Տրետյակովյան պատկերասրահում ցուցահանդեսի ավարտից հետո Այվազովսկու կտավները վերադարձվել են ՀԱՊ
Մոսկվայի Տրետյակովյան պետական պատկերասրահում հանճարեղ ծովանկարիչ Հովհաննես Այվազովսկու ծննդյան 200 -ամյակին նվիրված ցուցահանդեսում 100 ծովանկարների և 50 գրաֆիկական աշխատանքների շարքում ներկայացված  էին նաև Հայաստանի Ազգային պատկերասրահից  տասներկու ստեղծագործություններ: Panorama.am-ին պատկերասրահից տեղեկացրեցին, որ ցուցահանդեսի ավարտից՝ նոյեմբերի 20-ից հետո ՀԱՊ գիտական գծով փոխտնօրեն Սամվել Հովհաննիսյանը, ՀԱՊ Վերականգնման և կոնսերվացման բաժնի վարիչ Իգոր Պողոսյանը աշխատանքները ետ են բերել թանգարան: Աշխատանքները կզբաղեցնեն իրենց տեղը մշտական ցուցադրությունում:
Հովհաննես Այվազովսկու 200-ամյակը լրանում է 2017 թվականին: Հայաստանի ազգային պատկերասրահը ևս պատրաստվում է կազմակերպել ցուցահանդես, նախատեսվում է իրականացնել գիտաժողով:
Հիշեցնենք, որ Մոսկվայի Տրետյակովյան պետական պատկերասրահում նկարիչ Հովհաննես Այվազովսկու ծննդյան 200-ամյակին նվիրված ցուցահանդեսը՝ հուլիսի 29-ից նոյեմբերի 20-ն, ունեցել է մոտ 600 հազար այցելու:
Հովհաննես Այվազովսկին ծնվել է 1817 թվականին  Ղրիմում՝ Թեոդոսիա քաղաքում, Ղրիմում, աղքատ հայ ընտանիքում։ Իր ընտանիքի ազգանունն Այվազյան էր։ Նկարչի նկարներից մի քանիսը կրում են այս ստորագրությունը՝ «Հովհաննես Այվազյան»: Այվազովսկու նախնիները Գալիցիայի հայերից էին, ովքեր XVII–րդ դարում Գալիցիա էին գաղթել Արևմտյան Հայաստանից։
Հ.Այվազովսկին թողել է 6000-ից ավելի ստեղծագործություն։ Աշխատել է շատ արագ, տեսողական վիթխարի հիշողությամբ։ Իր հաջողակ ստեղծագործական գործունեության ընթացքում վաստակած զգալի գումարներով Այվազովսկին բացել է արվեստի դպրոց և պատկերասրահ իր հարազատ Թեոդոսիա քաղաքում։
Վախճանվել է 1900 թվականին։ Այվազովսկին թաղված է Թեոդոսիայում՝ հայոց միջնադարյան Սուրբ Սարգիս եկեղեցու բակում։

Aivazovsky’s paintings back to NGA after exhibition in Tretyakov Gallery is completed
Twelve paintings of one of the greatest marine artists Ivan (Hovhannes) Aivazovsky, which are kept in the National Gallery of Armenia, have been shown together with his 100 seascapes and 50 graphic works within the exhibition opened by Moscow State Tretyakov Gallery to mark Aivazovsky's 200th birthday. Panorama.am learnt from the gallery that after the exhibition closed on 20 November, Deputy Director of the Research Department of the NGA Samvel Hovhannisyan and Head of Restoration and Conservation Department of the NGA Igor Poghosyan brought the paintings back to the National Gallery.
Ivan Aivazovsky’s 200th birthday is marked in 2017. The National Gallery of Armenia is also making preparations to launch an exhibition and a conference is planned to be held.
Notably, the exhibition launched by Moscow State Tretyakov Gallery to celebrate Aivazovsky's 200th birthday has been attended by some 600.000 visitors.
Ivan Aivazovsky (Born July 29, 1817 – Died May 5, 1900), also known as Haivazovskiy, was a Russian painter of Armenian descent, most famous for his seascapes, which constitute more than half of his paintings. Aivazovskiy was born to a poor Armenian family in the city of Theodosia in the Crimea.
At the age of twenty he graduates from the Art Academy of St. Petersburg with a gold medal. He goes to Italy to continue his studies and returns as an internationally acclaimed seascape painter. Neither financial security nor life in Palace interests him. He returns to his native land, builds a workplace on the seashore and, until the last days of his life, dedicates himself to the work that he loves. He participates in exhibitions all over the world.