Ծովագյուղում բացվեց Հայաստանում հնդկացորենի վերամշակման առաջին գործարանը
Գեղարքունիքի մարզի Ծովագյուղ համայնքում այսօր անսովոր եռուզեռ է: Հայաստանում հնդկացորենի վերամշակման առաջին գործարանն այսօր հենց այս գյուղում բացվեց:
Համայնքի 105 բնակիչների մասնակցությամբ ստեղծվել է կոոպերատիվը՝ «Ծովագյուղի հնդկացորեն»-ը: Յուրաքանչյուր մասնակից 50 հազար դրամ ու 1 հա վարելահող է գործում ներդրել: 105 հեկտար հողում հնդկացորեն են աճեցրել:
Կոոպերատիվի նախագահ Սուսաննա Թովմասյանը Panorama.am-ի հետ զրույցում ասաց՝ արդյունքները գոհացնող են:
«Հուլիսի սկզբներին կարկուտը բերքը մի քիչ վնասեց՝ մոտ 30 տոկոսը: Սակայն այն վերականգնվող բույս է: Նույնիսկ հողեր կային, որ 25 տարի շարունակ չէին մշակվել: 1 հա-ի հաշվով ստացանք 1.5-1.7 տոննա հնդկացորեն: Գոհ ենք»,-նշեց նա:
Գործարանը ստեղծվել է «Եվրոպական հարևանության գյուղատնտեսության և գյուղի զարգացման» (ENPARD) գյուղատնտեսական ծրագրի շնորհիվ: Ռուսաստանից եկած մասնագետներն էլ սովորեցնում են, ինչպես պետք է ճիշտ աշխատել: Ծրագրի շրջանակում նաև անվճար սերմացու ու պարարտանյութեր են տրամադրվել:
«Մինչ այս սերմացուներն էինք մշակում, այսօր գործի են դրվել վառարանները»,-ասաց կոոպերատիվի նախագահը:
Համայնքի բնակիչները մտադիր են տարեցտարի ավելացնել ցանաքատարածությունների մակերեսը, գործարանի արտադրական հզորությունը, ընդլայնել կոոպերատիվի կազմը: Եթե Ծովագյուղում աճեցրած հնդկացորենի վերամշակումը շուտ ավարտեն, ապա պատրաստ են վերամշակել նաև Վարսերում, Կարմիր գյուղում, Սոլակում, Վարդենիսում, Գավառում աճեցրած հնդկացորենը:
«Մշակած հնդկացորենի գնորդներ արդեն կան: Մեզ դիմում են նաև սերմացու ձեռք բերելու համար: Դեռ չենք փաթեթավորել, կարի մեքենան դեռ չի բերվել: Հիմա տեսակավորումն ենք անում, իսկ կարի մեքենայի բերելուց հետո արդեն իրացման խոշոր ցանցերին էլ կվաճառենք»,-ասաց Ս. Թովմասյանը:
Անգարում տեղակայված գործարանն այս պահին 10 աշխատատեղ է ապահովում: Կոոպերատիվի անդամները դեռ չեն հաշվարկել, թե որքան եկամուտ կունենան:
«Վերջնական հաշվարկ չենք արել, թեև համոզված եմ, որ դժգոհ մարդիկ չեն լինի, ամեն ինչ լավ է լինելու»,-կարծիք հայտնեց կոոպերատիվի ղեկավարը:
Գյուղում արոտօգտագործողների կոոպերատիվ էլ է գործում: «Ծովագյուղի եգիպտացորեն»-ի կայացմանն այն շատ է օգնել, անհրաժեշտ տեխնիկա է տրամադրել:
«Հիմա մենք կոմբայնի, սերմազատիչի ու մի լավ գութանի կարիք ունենք: Տեսնենք, թե ոնց կարող ենք ձեռք բերել, որքան գումար կարող ենք տնտեսել, որ տեխնիկան ձեռք բերենք: Եթե չկարողանանք, կդիմենք տարբեր կառույցների ու մարմինների»,-ասաց Ս. Թովմասյանը:
Եվրոպական հարևանության գյուղատնտեսության և գյուղի զարգացման ծրագրի (ENPARD) ծրագրի նպատակն է հզորացնել գյուղմթերք արտադրող խմբերին, նրանց ներգրավել արժեշղթաների զարգացման մեջ, ամրապնդել բարձրորակ և մատչելի արտադրանքի արժեշղթաները, նպաստել գյուղական վայրերի զարգացմանը, ընդլայնել տեղական և միջազգային շուկաներ մուտք գործելու հնարավորությունները, և Հայաստանում ներդնել գյուղատնտեսական արտադրության և մշակման լավագույն փորձը:

The first buckwheat processing plant was opened today in Tsovagyugh village of Armenia’s Gegharkunik region. The cooperative named “Tsovagyugh buckwheat” is established by 105 residents of the community with AMD 50 thousand and a land with an area of one hectare invested by each of them.
The head of the cooperative Susanna Tovmasyan expressed her delight over the results in an interview with Panorama.am.
“In early July our harvest was hit by severe hailstorms with total 30 percent losses of the plantations, yet buckwheat is renewable crop. There were lands that hadn’t been cultivated for 25 years. We received 1.5-1.7 tons of buckwheat from a land of one hectare. We are satisfied,” Tovmasyan said.
The plant has been established within the European Neighbourhood Partnership agriculture and rural development” (ENPARD) project. Specialist from Russia trained the local farmers. In the scope of the program free buckwheat seeds and fertilizers were provided.
The community residents are ready to expand the area of the cultivated land, the production capacity of the plant as well as the cooperative staff.
“We have already buyers of the processed buckwheat. The product is not packed, since awaiting a sewing machine. Currently we are sorting out the product and will distribute to large stores,” Tovmasyan informed.
The plant has solved the employment issue for 10 people. The cooperative members haven’t yet calculated the expected profit. “No final calculations have been done, yet we are sure no one will be dissatisfied,” the head of the cooperative stressed.
To note, The European Neighborhood Program for Agriculture and Rural Development (ENPARD) launched in Armenia in January 2015 and will last for three years. The Program is designed to support the agricultural institutions, encourage the development of farmers’ associations and improve access to more affordable food in the European Neighborhood countries.