Մեր ապագան անպայման կլինի պայծառ ու լուսավոր. Արցախի նախագահ
Արցախի Հանրապետության նախագահ Բակո Սահակյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել ԼՂՀ պետական անկախության մասին հանրաքվեի և Սահմանադրության օրվա առթիվ:
Նախագահի աշխատակազմի  տեղեկատվության գլխավոր վարչության հաղորդմամբ, ուղերձում ասված է.
Հանրապետության իշխանությունների և անձամբ իմ անունից ի սրտե շնորհավորում եմ ձեզ ԼՂՀ պետական անկախության մասին հանրաքվեի և Սահմանադրության օրվա առթիվ, տոն, որը կրկնակի թանկ ու հիշարժան է մեր ժողովրդի համար:
1991 թվականին մենք իրականություն դարձրինք մեր պապերի նվիրական իղձերն ու ձգտումները՝ հռչակելով պետական անկախություն և հաստատակամորեն ընթանալով ժողովրդավարական պետություն կառուցելու ճանապարհով: Այդ ճանապարհին ունեցանք անդառնալի կորուստներ, հաղթահարեցինք մեծ դժվարություններ ու փորձություներ և շնորհիվ մեր ժողովրդի աներեր կամքի ու անսասան ոգու՝ կարողացանք միասնաբար արձանագրել կարևորագույն հաղթանակներ, տեր կանգնելով մեր հող ու ջրին, մեր ներկային ու ապագային, որն անպայման կլինի պայծառ ու լուսավոր: Մենք այլ ճանապարհ չգիտենք:
2006 թվականին համաժողովրդական հանրաքվեի միջոցով ընդունվեց մեր երկրի առաջին Սահմանադրությունը: Այն դարձավ ազատ, անկախ, հզոր պետություն կառուցելու մեր կամարտահայտության ևս մեկ վկայությունը, փաստեց մեր հավատարմությունը ժողովրդավարության սկզբունքներին և համամարդկային արժեքներին: Անգնահատելի է Մայր օրենքի դերակատարությունն Արցախի նորագույն պատմության մեջ:
Մեկ անգամ ևս շնորհավորում եմ բոլորիդ պետական այս կարևորագույն տոնի կապակցությամբ և մաղթում խաղաղություն ու բարօրություն ձեր ընտանիքներին և Արցախի Հանրապետությանը»:

Президент Нагорно-Карабахской Республики (НКР) Бако Саакян 10 декабря направил поздравительное послание в связи с Днем референдума о государственной независимости и Конституции НКР. Текст послания приводит пресс-служба президента НКР.
«Дорогие арцахцы!
От имени властей республики и от себя лично сердечно поздравляю вас с Днем референдума о государственной независимости и Конституции НКР! Это праздник, который вдвойне дорог и памятен для нашего народа.
В 1991 году мы осуществили заветные чаяния и стремления наших предков, провозгласив государственную независимость и уверенно продвигаясь по пути построения демократического государства. На этом пути у нас были невосполнимые потери, мы преодолели трудности и испытания и благодаря непоколебимой воле и стойкому духу сумели едиными усилиями достичь важнейших побед, остаться хозяевами своей родины, своего настоящего и будущего, которое обязательно будет светлым и безоблачным. У нас нет иного пути.
В 2006 году на всенародном референдуме была принята первая Конституция нашей страны. Она стала очередным свидетельством нашего волеизъявления о построении свободного, независимого, сильного государства, продемонстрировала нашу приверженность демократическим принципам и общечеловеческим ценностям. Неоценима роль Основного закона в новейшей жизни Арцаха.
Вновь поздравляю всех с этим важнейшим государственным праздником и желаю мира и благополучия вашим семьям и Республике Арцах!»