Քննարկվել է ՀԱԷԿ-ի երկրորդ էներգաբլոկի շահագործման ժամկետի երկարացման աշխատանքների ընթացքը
ՀՀ էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարար Աշոտ Մանուկյանը հանդիպել է Հայկական ԱԷԿ-ի երկրորդ էներգաբլոկի շահագործման ժամկետի երկարացման ծրագրի շրջանակներում հայ-ռուսական Համատեղ համակարգող հանձնախմբի երրորդ նիստին մասնակցելու նպատակով Հայաստանում գտնվող «Ռոսատոմ» ընկերության տնօրենի առաջին տեղակալ Կիրիլ Կոմարովի և «Ռոսատոմ Սերվիս» ընկերության գլխավոր տնօրեն Եվգենի Սալկովի հետ։ Այս մասին հայտնում են էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարարություն տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնից:
Հանդիպման ժամանակ քննարկվել են ՀԱԷԿ-ի երկրորդ էներգաբլոկի շահագործման ժամկետի երկարացման հետ կապված հարցերը։ Կողմերն անդրադարձել են իրականացվող աշխատանքների ընթացքին և առաջիկա անելիքներին։
Նշվել է, որ առաջին փուլի միջոցառումները հաջողությամբ ավարտվել են։ Աշխատանքներ են տարվում հաջորդ փուլերի իրականացման ուղղությամբ։
Հաշվի առնելով ՀԱԷԿ-ի նշանակությունը Հայաստանի էներգետիկ համակարգի համար՝ կարևորվել է նախատեսված ժամանակացույցի համաձայն միջոցառումների իրականացման անհրաժեշտությունը։
Նախարարությունից հիշեցնում են, որ Հայկական ԱԷԿ-ի երկրորդ էներգաբլոկի շահագործման ժամկետի երկարացման ծրագիրն իրականացվում է ՌԴ կառավարության կողմից հատկացված 270 մլն դոլար վարկային և 30 մլն դոլար դրամաշնորհային միջոցների հաշվին։

Exploitation period of the Armenian Nuclear Power Plant's second energy block extended
RA Ministry of Energy and Natural Resources Ashot Manukyan had a meeting with Kiril Komarov, Deputy Head of Russian “Rosatom” company and Director at “Rosatom Service” Yevgeni Salkov. The meeting took place in the frames of the third session of the Armenian-Russian joint committee, covering the prolongation of the exploitation period of the Armenian Nuclear Power Plant's second energy block.
According to the release, issued by the ministry, issues related to the extension of the exploitation period of the Armenian Nuclear Power Plant's second energy block were discussed. It was noted that measures envisaged by the first phase of the exploitation were successfully completed.
Taking into consideration the Nuclear Power Plant's significance for the energy sector of Armenia, the parties highlighted the measures to be implemented according to the planned timeframe.
To note, the program of extending the exploitation period of the Armenian Nuclear Power Plant's second energy block is implemented within $270 million privileged loan and $30 million grant by the Russian government.