ԵԱՀԿ անդամ երկրների արտգործնախարարներն անդրադարձել են ղարաբաղյան հակամարտությանը
Գերմանիայի Համբուրգ քաղաքում այսօր մեկնարկել է Եվրոպայի անվտանգության և համագործակցության կազմակերպության անդամ երկրների արտգործնախարարների խորհրդի երկօրյա նիստը, որի ընթացքում ԵԱՀԿ անդամ երկրների արտգործնախարարներն անդրադարձել են ղարաբաղյան հակամարտությանը:
Միջազգային ԶԼՄ-ների փոխանցմամբ` իրենց ելույթներում ԵԱՀԿ անդամ երկրների արտգործնախարարներն ուկրաինական և սիրիական հակամարտությունների հետ մեկտեղ անդրադարձ են կատարել նաև Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությանը:
Մասնավորապես` հյուրընկալող կողմի արտգործնախարար Ֆրանկ-Վալտեր Շտայնմայերը  հատուկ ուշադրություն է հրավիրել Լեռնային Ղարաբաղի խնդրին` նկատելով, որ «Արևելքի և Արևմուտքի միջև տոնայնությունը վերջին տարիներին խստացել է: Եվրոպայում խաղաղության հիմքերը քայքայվել են»:
Իր խոսքում ՌԴ արտգործնախարարը, խոսելով ղարաբաղյան խնդրի մասին, ընդգծել է, որ նախկինում ձեռք բերված պայմանավորվածություններին հավատարմությունը բոլոր բարդ հակամարտությունների, մասնավորապես` Լեռնային Ղարաբաղի կարգավորման բանալին է:
«Նախկինում ձեռք բերված պայմանավորվածություններին հավատարմությունը բոլոր բարդ հակամարտությունների, այդ թվում` Մերձդնեստրի և Լեռնային Ղարաբաղի կարգավորման բանալին է»,- հայտարարել է Լավրովը:
ԱՄՆ պետքարտուղար Ջոն Քերին նիստի ընթացքում իր ելույթում ընդգծել է, որ Եվրոպային սպառնում է ոչ միայն Ուկրաինայի հակամարտությունը, այլ նաև Լեռնային Ղարաբաղի, Մերձդնեստրի և Աբխազիայի և Հարավային Օսիայի հակամարտությունները:
ԵՄ արտաքին գործերի և անվտանգության հարցերով բարձրագույն հանձնակատար Ֆեդերիկա Մոգերինին հույս է հայտնել, որ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության շուրջ Վիեննայում և Սանկտ-Պետերբուրգում ձեռքբերված համաձայնությունները կյանքի կկոչվեն:
Ղարաբաղյան հակամարտությանն իրենց ելույթներում անդրադարձ են կատարել նաև Ավստրիայի, Թուրքիայի և մի շարք այլ երկրների արտգործնախարարներ:

В условиях жестких мер безопасности в четверг, 8 декабря, в Гамбурге начинается двухдневное заседание Совета министров иностранных дел Организации по безопасности и сотрудничеству в Европе (ОБСЕ). В рамках заседания министры иностранных дел государств-членов ОБСЕ коснулись и карабахского конфликта.
Как передает Deutsche Welle, выступая перед открытием конференции перед журналистами, министр иностранных дел Германии Франк-Вальтер Штайнмайер (Frank-Walter Steinmeier) подчеркнул «незаменимую роль», которую ОБСЕ играет в деле укрепления мира в Европе.
Оценивая нынешнюю ситуацию на Европейском континенте, министр признал: «Тон между Востоком и Западом в прошедшие годы стал более жестким. Фундаменты мира в Европе обветшали». При этом Штайнмайер обратил особое внимание на критическую ситуацию на востоке Украины, где отмечается эскалация насилия, а также на карабахский конфликт.
В свою очередь, как передает «Российская газета», глава российского МИД Сергей Лавров, выступая на заседании Совета министров иностранных дел стран-участниц ОБСЕ в Гамбурге, согласился с немецким коллегой Франком-Вальтером Штайнмайером, признавшим: архитектура европейской безопасности находится под угрозой.
Лавров в частности заявил: «Приверженность достигнутым ранее договоренностям – ключ к урегулированию всех других сложных проблем, включая приднестровскую и нагорно-карабахскую».
К процессу урегулирования карабахского конфликта в своих выступлениях коснулись также госсекретарь США Джон Керри и глава дипломатии ЕС Федерика Могерини.