Հռոմի պապը հանդիպել է ռեժիսոր Սկորսեզեի հետ «Լռություն» ֆիլմի պրեմիերայից հետո
Հռոմի Ֆրանցիսկոս պապը հանդիպել է ամերիկացի կինոռեժիսոր Մարտին Սկորսեզեի հետ «Լռություն» ֆիլմի հատուկ ցուցադրությունից հետո: Ֆիլմը նվիրված է Ճապոնիայում 17-րդ դարում քրիստոնյաների հալածանքներին: ՏԱՍՍ-ի հաղորդմամբ, այդ մասին հայտնում են Վատիկանից:
Վատիկանի Առաքելական պալատում հանդիպման ընթացքում Հռոմի պապը Սկորսեզեին ասել է, որ կարդացել է ճապոնացի կաթոլիկ գրող Սյուսակո Էնդոյի վեպը, որի հիման վրա նկարահանված է ֆիլմը:
Ֆիլմի առաջին ցուցադրությանը կայացել է երեքշաբթի երեկոյան Հռոմում, ներկա են եղել ավելի քան 300 հոգևորական ճիզվիտների օրդենից: Երկրորդ ցուցադրությունը կայացել է նախօրեին Վատիկանում ավելի քիչ հանդիսականի համար:

Pope Francis meets Martin Scorsese after the premiere of Silence
Pope Francis met director Martin Scorsese a day after the director's new film, Silence, about Portuguese Jesuits in 17th-century Japan, was shown to an audience of 300 Jesuit priests at a pontifical college. The Guardian reports.
The Vatican said Francis had received Scorsese, his wife and two daughters, and the 15-minute meeting was “very cordial”. The pope told the group that he had the book that inspired Silence, and they spoke about the experience of Jesuit missionaries in Japan.
Francis did not attend the showing at the pontifical university on Tuesday, but the theme of the film was seen as being close to the pope’s heart. When Francis was young he joined a Jesuit order with the aim of becoming a missionary in Asia, a wish that was never fulfilled because of his health problems.