Դավիթ Բաբայան. Ալիևի հայտարարությունը հոգեբուժարանի պացիենտի արտահայտություն է
Սա ոչ թե քաղաքական գործչի կամ պետական համակարգ ներկայացնող անձնավորության հայտարարություն է, այլ հոգեբուժաանի պացիենտի հայտարարություն: Անդրադառնալով երկու օր առաջ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի արած հայտարարությանը, «Panorama.am»-ի թղթակցի հետ զրույցում նշեց Արցախի հանրապետության նախագահի մամլո խոսնակ Դավիթ Բաբայանը:
Նշենք, որ Իլհամ Ալիևը այցելելով սահմանամեձ Թաթար հայտարարել է՝ «Այսօր մենք չենք հավակնում Հայաստանի ներկա տարածքներին: Մենք մտադիր չենք ռազմական ճանապարհով վերադարձնել ո’չ Երևանը, ո’չ Մեղրին, ո’չ Գորիսը: Բայց ես վստահ եմ, որ կգա ժամանակը, և մենք՝ ադրբեջանցիներս, կվերադարձնենք մեր բոլոր պատմական հողերը...»:
«Բոլորովին վերջերս Լուկաշենկոյի հետ հանդիպման ժամանակ էլ նույն Ալիևը ասաց, որ Ադրբեջան պետությունը ստեղծվել է Հեյդար Ալիևի ժամանակ»,- նշեց Բաբայանն ու հավելեց, որ տարօրինակ գործընթացներ են տեղի ունենում թե՛ Ալիևի ուղեղում և թե՛ Ադրբեջանում ընդհանրապես:
Բաբայանի կարծիքով Ալիևը ի տաբերություն այլ բարբարոսների ազնիվ է, բացեիբաց ասում է իր ցանկությունների մասին: Սա էլ է հիվանդության յուրօրինակ ատորոշում:
«Ի վերջո՝ արդեն պահն է, որ իրենք կողմնորոշվեն, թե իրենց հողերը որտեղ են վերջանում, երբ է ստեղծվել Ադրբեջանը և ինչ է այն ընդհանրապես»,- նշեց նա:
Բաբայանի համոզմամբ, նման քայլերը, նման հայտարարությունները ևս մեկ անգամ վկայում են, թե ինչ պետության հետ մենք գործ ունենք:
«Այսինքն՝ դա ֆաշիստական պետություն է, որը զավթողական քաղաքականություն և զավթողական տեսլական ունի, ինչպես նաև զավթողական հոգեբանություն: Սա հանցագործին բնորոշ պահվածք է: Եթե նախկինում նրանք ինչ-որ երևակայական բաների մասին էին խոսում գաղափար էին փորձում դնել դրա տակ: Հիմա արդեն երևում է, որ այդ գաղափարն էլ չկա, պարզապես ֆաշիզմ է և վերջ: Նման գաղափարներ արտահայտող պետության հետ պետք է լինենք ուժեղ որպեսզի խաղաղությունն ու կայունությունը պահպանենք, և այդ համաճարակը թույլ չտանք որ չտարածվի տարածաշրջանում»,- նշեց Բաբայանը և հավելեց, որ Ադրբեջանի հետ խոսելիս էլ պետք է փայտը ձեռքից չգցել, և մասնավորեցրեց, որ փայտը պետք է լինի արցախյան թթենու հաստ ճյուղից պատրաստված մահակ:

David Babayan: Aliyev’s statement is like the one made by a patient of psychiatric hospital
This does not seem to be a statement made by a political figure or head of a state but rather a statement made by a patient of psychiatric hospital. NKR President's Spokesman David Babayan told the above mentioned to the correspondent of panorama.am turning to the statement by Azerbaijan's President Ilham Aliyev two days ago.
Notably when paying a visit to bordering village Tartar, Ilham Aliyev has announced the following: “Today we do not claim the current territories of Armenia. We do not intend to bring back neither Yerevan, nor Meghri or Goris by military means. However I am convinced there will come time when we can bring back all our historical lands.”
“And during the recent meeting with Lukashenko Aliyev himself noted that the state of Azerbaijan has been established by Heydar Aliyev,” Babayan noted adding that strange processes happen both in Aliyev’s mind and in Azerbaijan in general.
According to Babayan unlike other barbarian figures, Aliyev is sincere and opens up on his wishes. And this is a unique diagnosis of the disease.
“Eventually it is high time that they decided where their state ends, when Azerbaijan was established and what that state is in general,” he said.
Babayan states that such announcements once more show what country we deal with.
“The statement shows that Azerbaijan is a fascist state with an expansionist policy and with the psychology of an occupant. This is a behavor characteristic to a criminal. If previously they talked about some imaginary things to pun an idea on their basis, now that idea is missing as well. We must be strong when dealing with such a state in order to maintain peace and stability and to prevent that epidemic from spreading in the region,” Babayan noted.