Մեր երկրում Թրամփից հարուստ առնվազն հինգ միլիարդատեր կա. Արամ Մանուկյան
«Ձեր ներկայացրած ծրագիրը բացարձակ ադեկվատ չէ այսօրվա իրավիճակին: Բյուջեն քաղաքական փաստաթուղթ է, որը պետք է քաղաքական լուծումներ առաջարկի, մինչդեռ դուք տնտեսության հիվանդ կողմերին չեք անդրադառնում, չեք բարձրաձայնում ոչ կոռուպցիայի, ոչ մենաշնորհի, ոչ ազատ մրցակցության մասին»,- այս մասին այսօր ԱԺ-ում ընթացող 2017թ. պետական բյուջեի լրամշակված նախագծի քննարկման ժամանակ ասաց ՀԱԿ խմբակցության քարտուղար Արամ Մանուկյանը՝ դիմելով ֆինանսների նախարար Վարդան Արամյանին:
«Ո՞րն է ձեր կառավարության կոնցեպտը: Չէ՞ որ իրավիճակը ճգնաժամային է, ո՞րն է ձեր տարբերությունը նախորդ կառավարությունից»,- հարցրեց պատգամավորը:
Ֆինանսների նախարար Վարդան Արամյանն ասաց, որ բյուջեն քաղաքական փաստաթուղթ լինելուց բացի, նաև մակրոտնտեսական գործիք է տնտեսական կայունություն ապահովելու համար, որի նպատակը տնտեսական աճի հիմքերն ուժեղացնելն է:
Վարդան Արամյանը նշեց, կոռուպցիայի դեմ պայքարը արծարծված է կառավարության ծրագրի որոշ գործողություններում:
Արամ Մանուկյանն արձագանքեց. «Այն, ինչ ասում եք, դրանք անհրաժեշտ են, բայց դուք մեր հիվանդ տնտեսությանը նայում եք որպես երկար՝ 50 տարվա բուժում անցնող համակարգ, նրան տալիս եք մրսածության դեղեր, իսկ համակարգը փտախտի մեջ է, և ձեր արած քայլերը, լինելով անգամ ճիշտ, ադեկվատ չեն մեր քայքայվող տնտեսությանը: Մի երկիր, որտեղ պաշտոնապես 40 տոկոս ստվեր կա՝ դրա մասին բացարձակ չեք ասում: Մեր երկրում առնվազն հինգ հոգի Թրամփից հարուստ միլիարդատերեր կան, էդ ո՞նց են առաջացել, չ՞է որ դա համակարգային հիվանդության արդյունք է, մրսածության արդյունք չի: Դուք այդ ռակը թողած՝ մրսածության կաթիլներ եք տալիս: Դրանով այս երկիրը ուշքի չի գա»:
Վարդան Արամյանն էլ ասաց, որ կառավարության ծրագրով նախատեսում են եկամուտների արդյունավետ վերաբաշխում՝ հարուստների հարցը լուծելու համար:
ԲՀԿ պատգամավոր Միքայել Մելքումյանն էլ հայտարարեց, որ իր ներկայացրած 101 առաջարկից միայն 6-7-ն է ընդունվել բյուջեի նախագծում: Պատգամավորը, դիմելով ֆինանսների նախարարին, նշեց. «Արամ Մանուկյանի հետ համաձայն եմ, այո՛, դուք մրսած եք, ու տնտեսության մեջ ոչ թե մրսածության դեղեր պետք է տալ, այլ պետք են դեղեր, որ կկայունացնեն տնտեսությունը: Այնպես չլինի, որ բուժումը շատ անկումային վիճակում սկսեք»:

Оппозиционер Арам Манукян: В Армении минимум 5 человек богаче миллиардера Дональда Трампа
Программой правительства Армении предусматривается эффективное перераспределение доходов. Об этом заявил сегодня министр финансов РА Вардан Арамян в ходе обсуждения доработанного варианта проекта государственного бюджета на 2017 год в Национальном Собрании республики.
В свою очередь секретарь оппозиционной парламентской фракции «Армянский национальный конгресс» (АНК) Арам Манукян, обратившись к главе Минфина РА, сказал: «Представленный Вами проект госбюджета абсолютно неадекватен и не соответствует имеющейся на сегодняшний день ситуации. Проект госбюджета – это политический документ, который должен предлагать политические решения, в то время как Вы не обращаетесь к больным аспектам экономики и не озвучиваете проблем, связанных с коррупцией, монополиями и свободной конкуренцией. Какой является ваша правительственная концепция? Ведь ситуация критическая. Чем вы отличаетесь от предыдущего правительства?»
В ответ Вардан Арамян сказал: «Проект госбюджета является не только политическим документом, но и представляет собой инструмент макроэкономики, используемый для обеспечения экономической стабильности, необходимой для укрепления основ экономического роста».
А. Манукян в свою очередь отметил: «Вы абсолютно ничего не говорите о том, что в стране теневой сектор составляет 40%. В Армении есть по меньшей мере пять человек, которые богаче миллиардера, избранного президента США Дональда Трампа. Как такое могло случиться? Это результат системного нездоровья в экономике, а не обычной простуды. Наша экономика больна раком, а Вы закрываете на это глаза и выписываете капли от простуды. Так страна не придет в себя».
В свою очередь депутат НС РА от оппозиционной фракции «Процветающая Армения» Микаел Мелкумян сказал: «Я представил 101 предложение, однако только 6-7 из них были внесены в проект госбюджета на 2017 год».