Դժվար տարի՝ ԲՈՀ-ի համար
Այս տարին բավականին դժվար է եղել Բարձրագույն որակավորման հանձնաժողովի համար: Ինչ-ինչ հանգամանքներից ելնելով՝ մենք բարեփոխումների անցանք, որոնք  շատ ծանր ու դժվար անցան, բայց, կարծում եմ, հաջող,- լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց ԲՈՀ-ի նախագահ Լիլիթ Արզումանյանը:
Նա հայտնեց, որ այսօր ունեն նոր գիտական աստիճանաշնորհման անվանացանկ և 62 նոր ձևավորված մասնագիտական խորհուրդ:  Լ. Արզումանյանի խոսքով՝ դրանք ձևավորվել են հիմնականում մի քիչ եվրոպական  չափանիշներին  համապատասխանեցնելու միտումով:
«Որպես այդպիսին՝ շատ հստակ չափանիշներ չկան, բայց կա մի կետ, որտեղ  համարյա բոլորը նույնատիպ են՝ պաշտպանությունները  կազմակերպում են փոքր թվով գիտնականներով: Մենք գնացինք այդ  ճանապարհով: Դրանով պատասխանատվությունը բավականին կբարձրանա»,- ասաց ԲՈՀ-ի նախագահը:
Լ. Արզումանյանը տեղեկացրեց, որ այս տարի մասնագիտական խորհուրդներում մոտ 12 աշխատանք մերժվել է, իսկ դա, նրա կարծիքով, արդեն պատասխանատու վերաբերմունքի արդյունք է:
«Նախորդ երկու տարիների համեմատ  մեր մերժումերի թիվը կրճատվել է: 45 է այս տարի: Մի փաստ, որը, կարծում եմ, բավականին խոսուն է. այս տարի 120-ով պակասել է նաև  պաշտպանությունների թիվը: Ոչ մի արտաքին գործոն դրա համար չկա, այսինքն ոչ բանակի օրենքն է փոխվել, ոչ հայցորդությունն է հանվել, ոչ ասպիրատուրայի տեղերն են պակասել: Կարծում եմ՝ դա ԲՈՀ-ի սկզբունքային աշխատելու արդյունք է»,- նշեց նա:

Глава ВАК Армении: По итогам реформ за 2016г. число защит диссертаций сократилось на 120, множество работ не утверждены
18:49 16/12/2016
Для Высшей аттестационной комиссии (ВАК) Армении год выдался сложным, инициированные в 2016г. реформы прошли довольно тяжко и трудно, однако успешно. Об этом сегодня на пресс-конференции заявила председатель ВАК РА Лилит Арзуманян.
Отметим, ранее стало известно, что Высшая аттестационная комиссия Армении усложнила процедуру защиты кандидатских и докторских диссертаций в первую очередь с целью исключения случаев плагиата. Как заявил зампредседателя ВАК РА Атом Мхитарян, произведенные перемены практически не касаются блока естественных наук, поскольку кандидаты на соискание ученых степеней в этой сфере в любом случае публиковались в авторитетных международных журналах. Серьезнейший прогресс в деле борьбы с коррупцией он назвал главным достижением ВАК за последние годы.
Л. Арзуманян сообщила, что на сегодня составлен новый перечень присуждения ученых степеней и сформированы 62 специализированных совета, все это приведено в соответствие с европейскими стандартами.
По ее словам, результатом повышения уровня ответственности ученых советов стало уже хотя бы то, что за этот год отклонены десятки диссертаций, на 120 уменьшилось число защит.
«При этом нет никаких внешних факторов воздействия. Не менялось законодательство касательно армии, не устранен институт соискательства, число аспирантских мест не сокращалось. Полагаю, это результат принципиальной работы ВАК РА», – отметила Л. Арзуманян.