Ջահանգիրի. Հայաստանն Իրանի արտաքին քաղաքականության մեջ առանձնահատուկ տեղ է գրավում
«Հայաստանն Իրանի արտաքին քաղաքականության մեջ առանձնահատուկ տեղ է գրավում, և մենք հարաբերությունների ընդլայնման հարցում որևէ սահմանափակում չենք նախատեսում»,-իրանական «Թասնիմ» լրատվական գործակալության փոխանցմամբ՝ այսօր Թեհրանում ՀՀ էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարար Աշոտ Մանուկյանի հետ հանդիպմանն ասել է ԻԻՀ նախագահի առաջին տեղակալ Էսհաղ Ջահանգիրին:
Իրանի նախագահի առաջին տեղակալը, անդրադառնալով նախորդ տարի Հայաստան կատարած իր այցին, մասնավորապես ասել է. «Բարեբախտաբար Երևանում ձեռք բերված համաձայնությունների մի մասն ի կատար է ածվել, և պետք է համատեղ հանձնաժողովի շրջանակներում հետևենք, որպեսզի մնացյալ մասն էլ արագորեն իրագործվի»:
«Պարսից Ծոցը Կասպից ծովին կապելու նպատակով համապատասխան ենթակառուցվածքների հիմնումը երկկողմ հարաբերությունների մակարդակը բարձրացնելուն ուղղված լավ հնարավորություն է: Իրանն ու Հայաստանը պետք է իրենց աջակցությունը ցուցաբերեն երկաթուղային և ճանապարհային ենթակառուցվածքների կառուցման գործընթացին»,-հայտարարել է Էսհաղ Ջահանգիրին:
Հավելենք, որ այսօր Թեհրանում տեղի է ունեցել Իրան-Հայաստան միջկառավարական համատեղ հանձնաժողովի 14-րդ նիստը:

Эсхак Джахангири: Иран не видит ограничений в вопросе расширения отношений с Арменией
Армения во внешней политике Ирана занимает особое место, и Тегеран не предусматривает каких-либо ограничений в вопросе расширения двусторонних отношений. Об этом заявил первый вице-президент Исламской Республики Иран (ИРИ) Эсхак Джахангири на встрече с министром энергетических инфраструктур и природных ресурсов Армении Ашотом Манукяном. Информацию передает иранское информационное агентство «Тасним».
Первый вице-президент Ирана Эсхак Джахангири, коснувшись своего состоявшегося в минувшем году визита в Армению, в частности сказал: «К счастью, часть достигнутых в Ереване договоренностей уже воплощена в жизнь, и в рамках совместной комиссии мы должны проследить за быстрой реализацией остальных договоренностей».
«Создание соответствующих инфраструктур, которые свяжут Персидский залив с Каспием, – хорошая возможность для повышения уровня двусторонних отношений. Армения и Иран должны оказать содействие процессу строительства железнодорожных и дорожных инфраструктур», – сказал он.
Отметим, что сегодня в Тегеране состоялось 14-е заседание Совместной межправительственной комиссии между Республикой Армения и Исламской Республикой Иран.