Մեղրի և Ագարակ համայնքները շուտով գազ կստանան
Ավարտվել են Իրանի հետ սահմանամերձ Մեղրի և Ագարակ համայնքների գազի բաշխման ցանցի կառուցման աշխատանքները։ Հատկացված միջոցների շրջանակներում ամբողջությամբ գազիֆիկացվել է Մեղրի քաղաքը և Ագարակի մի մասը։
Էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարարության տեղեկատվության և  հասարակայնության հետ կապերի բաժնից հայտնում են, որ այս փուլում ընթանում է կառուցված գազի բաշխման ցանցի շահագործման թույլտվության ստացման և սպառողների՝ ցանցին միացման գործընթացը։
Աղբյուրը հիշեցնում է, որ Իրանի և Հայաստանի կառավարությունները դեռևս 2011թ. դեկտեմբերին ստորագրել են Փոխըմբռնման հուշագիր՝ Հայաստանին օժանդակություն հատկացնելու վերաբերյալ։ Հուշագրի շրջանակներում Իրանի կառավարությունը համաձայնել էր տրամադրել 2 մլն ԱՄՆ դոլար, որպես դրամաշնորհ, Իրանի հետ սահմանամերձ բնակավայրերի (Մեղրի և Ագարակ համայնքների) գազի բաշխման ցանցի կառուցման ծրագրի իրականացման համար:
Հայկական կողմն իր վրա էր վերցրել տրամադրվող միջոցների հաշվին ապրանքների մատակարարման և ծառայությունների մատուցման գործարքներից գանձվող հարկերի, մաքսատուրքերի և այլ պարտադիր վճարների հետ կապված ծախսերը: Ծրագրի իրականացումն ընդհատվել էր՝ իրանական կողմից ֆինանսավորման դադարեցման պատճառով։ Այն վերսկսվեց անցած տարվա վերջին։

Завершены работы по строительству газораспределительной сети общин Мегри и Агарак
Завершены работы по строительству газовой распределительной сети приграничных с Ираном армянских общин Мегри и Агарак. В рамках выделенных средств газифицированы город Мегри полностью и часть Агарака.
Как сообщает пресс-служба министерства энергетических инфраструктур и природных ресурсов, на данном этапе осуществляется процесс получения разрешения на эксплуатацию построенной газовой распределительной сети и подключения к ней абонентов.
Напоминается, что правительства Республики Армения и Исламской Республики Иран еще в 2011 году подписали меморандум о взаимопонимании по предоставлению Ираном Армении содействия. В рамках меморандума Иран предоставил грант на сумму 2 млн. долларов США для строительства газораспределительной сети общин Мегри и Агарак.
Согласно меморандуму, армянская сторона взяла на себя расходы, связанные с взимаемыми с операций по поставкам товаров, оказанию услуг и импортом товаров налогами, таможенными пошлинами и обязательными платежами. Осуществление программы было прервано из-за приостановления финансирования иранской стороной. Реализация программы возобновилась в конце минувшего года.