Մեր ապագան անպայման կլինի պայծառ ու լուսավոր. Արցախի նախագահ
Արցախի Հանրապետության նախագահ Բակո Սահակյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել ԼՂՀ պետական անկախության մասին հանրաքվեի և Սահմանադրության օրվա առթիվ:
Նախագահի աշխատակազմի  տեղեկատվության գլխավոր վարչության հաղորդմամբ, ուղերձում ասված է.
Հանրապետության իշխանությունների և անձամբ իմ անունից ի սրտե շնորհավորում եմ ձեզ ԼՂՀ պետական անկախության մասին հանրաքվեի և Սահմանադրության օրվա առթիվ, տոն, որը կրկնակի թանկ ու հիշարժան է մեր ժողովրդի համար:
1991 թվականին մենք իրականություն դարձրինք մեր պապերի նվիրական իղձերն ու ձգտումները՝ հռչակելով պետական անկախություն և հաստատակամորեն ընթանալով ժողովրդավարական պետություն կառուցելու ճանապարհով: Այդ ճանապարհին ունեցանք անդառնալի կորուստներ, հաղթահարեցինք մեծ դժվարություններ ու փորձություներ և շնորհիվ մեր ժողովրդի աներեր կամքի ու անսասան ոգու՝ կարողացանք միասնաբար արձանագրել կարևորագույն հաղթանակներ, տեր կանգնելով մեր հող ու ջրին, մեր ներկային ու ապագային, որն անպայման կլինի պայծառ ու լուսավոր: Մենք այլ ճանապարհ չգիտենք:
2006 թվականին համաժողովրդական հանրաքվեի միջոցով ընդունվեց մեր երկրի առաջին Սահմանադրությունը: Այն դարձավ ազատ, անկախ, հզոր պետություն կառուցելու մեր կամարտահայտության ևս մեկ վկայությունը, փաստեց մեր հավատարմությունը ժողովրդավարության սկզբունքներին և համամարդկային արժեքներին: Անգնահատելի է Մայր օրենքի դերակատարությունն Արցախի նորագույն պատմության մեջ:
Մեկ անգամ ևս շնորհավորում եմ բոլորիդ պետական այս կարևորագույն տոնի կապակցությամբ և մաղթում խաղաղություն ու բարօրություն ձեր ընտանիքներին և Արցախի Հանրապետությանը»:

NKR President issues congratulatory message on NKR State Independence Referendum and Constitution Day
On 10 December NKR President Bako Sahakyan issued a congratulatory message in connection with the NKR State Independence Referendum and Constitution Day.
As the Central Information Department of the Office of the Artsakh Republic President reports, the message runs as follows:
“Dear Artsakh people,
On behalf of the Artsakh authorities and personally myself I congratulate you cordially on the NKR State Independence Referendum and Constitution Day, an important and memorable holiday for our people.
In 1991 we made the sacred dreams and aspirations of our grandfathers come true proclaiming independence and steadily following the path of building a democratic state. We had irretrievable losses on this way, overcame hardships and ordeals and due to our peoples unshakable will and unwavering spirit we managed to gain significant victories, remaining the masters of our country’s present and future, which will unconditionally be bright and cloudless. There is no other alternative to this.
In 2006 the first Constitution of our country was adopted through the nationwide referendum. It became another testimony of our will to build a free, independent and powerful state demonstrating our commitment to the democratic principles and human values. The role of our Basic Law is invaluable in the contemporary history of Artsakh.
I once again congratulate all of you on this significant state holiday and wish peace and welfare to your families and the Artsakh Republic”.