Սիրիական հակամարտությունն ակտիվ է և Հալեպի ազատագրմամբ այն չի ավարտվում. Արաբագետ
Հալեպի ազատագրված լինելու մասին պաշտոնական տեղեկությունը ուշանում է, չնայած այն բանին, որ երեկ երեկոյան հալեպահայ «Գանձասար» պարբերականը տարածեց, թե Հալեպն ազատագրված է, և ժողովուրդը ցնծում է:
«Գոնե առնվազն մինչև օրվա վերջ ազատագրման գործողույունը կավարտվի, և Հալեպն ամբողջությամբ կազատագրվի», -Panorama.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ներկայացրեց արաբագետ Արմեն Պետրոսյանը:
Հալեպի ազատագրումը և այնտեղ ձեռք բերած մեծագույն հաղթանակը, ըստ արաբագետի, սիրիական կառավարական ուժերի, նրանց հարող խմբավորումների և արտաքին դաշնակիցների կողմից մանրամասն ծրագրված և հաջող ռազմական գործողությունների արդյունք է:
Հալեպյան ռազմական օպերացիայի հաջողությունը ունեցել է նաև արտաքին գործոններ, և դրանցից մեկը, Պետրոսյանի ներկայացմամբ, այն էր, որ Հալեպի արևելյան շրջանները վերահսկող ընդդիմադիր ուժերը զուրկ էին արտաքին լուրջ աջակցությունից: Բացի այդ, նրա խոսքով, Թուրքիան բանակցությունների շրջանակում ստանձնեց որոշակի պարտավորություններ և այդ երկրի կողմից հովանավորվող բավական մեծ խմբավորումներ մնացին առանց աջակցության:
«Այս գործոնների ու այլ հանգամանքների արդյունքում Սիրիայի կառավարական ուժերի ու նրանց հարող արտաքին դաշնակիցների ամենանշանակալից, ամենալուրջ, ամենալուրջ- ռազմական, ռազմավարական, հոգեբանական տեսանկյունից հաղթանակն է Հալեպի ազատագրումը: Սա բացառիկ իրադարձություն է սիրիական հակամարտության ողջ ընթացքում», -հավելեց փորձագետը:
Մեր դիտարկմանը, թե Հալեպի ազատագրմանը զուգահեռ տեղեկություն տարածվեց, թե ԻՊ զինյալ ահաբեկչները վերագրավել են Պալմիրան և հարցին, թե արդյոք դա նշանակո՞ւմ է, որ Հալեպում զինյալները թուլացրել են դիրքերը՝ այլ ուղղությամբ գրոհ ձեռնարկելու համար, արաբագետը արձագանքեց, թե այդ ամենը ցույց է տալիս, որ Հալեպի ազատագրմամբ, սիրիական հակամարտությունը բնավ չի ավարտվում:
«Դա ցույց է տալիս, որ Սիրիայի տարածքում չկա բացարձակ, լիարժեք առաջատար ուժ, որը կարող է բոլոր ճակատներով հաջողություն ունենալ: Սա շատ խորհրդանշական է, և ցանկացած ճակատում իրավիճակը կարող է թեժանալ և եթե Հալեպն ազատագրվեց, դա դեռ չի նշանակում, որ նրա դեմ վաղը նոր սպառնալիքներ չեն լինի: Այսինքն՝ սիրիական հակամարտությունն ակտիվ է», -նկատեց արաբագետ Արմեն Պետրոսյանը՝ ընդգծելով, որ սիրիական հակամարտությունը բազմաշերտ է և «տրամաբանական հանգուցալուծման» պետք է հասնել բոլոր շերտերում:
Ինչ վերաբերում է Հալեպի ազատագրմանն ու դրա հետևանքներին, ապա մեր զրուցակցի խոսքով, առաջիկայում Հալեպ բնակչության ներհոսք սպասելի է: Նրա խոսքով, այժմ բնակչության շրջանում կա մեծ ոգևորություն և դա բնական է, քանի որ երկար տարիներ անց քաղաքն ազատագրվում է ահաբեկիչների ձեռքից:
Միևնույն ժամանակ փորձագետը նկատեց, որ պետք է զգուշավոր լինել, քանզի վաղ է խոսել սիրիական հակամարտության ավարտի մասին։

Востоковед Армен Петросян: Освобождение Алеппо не означает завершения сирийского конфликта
Официального объявления о полном освобождении сирийского Алеппо пока нет. К данной теме в беседе с корреспондентом  Panorama.am коснулся востоковед Армен Петросян.
«Хотя бы до конца дня операция по освобождению Алеппо завершится, и город будет полностью освобожден», – сказал он.
По словам востоковеда, освобождение Алеппо и зарегистрированная здесь большая победа – результат детально спланированных и успешно осуществленных сирийскими правительственными силами, примыкающими к ним формированиями и иностранными союзниками военных действий.
Успех военной операции по освобождению Алеппо обусловлен также внешними факторами, отметил собеседник Panorama.am, представив один из таких факторов: контролирующие восточные кварталы Алеппо оппозиционные силы были лишены  серьезной внешней поддержки. Кроме того, как указал Армен Петросян, Турция в период переговоров взяла на себя определенные обязательства, в результате чего поддерживаемые этой страной достаточно крупные формирования остались без содействия.
«В результате этих факторов и других обстоятельств освобождение Алеппо – самая значимая, самая серьезная – военная, стратегическая, психологическая – победа правительственных сил Сирии и их союзников. Это уникальное событие за все время сирийского конфликта», – добавил эксперт.
На фоне успехов в Алеппо сирийская армия утратила контроль над городом Пальмира. В ответ на вопрос, значит ли это, что повстанцы ослабили свои позиции в Алеппо, чтобы предпринять атаку в другом направлении, эксперт отметил: все это показывает, что освобождением Алеппо сирийский конфликт вовсе не заканчивается.
Это демонстрирует, что на территории Сирии нет абсолютно, полноценно ведущей силы, которая может добиваться успеха по всем направлениям. Это очень символично, и на любом фронте ситуация может накаляться. И если город Алеппо освобожден, это еще не означает, что завтра новых угроз не будет. То есть сирийский конфликт является активным», – сказал Армен Петросян, отметив: сирийский конфликт является многослойным, и успехов нужно добиваться на всех уровнях.
Что же касается освобождения Алеппо и последствий этого, по словам эксперта, в ближайшее время следует ожидать приток населения в Алеппо.  Как отметил Армен Петросян, сейчас среди населения чувствуется большое воодушевление, что естественно, поскольку спустя столько времени их город освобождается от террористов.