Ապրիլից հետո Ադրբեջանի իրական նպատակները չեն փոխվել, այլ փոփոխվել են հրապարակային ձևակերպումները. Քաղաքագետ
11:27 05/12/2016
Ոչինչ չի փոխվել, ուղղակի Ադրբեջանի նախագահը փորձում է «խաղաղասիրական» քողի ներքո մատուցել Ադրբեջանի քաղաքական վերնախավի իրական նկրտումները: Այդ մասին Panorama.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց քաղաքագետ Տիգրան Աբրահամյանը՝ պատասխանելով հարցին, թե արդյոք Ադրբեջանի նախագահի վերջին հայտարարություններում նահա՞նջ է նկատվում:
Հիշեցնենք՝ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը ղարաբաղա-ադրբեջանական զորքերի շփման գծի մերձակա բնակավայրեր կատարած այցի շրջանակներում հայտարարել է, թե այսօր Ադրբեջանը հավակնություններ չունի Հայաստանի Հանրապետության տարածքների նկատմամբ, ավելացնելով, որ իր երկիրը «մտադիր չէ ռազմական ճանապարհով վերադարձնել Երևանը, Մեղրին և Գորիսը, սակայն հույս հայտնել, որ ժամանակը կգա և ադրբեջանցիները կվերադառնան իրենց պատմական տարածքներ»:
Ըստ քաղաքագետի, Ադրբեջանի նախագահն այդ հայտարարությամբ անուղղակի կերպով հասկացնում է, որ «միջազգային իրավունք» ասվածը տապալվել է, իսկ իրական աշխարհում հիմնական գործոնը ուժն է:
Աբրահամյանը նկատեց, որ այս ձևակերպմամբ Ադրբեջանի նախագահը բաց տեքստով հայտարարում է, որ միջազգային իրավունքը և առհասարակ, գործընթացի հիմքում դրված իրավական փատաթղթերն իր համար թղթի կտոր են՝ ցույց տալով, որ իրենք հակված են բացառապես ուժային լուծումներին:
«Սա նշանակում է, որ երբ Ադրբեջանում համարեն, թե տարածաշրջանում ուժերի հավասարակշռությունը փոխվել է կամ իրենք որևէ գործոնով առավելություն ունեն, ապա իրենց համար խնդրի լուծման նախընտրելի ուղին ռազմական ճանապարհն է:
Երկրորդ, ուշադրություն պետք է դարձնել այն հանգամանքին, որ Ադրբեջանի նախագահի ելույթի ողջ թեման կառուցված է բուն Հայաստանի Հանրապետության տարածքի նկատմամբ հավակնությունների շուրջ, իսկ դրա տողատակերում պետք է տեսնել Արցախի նկատմամբ ռազմական ագրեսիայի իրական ցանկությունները»,- ասաց Տիգրան Աբրահամյանը:
Քաղաքագետը հավելեց նաև, որ ապրիլից հետո Ադրբեջանի իրական նպատակները չեն փոխվել, միայն փոփոխվել են այդ նպատակին հասնելուն ուղղված հրապարակային ձևակերպումները:

Политолог: После апрельских событий в зоне карабахского конфликта реальные цели Азербайджана остались неизменными
12:26 05/12/2016
Ничего не изменилось, просто президент Азербайджана Ильхам Алиев пытается под видом «миротворчества» преподнести реальные устремления азербайджанской политической элиты. Об этом в интервью Panorama.am сказал политолог Тигран Абрамян, комментируя сделанное в минувшую субботу заявление И. Алиева при посещении города Тертер.
Отметим, президент Азербайджана Ильхам Алиев в ходе мероприятия в приграничном городе Тертер 3 декабря, в частности, заявил: «Сегодня мы не претендуем на землю нынешней Республики Армения. Мы не намерены возвращать военным путем ни Иреван (Ереван. – Примеч. ред.), ни Мегри, ни Горис. Но я уверен, что настанет время, и мы, азербайджанцы, вернемся на все наши исторические земли».
По словам политолога, президент Азербайджана данным своим заявлением косвенно дает понять, что «международное право» не действует, а в реальном мире основным фактором является сила.
Как отметил Тигран Абрамян, своими формулировками президент Азербайджана открытым текстом заявляет, что международное право и положенные в основу процесса карабахского урегулирования правовые документы в целом для него – лишь кусок бумаги. Таким образом Алиев  демонстрирует, что азербайджанская сторона склонна к исключительно силовым решениям.
«Это означает следующее: когда в Азербайджане посчитают, что баланс сил в регионе изменился или они получили преимущество в каком-то сегменте, то для них предпочтительным вариантом решения проблемы будет военный путь.
Во-вторых, внимание следует уделить тому обстоятельству, что весь текст выступления президента Азербайджана был построен вокруг претензий на территорию Республики Армения, а между строк следует видеть реальное стремление к военной агрессии против Арцаха», – сказал Тигран Абрамян.
Политолог добавил, что после апрельских событий в зоне карабахского конфликта реальные цели Азербайджана остались неизменными, изменились лишь публичные формулировки по достижению этих целей.