Եթե ՄԻԵԴ-ը բավարարեց Սիսի վերաբերյալ հայցը, ապա կարևոր նախադեպ կլինի հայության համար. Պատմաբան
Այսօր Բրյուսելում տեղի է ունենալու մամուլի ասուլիս Սիսի կաթողիկոսարանի վերադարձի պահանջով Մեծի Տանն Կիլիկիո կաթողիկոս Արամ Ա.-ի ներկայացրած հայցի վերաբերյալ: Ինչպես ավելի վաղ հայտարարել էր Արամ Ա.-ն, ասուլիսին մասնակցելու են քաղաքական գործիչներ և ոչ կառավարական կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ: Ասուլիսին կմասնակցի նաև Վեհափառ Հայրապետի ներկայացուցիչը, Բրյուսելի Հայ Դատի գրասենեակի տնօրենը և հայցը ներկայացրած իրավաբանների խումբը:
Նշենք, որ ապրիլի 28-ին Մեծի Տանն Կիլիկիո Կաթողիկոսարանը հայց էր ներկայացրել Թուրքիայի սահմանադրական դատարան՝ պահանջելով Սիսի իր պատմական Կաթողիկոսարանի վերադարձը: Սահմանադրական դատարանը մերժել էր հայցը, և Կիլիկիո կաթողիկոսարանը որոշել էր դիմել ՄԻԵԴ:
Թուրքագետ Ռուբեն Մելքոնյանը Panorama.am-ի թղթակցի հետ զրույցում նկատեց, որ թուրքիական իշխանությունները օրենսդրական կարգավորումներն այնպես են արել, որ հայկական գույքի հնարավոր վերադարձի հետ կապված ստեղծվել են արգելքներ:
Նրա խոսքով, 20-ական թվականներին, 1983 և 2001 թվականներին Թուրքիայի սահմանադրական դատարանը ընդունել է օրենք, համաձայն որի, կադաստրներին արգելվում է տրամադրել 1924 թվականից առաջ ձեռք բերված սեփականության բոլոր վկայականները, որոնք պատկանում են ոչ թուրքերին, կամ պատկանում են հայկական կառույցներին, կամ Օսմանյան կայսրության հայ քաղաքացիներին:
Ըստ այդ օրենսդրության, եթե կադաստրը չի տրամադրում սեփականության վկայականի օրինակը, դատական բոլոր գործընթացները, ըստ էության, կասեցվում են:
«Սիսի կաթողիկոսության հետ կապված հայցը մոտավորապես նույնն է, քանի որ պահանջել են, որպեսզի Սահմանադրական դատարանը այդ որոշումը չեղյալ համարի և թույլ տա, որ կադաստրի տրամադրի սեփականության վկայական:
Հիմա ես ենթադրում եմ, որ Եվրոպական դատարանը պետք է ներկայացնի, թե արդյոք Թուրքիայի ՍԴ որոշումը սահամանդրակա՞ն է, թե՞ ոչ: Եվրոպական դատարանը եթե առաջնորդվի իրավական, այլ ոչ թե քաղաքական շահերով կամ առաջնահերթություններով, ապա միանշանակ կվճռի, որ չի կարող երկրի քաղաքացու սեփականության իրավունքը չտրամադրվել նրա ժառանգներին միայն էթնիկ պատկանելության համար: Այսինքն՝ եթե դու հայ ես,ապա քո սեփականության վկայականը չես կարող կադաստրից վերցնել: Եթե առաջնորդվի իրավական հիմքով ապա կարծում եմ, կբավարարի հայցը», -մեզ հետ զրույցում ասաց պարոն Մելքոնյանը:
Նրա պնդմամբ, եթե այդուհանդերձ ՄԻԵԴ-ը բավարարեց Սիսի կաթողիկոսարանի վերաբերյալ հայցը, ապա կարևոր նախադեպ կլինի հայության համար, և հայկական պատկանելության բոլոր կառույցները՝ մշակութային օջախներ, եկեղեցիներ, թանգարաններ, դպրոցներ կարող են անցնել դրանց ժառանգներին: Օրինակ, ըստ թուրքագետի, դա կարող է վերաբերել Կարսում գոյություն ունեցող բազմաթիվ կառույցների՝ Մշո Սուրբ Կարապետ եկեղեցուն, այլ սրբավայերին, օրինակ՝ Վարագավանքին և այլն:
«Կարող է սկսվել մեծ ալիք, որը երկար կտևի, բայց իրավական բազմավեկտոր զարգացումների պատճառ կարող է դառնալ», -նկատեց պատմաբանը:
«Սիրելի ժողովուրդ, հայոց այս դատը միայն Անթիլիասի դատը չէ, այլ հայ ժողովրդի դատն է, և մենք այս գիտակցությամբ ենք ճամփա ընկել ու պիտի շարունակենք այս իրավական ընթացքը։ Մենք պետք է շարունակենք Ցեղասպանության ճանաչման գործընթացը և ազգային բոլոր կազմակերպություններով ու մարմիններով իրավական դաշտ մուտք գործենք։ Մենք պահանջատեր ժողովուրդ ենք», -իր տեսաուղերձում հայտարարել էր Արամ Ա. Կաթողիկոսը։

Р.Мелконян: Если ЕСПЧ удовлетворит иск Католикосата Великого Дома Киликийского, это станет важным прецедентом
13:34 07/12/2016
В Брюсселе сегодня состоится пресс-конференция по вопросу обращения Католикосата Великого дома Киликийского в Европейский суд по правам человека (ЕСПЧ) с иском против Турции о возврате исторической резиденции Киликийского католикосата в Сисе.
Как ранее сообщил Католикос Великого Дома Киликийского Арам Первый, в пресс-конференции примут участие политические деятели и представители неправительственных организаций, а также его представитель, глава  офиса «Ай-Дата» в Брюсселе и группа адвокатов.
Как известно, в апреле 2015 года Католикосат Великого Дома Киликийского подал иск в Конституционный суд Турции с требованием вернуть историческую резиденцию католикосата в Сисе. 100-страничный иск, основанный на исторических, религиозных, политических и юридических данных, с прикрепленными к нему документами и свидетельствами прояснял принадлежность католикосата в Сисе, его роль в жизни проживающих в Османской империи армян, а также то, как католикос Саак II и духовенство были сосланы, а католикосат был присвоен государством. После того, как Конституционный суд Турции отклонил иск о возвращении исторической резиденции Киликийского католикосата в Сисе, Католикосат Великого Дома Киликийского принял решение обратиться в Европейский суд по правам человека (ЕСПЧ).
Тюрколог Рубен Мелконян в интервью Panorama.am отметил, что власти Турции установили такие законодательные нормы, из-за которых возникли препятствия в связи с возможным возвратом имущества Армянской Церкви.
По его словам, в соответствии с принятыми в 20-ые годы, в 1983 и 2001 годах решениями Конституционного суда Турции, кадастрам запрещается предоставлять свидетельства о приобретенном до 1924 года имуществе, принадлежащем не туркам, в частности армянским структурам, армянским гражданам Османской империи.
В соответствии с законодательством, если кадастр не предоставляет копии свидетельства о собственности, все судебные процессы, по сути, приостанавливаются.
«Аналогичная ситуация и с иском о возврате исторической резиденции Киликийского католикосата в Сисе, поскольку обращение касалось того, чтобы Конституционный суд разрешил кадастру предоставить свидетельство о собственности.
Теперь же я предполагаю, что ЕСПЧ должен решить, является ли решение КС Турции конституционным, или нет. Если Европейский суд будет руководствоваться правовыми, а не политическими интересами или приоритетами, то однозначно вынесет вердикт о том, что не может право на собственность гражданина страны не переходить к его наследникам из-за этнической принадлежности», – сказал Мелконян, подчеркнув: Если ЕСПЧ будет руководствоваться принципами права, полагаю, иск будет удовлетворен.
По словам собеседника Panorama.am, если ЕСПЧ удовлетворит иск по возврату католикосата в Сисе, то это станет важным прецедентом для армянства, и все принадлежащие армянскому народу культурные центры, церкви, музеи, школы могут вернуться к своим хозяевам. Например, по словам эксперта, это может касаться многочисленных объектов в Карсе.
«Так, может начаться процесс, который продлится долго, однако станет причиной многовекторных правовых развитий», – отметил тюрколог.