Ատոմակայանը վերսկսել է էլեկտրաէներգիայի արտադրությունը
Էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարարության տեղեկատվության և  հասարակայնության հետ կապերի բաժնից հայտնում են, որ Հայաստանի ատոմային էլեկտրակայանը վերսկսել է էլեկտրաէներգիայի արտադրությունը:
Աղբյուրը հիշեցնում է, որ սեպտեմբերի 20-ին ատոմակայանը դուրս է բերվել էներգացանցից՝ հերթական պլանային նորոգման և վերալիցքավորման աշխատանքների իրականացման նպատակով։
Կանգառի ընթացքում պլանային նորոգման և վերալիցքավորմանը զուգահեռ, ինչպես և նախատեսվում էր, իրականացվել են նաև ՀԱԷԿ-ի գործող էներգաբլոկի շահագործման ժամկետը երկարաձգելուն ուղղված առաջին փուլի ծրագրով պլանավորված միջոցառումները։ Կատարվել է էներգաբլոկի համակարգերի, սարքավորումների, կոնստրուկցիաների համալիր ուսումնասիրութուն։

Армянская АЭС возобновила производство электроэнергии после планового ремонта
Армянская атомная электростанция (АЭС) возобновила производство электроэнергии после завершения очередного планового ремонта. Об этом сообщает пресс-служба министерства энергетических инфраструктур и природных ресурсов Армении.
Отметим, Армянская АЭС 20 сентября была отключена от системы энергопроизводства РА с целью ежегодного планового ремонта и реализации работ по перезагрузке топлива.
Параллельно были проведены мероприятия, предусмотренные первым этапом программы продления срока эксплуатации действующего энергоблока, в частности, комплексное исследование систем, оборудования и конструкций.