ԼՂՀ ՊՆ. Գիշերը առավել ինտենսիվ խախտումներ են արձանագրվել առաջնագծի արևելյան հատվածում
Դեկտեմբերի 1-ի լույս 2-ի գիշերը ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծի գրեթե բոլոր ուղղություններով հակառակորդը շարունակել է  խախտել հրադադարի պահպանման ռեժիմը: Առավել ինտենսիվ խախտումներ են արձանագրվել առաջնագծի արևելյան հատվածում, որտեղ, բացի տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից /շուրջ 1400 կրակոց/ հակառակորդը կիրառել է նաև 60 և 82 մմ-ոց ականանետեր /9 արկ/ և հաստոցավոր ավտոմատ նռնականետ /1 արկ/: Ընդհանուր առմամբ, նշված ժամանակահատվածում, ադրբեջանական կողմը հրադադարի պահպանման ռեժիմը խախտել է մոտ 125 անգամ` հայկական դիրքերի ուղղությամբ արձակելով ավելի քան  2000 կրակոց:
ԼՂՀ ՊԲ-ն հայտնում թ, որ հրադադարի ռեժիմի խախտման արդյունքում հայկական կողմը կորուստ չի ունեցել:
Միաժամանակ ՊԲ-ն երքում է  երեկ երեկոյան ադրբեջանական որոշ լրատվամիջոցների կողմից տարածված այն լուրերին, թե իբր ղարաբաղա-ադրբեջանական սահմանի արևելյան ուղղությամբ տեղի ունեցած §դաժան մարտերի ընթացքում¦ հայկական կողմը տվել է 1 զոհ և 9 վիրավոր՝ «ոչ այլ ինչ է, քան հերթական ապատեղեկատվություն»:
ՊԲ առաջապահ ուժերը, ինչպես երեկ` ողջ օրվա ընթացքում, այնպես էլ անցած գիշեր շարունակել են  վստահորեն իրականացնել իրենց առջև դրված մարտական խնդիրը և անհրաժեշտության դեպքում հակառակորդին տվել համարժեք պատասխան:

NKR Defense Army dismisses Azerbaijani allegations, says situation calm on the frontline
The Azerbaijani forces have violated the ceasefire across the entire Line of Contact between Nagorno Karabakh and Azerbaijan on December 1-2. According to the report by NKR Defense Army, more intensive violations were recorded in the eastern direction of the Line of Contact, where along with firearms of different calibers the adversary applied 60mm and 82mm mortars (9 shells) as well as automatic grenade launcher (1 shell).
Over the mentioned period, the adversary violated the ceasefire regime for 125 times, firing over 2,000 shots towards the Armenian frontier troops. The Armenian side sustained no losses in the result of the ceasefire violation, the statement details.
NKR Defense Army next dismissed Azerbaijani media reports about ‘severe clashes in the eastern direction of the Azerbaijani-Karabakh borderline” and allegation of “one killed and 9 wounded from the Armenian side”, labeling it as ‘another disinformation’.
The Defense Army vanguard units have been continuing carrying out their combat duties since yesterday and retaliate in case of urgent necessity. The situation as of morning, December 2 is calm, the statement adds.