Մեր երկրում Թրամփից հարուստ առնվազն հինգ միլիարդատեր կա. Արամ Մանուկյան
«Ձեր ներկայացրած ծրագիրը բացարձակ ադեկվատ չէ այսօրվա իրավիճակին: Բյուջեն քաղաքական փաստաթուղթ է, որը պետք է քաղաքական լուծումներ առաջարկի, մինչդեռ դուք տնտեսության հիվանդ կողմերին չեք անդրադառնում, չեք բարձրաձայնում ոչ կոռուպցիայի, ոչ մենաշնորհի, ոչ ազատ մրցակցության մասին»,- այս մասին այսօր ԱԺ-ում ընթացող 2017թ. պետական բյուջեի լրամշակված նախագծի քննարկման ժամանակ ասաց ՀԱԿ խմբակցության քարտուղար Արամ Մանուկյանը՝ դիմելով ֆինանսների նախարար Վարդան Արամյանին:
«Ո՞րն է ձեր կառավարության կոնցեպտը: Չէ՞ որ իրավիճակը ճգնաժամային է, ո՞րն է ձեր տարբերությունը նախորդ կառավարությունից»,- հարցրեց պատգամավորը:
Ֆինանսների նախարար Վարդան Արամյանն ասաց, որ բյուջեն քաղաքական փաստաթուղթ լինելուց բացի, նաև մակրոտնտեսական գործիք է տնտեսական կայունություն ապահովելու համար, որի նպատակը տնտեսական աճի հիմքերն ուժեղացնելն է:
Վարդան Արամյանը նշեց, կոռուպցիայի դեմ պայքարը արծարծված է կառավարության ծրագրի որոշ գործողություններում:
Արամ Մանուկյանն արձագանքեց. «Այն, ինչ ասում եք, դրանք անհրաժեշտ են, բայց դուք մեր հիվանդ տնտեսությանը նայում եք որպես երկար՝ 50 տարվա բուժում անցնող համակարգ, նրան տալիս եք մրսածության դեղեր, իսկ համակարգը փտախտի մեջ է, և ձեր արած քայլերը, լինելով անգամ ճիշտ, ադեկվատ չեն մեր քայքայվող տնտեսությանը: Մի երկիր, որտեղ պաշտոնապես 40 տոկոս ստվեր կա՝ դրա մասին բացարձակ չեք ասում: Մեր երկրում առնվազն հինգ հոգի Թրամփից հարուստ միլիարդատերեր կան, էդ ո՞նց են առաջացել, չ՞է որ դա համակարգային հիվանդության արդյունք է, մրսածության արդյունք չի: Դուք այդ ռակը թողած՝ մրսածության կաթիլներ եք տալիս: Դրանով այս երկիրը ուշքի չի գա»:
Վարդան Արամյանն էլ ասաց, որ կառավարության ծրագրով նախատեսում են եկամուտների արդյունավետ վերաբաշխում՝ հարուստների հարցը լուծելու համար:
ԲՀԿ պատգամավոր Միքայել Մելքումյանն էլ հայտարարեց, որ իր ներկայացրած 101 առաջարկից միայն 6-7-ն է ընդունվել բյուջեի նախագծում: Պատգամավորը, դիմելով ֆինանսների նախարարին, նշեց. «Արամ Մանուկյանի հետ համաձայն եմ, այո՛, դուք մրսած եք, ու տնտեսության մեջ ոչ թե մրսածության դեղեր պետք է տալ, այլ պետք են դեղեր, որ կկայունացնեն տնտեսությունը: Այնպես չլինի, որ բուժումը շատ անկումային վիճակում սկսեք»:

Opposition MP: We have five billionaires richer than Trump
Opposition MP Aram Manukyan slammed the amended draft State Budget 2017 discussed at the National Assembly on Tuesday. Turning to Finance Minister Vardan Aramyan, who acted as the reporter of the made amendments, Manukyan said: “The program you are presenting is absolutely inadequate to the current day reality. The budget is to be a political document to provide political solutions, yet you are not speaking of the poor economy, the corruption, monopolies and free competition”.
Manukyan also doubted the relevancy of the government’s concept, saying the cabinet has no plan for crisis situations.
In response, Minister Aramyan stated that along with being a political document, the budget serves as a macroeconomic tool to ensure the economic stability aiming to strengthen economic growth.
Manukyan rebuffed, drawing parallels between the country’s economy with a long-suffered patient: “You are speaking about the system like a patient, who has been suffering from necrosis, while you continue treating colds. The steps proposed by you are inadequate for a rotten economy. You make no reference to the country with officially recorded 40 percent of shadow economy. There are at least 5 billionaires in Armenian richer than Trump (US President-Elect Donald Trump). How could that happen? I guess that is because of a system disease, not colds. You are treating colds, putting aside the cancer. You will fail to bring the country to life,” the parliamentarian said.