«Բոլորս կարող ենք և պետք է ձգտենք մեր ամենօրյա կյանքում պաշտպանել մեզ շրջապատող մարդկանց իրավունքները». Բան Կի Մուն
10:52 10/12/2016
ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Բան Կի Մունն ուղերձ է հղել մարդու իրավունքների օրվա առթիվ:
«Վերջին տասնամյակում լինելով ՄԱԿ-ի Գլխավոր քարտուղար՝ բազմիցս շեշտել եմ ՄԱԿ-ի երեք հիմնասյուների՝ խաղաղության, կայուն զարգացման և մարդու իրավունքների փոխկապակցվածությունը: Այս երեքը միասին առանցքն են դիմակայուն ու ներդաշնակ հասարակությունների՝ հիմնված ներառականության, արդարության և իրավունքի գերակայության սկզբունքների վրա:
Ես նաև ընդգծել եմ, որ մարդու իրավունքները մշտապես գտնվում են ՄԱԿ-ի գործունեության ու ինքնության առանցքում: Եվ այս գիտակցությունն է մեր «Մարդու իրավունքներն՝ անհապաղ» նախաձեռնության հիմքում:
Բազմապատկվող հակամարտությունների, մարդասիրական սաստկացող կարիքների և ատելության ահագնացող քարոզչության ժամանակներում Մարդու իրավունքների համընդհանուր հռչակագիրը բոլորիս հիշեցնում է, որ «մարդկության ընտանիքի բոլոր անդամներին հատուկ արժանապատվության և հավասար ու անօտարելի իրավունքների ճանաչումն աշխարհի ազատության, արդարության և խաղաղության հիմքն է»: Քայլ առ քայլ մենք կարող ենք կերտել ապագա, որը հիմնված կլինի հավասարության և մարդկային արժանապատվության մեր ընդհանուր արժեքների վրա:
Հենց այս ոգին է մեր վերջերս մեկնարկած «Միասին» քարոզարշավի հիմքում, որի նպատակն է պայքարել այլատյացության դեմ, որին բախվում են այնքան մեծ թվով փախստականներ և միգրանտներ: Սա նաև այն ոգին է, որի կարիքը կունենանք՝ պայքարելու ծայրահեղականության դեմ, կասեցնելու միջազգային մարդասիրական իրավունքի ոտնահարումը, ինչպես նաև պաշտպանելու քաղաքացիական հասարակության խմբերին, որոնք բախվում են ավելի ու ավելի կոշտ միջոցների՝ ուղղված իրենց կենսականորեն անհրաժեշտ գործունեությունը խոչընդոտելուն:
Մարդու իրավունքների պաշտպանությունը բխում է բոլորիս շահերից։ Դրանց նկատմամբ հարգանքը նպաստում է յուրաքանչյուր անհատի բարեկեցությանը, յուրաքանչյուր հասարակության կայունությանը և մեր փոխկապակցված աշխարհի ներդաշնակությանը:
Եվ այս գործը կարող է արվել բոլորիս կողմից՝ հասարակության բոլոր մակարդակներում: Մարդու իրավունքների պաշտպանության առաջնային պատասխանատվությունը պետություններինն է: ՄԱԿ-ը, ամբողջ աշխարհի իր այլ գործընկերների հետ, պետք է շարունակի ուժեղացնել ոտնահարումներին արձագանքող գործողություններն ու ավելի արդյունավետ աշխատի՝ կանխելու մարդու իրավունքների ճգնաժամերը:
Բոլորս կարող ենք և պետք է ձգտենք մեր ամենօրյա կյանքում պաշտպանել մեզ շրջապատող մարդկանց իրավունքները: Սա ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների գրասենյակի մեկնարկած նոր՝ «Ելի՛ր պաշտպանելու ինչ-որ մեկի իրավունքներն այսօր» համաշխարհային քարոզարշավի շարժիչ ուժն է:
Որտեղ էլ լինենք, մեզնից յուրաքանչյուրը կարող է դրական փոփոխություն մտցնել մարդու իրավունքների պաշտպանության գործում՝ մեր թաղամասում, դպրոցում, աշխատավայրում, սոցիալական մեդիայում, տանը և անգամ մարզադաշտերում՝ աշխարհով մեկ:
Միասին՝ եկե՛ք ելնենք պաշտպանելու ինչ-որ մեկի իրավունքները: Այսօր, վաղը և ամեն օր:

Пан Ги Мун: В нашей повседневной жизни мы все можем и должны содействовать улучшению положения в области прав человека
Генеральный секретарь ООН Пан Ги Мун направил сегодня, 10 декабря, послание по случаю Дня прав человека. Текст послания приводится на официальном веб-сайте генсека ООН:
«В качестве Генерального секретаря Организации Объединенных Наций на протяжении последнего десятилетия я неоднократно подчеркивал взаимозависимость трех основных направлений деятельности Организации Объединенных Наций – сохранение мира, устойчивое развитие и права человека. Вместе они образуют основание устойчивого и сплоченного общества, основанного на широком участии, справедливости и верховенстве права.
Я также подчеркивал, что проблематика прав человека занимает центральное место в работе Организации Объединенных наций и является ее отличительной чертой. Это понимание лежит в основе инициативы «Права человека прежде всего».
В то время, как множатся конфликты, растут гуманитарные потребности и широко используется язык ненависти, Всемирная декларация прав человека напоминает нам о том, что признание «равных и неотъемлемых прав всех членов человеческой семьи является основой свободы, справедливости и всеобщего мира». Шаг за шагом мы сможем построить будущее, в основе которого лежат наши общие ценности – равенство и человеческое достоинство.
Именно такой подход пронизывает недавно начатую нами кампанию «Мы вместе», направленную на борьбу с ксенофобией, с которой сталкиваются многие беженцы и мигранты. Такой же подход нам необходим для борьбы с экстремизмом, прекращения подрыва уважения международного гуманитарного права и защиты тех групп гражданского общества, в отношении которых применяются все более жесткие меры, направленные на то, чтобы помешать им выполнять их жизненно важную роль.
Защита прав человека в интересах всех. Уважение прав человека содействует благополучию каждого человека, способствует стабильности внутри каждого общества и гармонии в нашем взаимосвязанном мире.
Эту работу могут вести все, на всех уровнях общества. Государства несут главную ответственность за соблюдение прав человека. Организация Объединенных Наций и ее партнеры во всем мире должны продолжать работу по укреплению мер реагирования на нарушения прав человека и более эффективно работать для предотвращения кризисных ситуаций в области прав человека.
В нашей повседневной жизни мы все можем и должны содействовать улучшению положения в области прав человека людей, которые нас окружают. Это движущая сила новой глобальной кампании, начатой Управлением Организации Объединенных Наций по правам человека – «Отстоим права конкретного человека сегодня».
Где бы мы ни были – в местах проживания, в школе, на работе, в социальных сетях, дома и даже на спортивных аренах по всему миру – каждый из нас может внести свой вклад в защиту прав человека.