Կառավարությունը համաձայնություն տվեց բնական գազի գնի վերաբերյալ արձանագրության կնքման առաջարկությանը
16:24 01/12/2016
Կառավարությունը համաձայնություն է տվել «Հայաստանի Հանրապետության կառավարության և Ռուսաստանի Դաշնության կառավարության միջև Հայաստանի Հանրապետություն բնական գազի առաքման ժամանակ գների ձևավորման կարգի վերաբերյալ 2013թ. դեկտեմբերի 2-ի համաձայնագրում փոփոխություններ կատարելու մասին» արձանագրության կնքման առաջարկությանը:
Հիմնավորման համաձայն՝ ձեռք բերված համաձայնությամբ բնական գազի գինը Հայաստանի Հանրապետության համար 2017թ. հունվարի 1-ից մինչև 2017թ. դեկտեմբերի 31-ը ներառյալ սահմանվում է 150 ԱՄՆ դոլար՝ 1 հազար խորանարդ մետրի համար: Արձանագրության ստորագրումը կնպաստի երկու երկրների միջև փոխշահավետ համագործակցության, տնտեսական կապերի զարգացման համար բարենպաստ պայմանների ստեղծման, գործարար ակտիվության բարձրացման շարունակմանը:

Правительство Армении одобрило подписание протокола о порядке формирования цен при поставках российского газа
17:30 01/12/2016
Правительство Армении в ходе сегодняшнего заседания одобрило предложение касательно подписания протокола «О внесении изменений в подписанное 2 декабря 2013 года соглашение между правительством Республики Армения и правительством Российской Федерации о порядке формирования цен при поставке природного газа в РА».
Как указывается в обосновании, в соответствии с достигнутым соглашением для Армении с 1 января 2017 года по 31 декабря 2017 года включительно цена природного газа будет составлять 150 долларов (США) за 1 000 кубометров.
«Подписание данного протокола поспособствует взаимовыгодному сотрудничеству между двумя странами, созданию благоприятных условий для развития экономических связей, а также продолжению повышения деловой активности», – говорится в обосновании.