«Բոլորս կարող ենք և պետք է ձգտենք մեր ամենօրյա կյանքում պաշտպանել մեզ շրջապատող մարդկանց իրավունքները». Բան Կի Մուն
10:52 10/12/2016
ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Բան Կի Մունն ուղերձ է հղել մարդու իրավունքների օրվա առթիվ:
«Վերջին տասնամյակում լինելով ՄԱԿ-ի Գլխավոր քարտուղար՝ բազմիցս շեշտել եմ ՄԱԿ-ի երեք հիմնասյուների՝ խաղաղության, կայուն զարգացման և մարդու իրավունքների փոխկապակցվածությունը: Այս երեքը միասին առանցքն են դիմակայուն ու ներդաշնակ հասարակությունների՝ հիմնված ներառականության, արդարության և իրավունքի գերակայության սկզբունքների վրա:
Ես նաև ընդգծել եմ, որ մարդու իրավունքները մշտապես գտնվում են ՄԱԿ-ի գործունեության ու ինքնության առանցքում: Եվ այս գիտակցությունն է մեր «Մարդու իրավունքներն՝ անհապաղ» նախաձեռնության հիմքում:
Բազմապատկվող հակամարտությունների, մարդասիրական սաստկացող կարիքների և ատելության ահագնացող քարոզչության ժամանակներում Մարդու իրավունքների համընդհանուր հռչակագիրը բոլորիս հիշեցնում է, որ «մարդկության ընտանիքի բոլոր անդամներին հատուկ արժանապատվության և հավասար ու անօտարելի իրավունքների ճանաչումն աշխարհի ազատության, արդարության և խաղաղության հիմքն է»: Քայլ առ քայլ մենք կարող ենք կերտել ապագա, որը հիմնված կլինի հավասարության և մարդկային արժանապատվության մեր ընդհանուր արժեքների վրա:
Հենց այս ոգին է մեր վերջերս մեկնարկած «Միասին» քարոզարշավի հիմքում, որի նպատակն է պայքարել այլատյացության դեմ, որին բախվում են այնքան մեծ թվով փախստականներ և միգրանտներ: Սա նաև այն ոգին է, որի կարիքը կունենանք՝ պայքարելու ծայրահեղականության դեմ, կասեցնելու միջազգային մարդասիրական իրավունքի ոտնահարումը, ինչպես նաև պաշտպանելու քաղաքացիական հասարակության խմբերին, որոնք բախվում են ավելի ու ավելի կոշտ միջոցների՝ ուղղված իրենց կենսականորեն անհրաժեշտ գործունեությունը խոչընդոտելուն:
Մարդու իրավունքների պաշտպանությունը բխում է բոլորիս շահերից։ Դրանց նկատմամբ հարգանքը նպաստում է յուրաքանչյուր անհատի բարեկեցությանը, յուրաքանչյուր հասարակության կայունությանը և մեր փոխկապակցված աշխարհի ներդաշնակությանը:
Եվ այս գործը կարող է արվել բոլորիս կողմից՝ հասարակության բոլոր մակարդակներում: Մարդու իրավունքների պաշտպանության առաջնային պատասխանատվությունը պետություններինն է: ՄԱԿ-ը, ամբողջ աշխարհի իր այլ գործընկերների հետ, պետք է շարունակի ուժեղացնել ոտնահարումներին արձագանքող գործողություններն ու ավելի արդյունավետ աշխատի՝ կանխելու մարդու իրավունքների ճգնաժամերը:
Բոլորս կարող ենք և պետք է ձգտենք մեր ամենօրյա կյանքում պաշտպանել մեզ շրջապատող մարդկանց իրավունքները: Սա ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների գրասենյակի մեկնարկած նոր՝ «Ելի՛ր պաշտպանելու ինչ-որ մեկի իրավունքներն այսօր» համաշխարհային քարոզարշավի շարժիչ ուժն է:
Որտեղ էլ լինենք, մեզնից յուրաքանչյուրը կարող է դրական փոփոխություն մտցնել մարդու իրավունքների պաշտպանության գործում՝ մեր թաղամասում, դպրոցում, աշխատավայրում, սոցիալական մեդիայում, տանը և անգամ մարզադաշտերում՝ աշխարհով մեկ:
Միասին՝ եկե՛ք ելնենք պաշտպանելու ինչ-որ մեկի իրավունքները: Այսօր, վաղը և ամեն օր:

Ban Ki-moon: All of us can – and must – act in our daily lives to advance the human rights of the people around us
UN Secretary-General Ban Ki-moon has issued a message on Human Rights Day. The message is as follows:
“As United Nations Secretary-General over the last decade, I have repeatedly stressed the interdependence of the three pillars of the United Nations -- peace, sustainable development and human rights. Together, they form the basis of resilient and cohesive societies rooted in inclusion, justice and the rule of law.
I have also underscored that human rights are at the heart of the work and identity of the United Nations. This understanding is at the core of our Human Rights up Front initiative.
At a time of multiplying conflicts, intensifying humanitarian needs and rising hate speech, the Universal Declaration of Human Rights reminds us that recognition of “the equal and inalienable rights of all members of the human family is the foundation of freedom, justice and peace in the world”. Step by step, we can build a future based on our shared values of equality and human dignity.
That is the spirit that underlies our recently launched “Together” campaign to fight the xenophobia faced by so many refugees and migrants. That is also the spirit we will need to combat extremism, halt the erosion of respect for international humanitarian law, and defend civil society groups facing increasingly harsh measures aimed at preventing them from fulfilling their vital role.
Upholding human rights is in the interest of all. Respect for human rights advances well-being for every individual, stability for every society, and harmony for our interconnected world.
And this work can be done by all, at every level of society. States have the primary responsibility for upholding human rights. The United Nations, along with partners around the globe, must continue to strengthen responses to abuses, and work better to prevent human rights crises.
All of us can – and must – act in our daily lives to advance the human rights of the people around us. This is the driving force behind a new global campaign being launched by the UN Human Rights Office -- “Stand Up for Someone’s Rights Today.”
Wherever we are, each of us can make a difference for human rights -- in our neighborhoods, in school, at work, on social media, at home and even in sporting arenas across the world.