Վայոց Ձորի մարզի Մարտիրոս գյուղը հայտնի է իր ավելի քան 700 տարվա պատմությամբ: Բազմաթիվ պատմամշակութային արժեքներ ունեցող սահմանամերձ այս բնակավայրը 1990-ական թվականներից մնացել է պատերազմական տարիներին հատուկ՝ մութ փողոցներով:
ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի հասարակայնության հետ կապերի ծառայությունից հայտնում են, որ «Այլընտրանքային էներգիա» նախագծի շրջանակում ընդգրկվելուց հետո, Վայրի բնության և մշակութային արժեքների պահպանման հիմնադրամի (FPWC) և ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի համագործակցության արդյունքում, գյուղում տեղակայվել է 52 LED լուսարձակով՝ արտաքին լուսավորության համակարգ։ Լուսավորվել են գյուղի հիմնական փողոցները՝ ավելի քան 1716 մ երկարությամբ տարածք:
Ժամանակակից համակարգի գործարկմանը մասնակցել են ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը, FPWC-ի հիմնադիր Ռուբեն Խաչատրյանը, Զառիթափ համայնքի ղեկավար Սիմոն Բաբայանը և գյուղի բնակիչները:
Բնապահպանական և էներգախնայող LED լուսարձակների շահագործումը տնտեսապես արդյունավետ է բյուջետային համեստ միջոցներ ունեցող գյուղերի համար: Այսպիսի համակարգի օգտագործումը 80 տոկոսով կնվազեցնի էներգիայի ծախսը՝ թեթևացնելով մարդկանց ֆինանսական բեռը: Տնտեսված գումարները կարող են նպատակաուղղվել այլ խնդիրների կարգավորմանը:
«Սահմանամերձ գյուղերը շարունակում են մնալ մեր և գործընկեր կառույցների ուշադրության կենտրոնում: Ձգտում ենք անել հնարավորը՝ առկա խնդիրները լուծելու համար: Հաճախ ընտրում ենք մի քանի փուլով դրանք կարգավորելու տարբերակը՝ աշխատանքի ծավալը համապատասխանեցնելով բյուջետային փաստացի հնարավորություններին: Այս ճկուն համակարգի կիրառումը թույլ է տալիս օգտակար լինել տարբեր բնակավայրերում ապրող մեր հայրենակիցներին: Ընթացիկ տարում Վայոց Ձորի մարզում էներգախնայող համակարգ է գործարկվել վեց գյուղում: Ծրագրում ընդգրկվել է ևս երկու բնակավայր»,-ասել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:

Martiros village is famous for more than 700 years of history. The bordering community, that has many historical and cultural assets, since 1990, has been left with dark streets specific to the war time. In frames of the “Alternative Energy” project, collaboratively implemented by the Foundation for the Preservation of Wildlife and Cultural Assets (FPWC) and VivaCell-MTS, an external lighting system with 52 LED street lights has been installed along 1,716 m long area.
According to the release by VivaCell-MTS, the company’s General Manager Ralph Yirikian, FPWC Founder Ruben Khachatryan, head of Zaritap community Simon Babayan and community residents attended the launch of the modern system.
The usage of environmental friendly and energy saving LED lamps are cost-effective especially for villages having limited resources of the budget. LED lamps are more productive and can reduce the community's outdoor lighting costs up to 80 %.
“Borderland villages remain within the focus of our partners’ and our attention. We do our best to solve the pertaining problems. We often opt for settling those issues on a stage by stage basis to fit the volume of the work to the actual budget. The flexibility of this program allows serving to the needs of our compatriots in various settlements. This year the energy saving system has been implemented in six villages of Vayots Dzor region. The program has embraced two more settlements,” said VivaCell-MTS General Manager Ralph Yirikian.