Թուրքիայում կքանդեն հուշարձանը, որի վրա գրված է Մոնթե Մելքոնյանի անունը
Թուրքիայի Թունջելիի նահանգապետարանը որոշել է քանդել նահանգի Նազըմիյե գավառի Աշաղըդօլուջա գյուղի մոտ կանգնեցված հուշարձանը, որի վրա գրված են Հայաստանի ազգային հերոս Մոնթե Մելքոնյանի և հայ ազատագրական պայքարի այլ հերոսների անունները:
«Էրմենիհաբեր»-ը, վկայակոչելով թուրքական «Sozcu» թերթի կայքին, գրում է՝ ապամոնտաժման որոշումը կայացվել է նույն թերթի հոդվածագիր Սայգը Օզթյուրքի քննադատական հոդվածից հետո:
Հոդվածում ներկայացվել է հայատյաց գործիչ Դողու Փերինչեքի՝ Հայոց ցեղասպանության ճանաչման դեմ պայքարի նպատակով հիմնած «Թալեաթ փաշա» կոմիտեի նախագահ Ալի Էրդինչի արձագանքը հուշակոթողի առկայության փաստին:
Էրդինչի պնդմամբ՝ Թուրքիան ներսից թուլացնում են, և դրան մասնակցում է նաև հայկական սփյուռքը:
«Հայկական սփյուռքը ոչ միայն արտերկրում, այլև հատկապես վերջին շրջանում մեր երկրում, անջատողական շրջանակների և խմբերի հետ միասին գաղտնի կերպով մի շարք չարամիտ գործողություններ են նախապատրաստում»:
Հուշարձանի վրա բացի Մոնթե Մելքոնյանի անունից գրված է նաև Գևորգ Չաուշի, Արմենակ Բաքըրջյանի, Մանուել Դեմիրի, Նուբար Յանիկյանի, Անդրանիկ Ուզունյանի անունները:
«Դատապարտում ենք Հայոց ցեղասպանությունը: Հարգում ենք Արմենակ Բաքըրջյանի և Հրանտ Դինքի հիշատակը: 100 տարի անց էլ դեռ Հայոց ցեղասպանությունը շարունակվում է»,-գրված է հուշարձանի վրա:

The Provincial Hall of Tunceli province in Turkey has made a decision to demolish the memorial dedicated to Armenian national hero Monte Melkonyan and other heroes of the Armenian liberation war. The monument was opened in one of the villages of the province.
Referring to the Turkish newspaper Sozcu, Ermenihaber reports that the decision of dismantling the memorial was made after the event had been covered by Sozcu newspaper columnist Sayg Ozturk.
His article presented the response of Ali Erdinç Chairman of the Talaat Pasha Committee, a Turkish nationalist organization aiming to counter recognition of the Armenian Genocide, regarding the fact of unveiling the memorial.
In Erdinç’s words, Turkey is being weakened within with the assistance of the Armenian Diaspora.
“The Armenian Diaspora has recently been organizing some secret malicious activities not only in abroad, but also here, in Turkey, cooperating with separatist circles and groups.”
Along with Monte Melkonyan, names of Gevorg Chaush, Armenak Bakrjyan, Manuel Demir, Nubar Yanikyan, Andranik Ozanyan are also written on the memorial.
“We condemn the Armenian Genocide. We pay tribute to memory of Armenak Bakrjyan and Hrant Dink. The Armenian Genocide continues even 100 years later,” the inscription on the memorial reads.