի երազանք. դա կյանքի տարրական պայման է: Երբ կա ապահովության զգացում՝ կլինի նաև զարգանալու, երկրին օգտակար լինելու ցանկություն: Ուրախ եմ, որ հաջողված համագործակցության շնորհիվ` հերթական ընտանիքն իր բնակարանամուտն է տոնում»,-ասել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:
Թիմերի այցելության մյուս վայրը Ավետիսյանների օջախն էր: Այս ընտանիքը ևս քսան տարուց ավելի բնակվել է կիսակառույցի մոտ տեղադրված մետաղական տնակում՝ «դոմիկում»՝ զուրկ կենցաղի տարրական պայմաններից, օրինակ՝ խոհանոցից ու լոգարանից:
«Մեծ որդիս ամուսնացավ ու ստիպված էր վարձով ապրել, քանի որ քնելու տեղ չունեինք: Հիմա փոքր որդուս ամուսնանալու ժամանակն է ու երջանիկ եմ, որ վերջապես մարդավարի կապրենք: Երախտապարտ եմ ընտանիքիս օջախ պարգևելու համար»,-ասել է Ավետիսյանների ընտանիքի հայրը՝ Ալեքսանը:
«Թվում է՝ գոնե Արարատյան դաշտավայրում պետք է որ չլինեն այսպիսի պայմաններում ապրող ընտանիքներ, սակայն, աշխատող ու քարից հաց քամող ընտանիքի համար էլ հաճախ դժվար է լինում կառուցել ու ավարտին հասցնել տարիների շինարարությունը: Ծրագրում ընդգրկված երկու ընտանիքներն էլ ծանր ու դժվար ճանապարհ են անցել և յուրաքանչյուրն իր դրամատիկ պատմությունն ունի: Այսօր, վերջապես, երջանկանալու օր է նրանց համար: Ուրախ եմ, որ հնարավորություն ունենք կիսելու նրանց երջանկությունը»,-ասել է Հայաստանի «Ֆուլեր Տնաշինական Կենտրոնի» նախագահ Աշոտ Եղիազարյանը:
2016թ.-ի բնակարանաշինության ծրագրի իրականացման համար ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը մոտ 105 մլն դրամի ներդրում է կատարել: Նախատեսված 41-ի փոխարեն այս տարի լուծվել է 42 ընտանիքի բնակարանի խնդիրը: Հինգ տարվա համագործակցության արդյունքում Հայաստանի տարբեր մարզերում աջակցություն է ստացել 135 ընտանիք:

After 20 years of waiting two families in Ararat region celebrate housewarming, VivaCell-MTS reports, referring to the housing project financed by the company and implemented by Fuller Center for Housing Armenia that encompasses ten regions of the country.
The heads and teams of the partnering organizations paid just another regional visit, this time celebrating housewarming in Dvin community of Ararat region.
According to the source, the Asatryans are a family of three: the mother with her two sons. Having lost his father at an early age and having lived in a damp and dark basement most of his childhood, Bagrat, the younger son, cannot believe that the bright and comfortable house, where the heads of organizations were hosted, is now theirs.
“I do not even know how to express my fillings. My elder brother, Senik, who works abroad now, calls every day and asks me to describe how our newly built house looks like. He is looking forward to coming back and seeing the home of our dreams with his own eyes. After so many years of waiting I cannot believe our happiness is true,” said Bagrat.
“In the modern world people shall not be forced to wait for twenty years to have a place to live. Having a roof over one’s head is a basic life condition and not a dream. Where there is a feeling of security, there is also a will to develop and to be useful to one’s country. I am glad the successful cooperation has helped yet another family celebrate housewarming,” said VivaCell-MTS General Manager Ralph Yirikian.
The second visit was to the Avetisyan family. For more than 20 years the family had been living in a metal container, “domik”, placed nearby their half-built house, without elementary household conveniences, such as a kitchen or a bathroom.
“My elder son got married and had to rent an apartment, as we had no place to sleep. Now it is time for my second son to get married, and I am happy we can finally live in decent housing conditions. I am grateful for the gift of a home for my family,” said the Avetisyan family father, Aleksan.
“It seems that at least in the communities around Ararat valley there should not be families living in such conditions, but even for the families, who work hard, who “squeeze bread out of stone”; it is hard to build a home or to finish the construction of an unfinished house. The two families have gone through a harsh way of life, and each of them has its dramatic story. Today, finally, is the day to be happy. I am glad we have the opportunity to share their happiness with them,” said Fuller Center for Housing Armenia President Ashot Yeghiazaryan.
For the implementation of the 2016 housing project VivaCell-MTS has allocated AMD 105 million. Instead of the planned 41, the housing problem has been solved for 42 families. As a result of the five-year partnership, 135 families have received assistance in different regions of Armenia.