Հայաստանում նոր օրենքով առաջարկում են վերացնել գիտական աստիճաններից մեկը. Պատմաբանի մտավախությունները
11:35 30/11/2016
Վերջին շրջանում ակտիվ քննարկման դրված Բարձրագույն կրթության մասին նոր օրենքի նախագիծը հարուցել է Պատմության ինստիտուտի գիտական խորհրդի վրդովմունքը:
Գիտությունների ազգային ակադեմիայի Պատմության ինստիտուտի գիտական խորհուրդը քննարկել է օրինագիծը ու գրություն ուղարկել նախագիծը մշակած կառավարությանը, մասնավորապես Կրթության, գիտության նախարարությանը:
Բանն այն է, որ օրինագծով, որը նեղ շրջանակներում է քննարկման դրված, առաջարկվում է գիտական աստիճանի շնորհման երկաստիճան համակարգը՝ թեկնածու, դոկտոր, դարձնել մեկ աստիճան համակարգ:
«Հաշվի առնելով գիտական աստիճանաշնորհման երկաստիճան համակարգի ինչպես տեղական, այնպես էլ միջազգային հաջողված փորձը, տասնամյակներ շարունակ նրա արդարացված ու արդյունավետ լինելու հանգամանքը, պատմության ինտիտուտի գիտական խորհուրդն իր անհամաձայնությունն է հայտնում ՀՀ բարձրագույն կրթության մասին օրենքի նախագծում առաջ քաշված այն դրույթին, որով նախատեսվում է վերացնել գիտական աստիճանաշնորհման երկաստիճան համակարգը և թողնել մեկ աստիճանը:
Այդ դեպքում անշրջելի կորուստներ կկրի գիտությունը, մասնավորապես հայագիտությունը: Հարկ է նկատի ունենալ այն հանգամանքը որ ԵԱՏՄ երկրներում նույնպես շարունակում է գործել գիտական աստիճանաշնորհման երկաստիճան համակարգը: Ուստի ՀՀ-ում միաստիճան համակարգի ներդրումը կառաջացնի տարբեր խնդիրներ, այդ թվում՝ վկայականների փոխճանաչման հարցում: Հավելենք, որ երկաստիճան համակարգը գործում է նաև եվրոպայի մի շարք առաջատար երկրներում՝ Ֆրանսիայում, Գերմանիայում, Շվեդիայում, Շվեյցարիայում», -ԿԳՆ-ին ուղղված գրության մեջ նշել է Պատմության ինստիտուտի գիտական խորհուրդը:
Պատմության ինստիտուտ ՊՈԱԿ-ի տնօրեն Աշոտ Մեքոնյանը Panorama.am-ին ներկայացրեց, որ Բարձրագույն որակավորման հանձնաժողովը «կարևոր բարեփոխումներ» է իրականացրել գիտական աստիճաններ շնորհելու հարցում. այժմ գիտական աստիճան շնորհող խորհուրդը 9 մասնագետից է բաղկացած, իսկ նախկինում նրանց թիվը հասնում էր 21-ի:
«Դա շատ կարևոր փոփոխություն է. բարդացվել է ընթացակարգը, և նեղ մասնագիտական հարցեր քննարկելով գիտական աստիճաններ պետք է շնորհվեն, որպեսզի մեզանում չէժանացվի գիտական աստիճանը, որ այդ միտումը գոյություն ուներ», -ասաց պարոն Մելքոնյանը:
Առաջարկվող տարբերակի հիմքում, ըստ պատմական գիտությունների դոկտորի, դրված է ամերիկյան մոդելը, որտեղ շնորհվում է միայն դոկտոր կոչումը, սակայն ԱՄՆ-ում դժվարին ճանապարհ են անցնում գիտական այդ աստիճանը ստանալու համար: Այդուհանդերձ, Մելքոնյանը, ենթատեքստ տեսնում է առաջարկվող նախագծում. «Չինովնիկական մոտեցում է ցուցաբերվել, որովհետև պաշտոնի վրա գտնվող գիտության շատ թեկնածուներ, որոնք ստացել են գիտական մեկ աստիճան, մեխանիկորեն կարող են դառնալ դոկտոր և արդյունքում պատկերացրեք՝ ինչ կարող է լինել»:
Նրա խոսքով, օրինագծում նշվում է, որ մեխանիզմներ են մշակվում, որպեսզի գիտության թեկնածուն հենց այնպես դոկտոր չդառնա, բայց չկան երաշխիքներ, չեն նշվում մեխանիզմները:
«Թե ինչ մեխանիզմներ պետք է մշակվեն, չեմ կարողանում հասկանալ: Մեխանիզմը աստիճանաշնորհման կարգն է: Գիտական աստիճան գոյություն ունի, հաջորդը ստանալու համար դու պիտի այսքան քանակությամբ մենագրություն ունենաս, այսքան գիտական թեզերի ղեկավար լինես, այսքան հոդվածներ ունենաս, գիտաժողովների մասնակցած լինես, հետո նոր հասնես դոկտորի աստիճանի: Հիմա ի՞նչ պետք է մշակեն, Ես չեմ կարողանում մեխանիզմը պատկերացնել, մեխանիզմը դիսերտացիայի ատենախոսության պաշտպանության տարբերակն է, որը բնականաբար եթե արանքից դուրս եկավ, ձևը կգտնի, որ հիմա էլ փաստաթղթային տարբերակով դառնա գիտության դոկտոր», շարունակեց դոկտորը:
Հայաստանում, նրա տվյալներով, այժմ 6-10000 գիտության թեկնածու կա և 480-500 դոկտոր, սակայն օրինագծի ընդունման դեպքում դոկտորների թիրվը կհասնի 10 հազարի ու կանցնի:
«Գիտության դոկտորը պետք է ամբողջ մի ոլորտի հիմնադիր դառնա, ոլորտ պետք է հիմնադրի մարդը, ծանրակշիռ գիտնական պետք է լինի մարդը», -նկատեց նա:

Академические круги в Армении обеспокоены: Новая система присуждения ученых степеней приведет к появлению 10 тыс. докторов наук
15:52 30/11/2016
Активно обсуждаемый в последнее время новый проект Закона РА «Об образовании» вызвал возмущение Ученого совета Института истории Национальной академии наук (НАН) Армении.
Ученый совет Института истории НАН РА обсудил законопроект и направил соответствующее письмо разработавшему данный документ правительству Армении, в частности, Министерству образования и науки.
Дело в том, что данным законопроектом предлагается перейти от двухступенчатой системы присуждения ученых степеней (кандидата и доктора наук) к одноступенчатой.
В письме Ученого совета Института истории НАН РА, в частности, говорится: «Принимая во внимание успешный опыт применения двухступенчатой системы присуждения ученых степеней как в Армении, так и во всем мире, а также эффективность ее действия на протяжении десятилетий, Ученый совет Института истории выражает несогласие с положением проекта нового Закона РА “Об образовании”, которым предусматривается отменить двухступенчатую систему присуждения ученых степеней и внедрить одноступенчатую. В таком случае наука, в частности, арменистика, понесут необратимые потери.
Следует учитывать тот факт, что в странах-участницах Евразийского экономического союза (ЕАЭС) продолжает действовать двухступенчатая система присуждения ученых степеней. Таким образом, внедрение в Армении одноступенчатой системы приведет к различным проблемам, в том числе в вопросах, связанных с взаимным признанием сертификатов. Добавим, что двухступенчатая система присуждения ученых степеней действует также в ряде ведущих европейских стран, таких как Франция, Германия, Швеция и Швейцария».
Директор государственной некоммерческой организации (ГНКО) «Институт истории» Ашот Мелконян в интервью Panorama.am сообщил, что Высшая аттестационная комиссия РА при министерстве образования и науки провела ряд важных реформ в вопросе системы присуждения ученых степеней.
«В настоящее время совет по присуждению ученых степеней состоит из девяти специалистов, а в прошлом их число достигало 21. Это довольно важное изменение, соответствующая процедура была усложнена», – добавил А. Мелконян.
При этом доктор исторических наук подчеркнул: «В основе предлагаемого варианта лежит американская модель, при которой присуждается лишь степень доктора. Однако в США преодолевают трудный путь, чтобы получить данную ученую степень. Проявляется чиновничий подход, поскольку многие из должностных лиц, которые являются кандидатами наук и имеют одну ученую степень, автоматически смогут стать докторами. Представьте, что может получиться в итоге».
«Как отмечается в представленном законопроекте, разрабатываются соответствующие механизмы для того, чтобы кандидат наук так просто не становился доктором. Однако гарантий этому нет, в документе не указаны необходимые механизмы», – подчеркнул директор Института истории.
По словам А. Мелконяна, в настоящее время в Армении есть от 6 000 до 10 000 кандидатов наук и от 480 до 500 докторов. «Однако в случае принятия данного законопроекта число докторов достигнет 10 000 и больше», – добавил он.