ՔԿՀ-ներում լավ են այն խցերի պայմանները, որոնք իրենց միջոցներով վերանորոգել են դատապարտյալները. Ուսումնասիրություն
Հայաստանի քրեակատարողական հիմնարկներում լավ են եղել այն խցերի պայմանները, որոնք վերանորոգել են դատապարտյալները՝ իրենց միջոցներով: Այդ մասին այսօր Քրեակատարողական հիմնարկներում դիտորդական առաքելություն իրականացնող խմբի գործունեության ներկայացման ժամանակ հայտարարեց դիտորդական խմբի անդամ Օֆելյա Զալյանը: Նրա խոսքով՝ դիտարկվել է ընդհանուր առմամբ 103 խուց:
Այսպես, դիտորդական խմբի 2014-15 թվականների ուսումնասիրության արդյունքներով, քրեակատարողական հիմնարկների խցերում բարվոքության վիճակը ոչ բավարար է գնահատվել 6 տոկոսի դեպքում, վթարային՝ 2 տոկոսի դեպքում, գերազանց՝ 12 տոկոսի դեպքում, բարվոք՝ 33 և միջին՝ 47 տոկոսի դեպքում:
«Մեր դիտըարկման ընթացքում, մենք տեսել ենք, որ զուգարանները գտնվում էին կացարաններից դուրս և շատ վատ սանիտարահիգիենիկ վիճակում, որոնք ըստ դատապարտյալների, ամռան ընթացքում պատճառ են հանդիսանում աղիքային ինֆեկիցայի և այլ վարակների», -ներկայացրեց Զալյանը: Քրեակատարղական հիմնարկների մեծ մասում հայտնաբերել են կրծողներ, խավարասերներ:
Քրեակատարողական հիմնարկների հիմնական խնդիրը, ըստ բանախոսի, եղել և մնում է գերբնակեցվածությունը՞ Ըստ ուսումնասիրության տվյալների, 2014-ին գերբնակեցված են եղել «Նուբարաշեն», «Կոշ», «Սևան», «Արթիկ», «Հրազդան», «Վարդաշեն» քրեակատարողական հիմնարկները: Ըստ Զալյանի ներկայացման՝ այս հիմնարկներից մի քանիսը տարվա ընթացքում գրանցել են դինամիկ աճ:
««Սևան», «Կոշ» և «Արթիկ» ՔԿՀ-ներում կիսաբաց և կիսափակ ռեժիմի կացարաններից յուրաքանչյուրում պահվել են մի քանի տասնյակ դատապարտյալներ՝ ընդհուպ մինչև 45 անձ: «Նուբարաշեն»-ում արձանագրվել է դեպք, երբ խցում, որտեղ տեղադրված է եղել ութ մահճակալ և մեկ բազմոց, բնակվել է 15 անձ: Ականատես ենք եղել դեպքի, երբ գերբնակեցված խցում մի անձ քնում էր սեղանի տակ, մյուսը՝ սեղանի վրա», -ասաց Օֆելյա Զալյանը:
Նրա խոսքով, գերբնակեցման պատճառը դատարանների կողմի կալանավորումը որպես խափանման միջոց ընտրելը և ազատազրկումը որպես պատժի տեսակ կիրառելն է:
Արձագանքելով ներկայացված ուսումնասիրությանը քննարկմանը ներկա Արդարադատության փոխնախարար Սուրեն Քրմոյանը ասաց, որ այս պահին գերբնակեցման խնդիր քրեակատարողական հիմնարկները առաջ չեն քաշում:
«Ավելին, այս պահին նորակառույց «Արմավիր» քրեակատարողական հիմնարկում 500 ազատ տեղ ունենք, որտեղ տեղափոխելու ենք կալանավորվածներին: Մինչև տարեվերջ գլոբալ առումով գերբնակեցման խնդիրը կարող ենք լուծել», -նկատեց Քրմոյանը:

The conditions are satisfactory in the prisons, where the cells had been renovated by inmates, Ophelia Zalyan, a member of Observers group conducting public monitoring of penitentiary Institutions of Armenia told a press conference on Tuesday, saying 103 in total cells were observed.
According to the observation study conducted in 2014-2015, the conditions in the cells throughout penitentiary Institutions were assessed as unsatisfactory in cases representing 6 percent of the observed cells, as emergency - in 2 percent, excellent - in 12 percent, satisfactory – 33 percent and average - in 47 percent of the observed cells.
“During our monitoring we witnessed cases when toilets were out of the cells under bad hygiene conditions which are major source for diarrheal diseases and other infections in summertime,” Zalyan noted, pointing out the abundance of rodents and cockroaches in most of prisons as well.
According to the data, prison overcrowding remains the main problem at penitentiary Institution across the country. According to the results of the study Nubarashen, Kosh, Sevan, Artik, Hrazdan, Vardashen prisons were overcrowded as of 2014.
“In Sevan, Kosh and Artik penitentiaries dozens of prisoners were kept in cells of closed and semi-closed
regime – up to 45 inmates. In Nubarashen prison 15 prisoners lived in a cell equipped with just 8 beds. We witnessed cases when one of the inmates in overcrowded cell was sleeping on the table, the other one - under the table,” Zalyan informed.
To her, the reason for overcrowding is the arrest as a preventive measure ruled by the courts as well as imprisonment as a measure of punishment.
Deputy Justice Minister Suren Qrmoyan, present at the presentation of the study results, dismissed the claim of overcrowding, saying prisons currently do not face the issue.
“Moreover, the newly-reconstructed Armavir prison has 500 free places, where detainees are expected to be transferred. In general, we may end the prison overcrowding by the end of the year,” Qrmoyan said.