Քննարկվել է ՀԱԷԿ-ի երկրորդ էներգաբլոկի շահագործման ժամկետի երկարացման աշխատանքների ընթացքը
ՀՀ էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարար Աշոտ Մանուկյանը հանդիպել է Հայկական ԱԷԿ-ի երկրորդ էներգաբլոկի շահագործման ժամկետի երկարացման ծրագրի շրջանակներում հայ-ռուսական Համատեղ համակարգող հանձնախմբի երրորդ նիստին մասնակցելու նպատակով Հայաստանում գտնվող «Ռոսատոմ» ընկերության տնօրենի առաջին տեղակալ Կիրիլ Կոմարովի և «Ռոսատոմ Սերվիս» ընկերության գլխավոր տնօրեն Եվգենի Սալկովի հետ։ Այս մասին հայտնում են էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարարություն տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնից:
Հանդիպման ժամանակ քննարկվել են ՀԱԷԿ-ի երկրորդ էներգաբլոկի շահագործման ժամկետի երկարացման հետ կապված հարցերը։ Կողմերն անդրադարձել են իրականացվող աշխատանքների ընթացքին և առաջիկա անելիքներին։
Նշվել է, որ առաջին փուլի միջոցառումները հաջողությամբ ավարտվել են։ Աշխատանքներ են տարվում հաջորդ փուլերի իրականացման ուղղությամբ։
Հաշվի առնելով ՀԱԷԿ-ի նշանակությունը Հայաստանի էներգետիկ համակարգի համար՝ կարևորվել է նախատեսված ժամանակացույցի համաձայն միջոցառումների իրականացման անհրաժեշտությունը։
Նախարարությունից հիշեցնում են, որ Հայկական ԱԷԿ-ի երկրորդ էներգաբլոկի շահագործման ժամկետի երկարացման ծրագիրն իրականացվում է ՌԴ կառավարության կողմից հատկացված 270 մլն դոլար վարկային և 30 մլն դոլար դրամաշնորհային միջոցների հաշվին։

С руководством «Росатома» обсуждены вопросы по продлению срока эксплуатации второго энергоблока Армянской АЭС
Министр энергетических инфраструктур и природных ресурсов Армении Ашот Манукян встретился сегодня с находящимися в РА первым заместителем генерального директора компании «Росатом» Кириллом Комаровым и гендиректором компании «Русатом Сервис» Евгением Сальковым с целью участия в третьем заседании армяно-российского Совместного координационного комитета по программе продления срока эксплуатации второго энергоблока Армянской (Мецаморской) атомной электростанции (ААЭС).
Как передает пресс-служба министерства энергетических инфраструктур и природных ресурсов РА, в ходе встречи собеседники обсудили вопросы, связанные с продлением срока эксплуатации второго энергоблока Армянской АЭС. Стороны также обратились к осуществляемым и предстоящим работам. В ходе встречи было отмечено, что мероприятия, проводимые в рамках первого этапа, успешно завершены, и в настоящее время ведутся соответствующие работы для следующих этапов.
«Учитывая важность Армянской АЭС для энергетической системы Армении, была подчеркнута необходимость проведения мероприятий в соответствии с запланированным графиком», – говорится в сообщении Минэнерго.
Ведомство также напоминает, что программа по продлению срока эксплуатации второго энергоблока Армянской Атомной станции осуществляется за счет выделенного правительством России кредита в размере 270 млн. долларов и гранта в размере 30 млн. долларов.