Սկրինինգային ծրագրի շրջանակներում 6500 կնոջ մոտ հայտնաբերվել են բջջաբանական որոշ շեղումներ
Հայաստանում շարունակվում է ոչ վարակիչ հիվանդությունների վաղ հայտնաբերմանն ու կանխարգելմանն ուղղված սկրինինգային ծրագիրը։ Այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց ՀՀ առողջապահության փոխնախարար Սերգեյ Խաչատրյանը՝ հիշեցնելով, որ առողջության առաջնային պահպանման օղակում՝ պոլիկլինիկաներում և գյուղական ամբուլատորիաներում, 35-ից 68 տարեկան բոլոր քաղաքացիները հնարավորություն ունեն անվճար հետազոտվելու զարկերակային գերճնշման և շաքարային դիաբետի, իսկ 30-ից 60 տարեկան բոլոր կանայք` ՊԱՊ թեստի հետազոտության միջոցով արգանդի պարանոցի քաղցկեղի վաղ ախտորոշման և կանխարգելման նպատակով:
Նրա խոսքերով՝ 2016թ. դեկտեմբերի 1-ի դրությամբ հանրապետությունում իրականացվել է շուրջ 860 հազար հետազոտություն, որից 430 հազարը` զարկերակային գերճնշման հայտնաբերման, 303 հազարը` արյան մեջ քաղցի գլյուկոզի: Միաժամանակ, հղիության 36-38 շաբաթական ժամկետում իրականացվել է 26. 000 մեզի և արյան երրորդ հետազոտություն:
Նշվեց նաև, որ ՊԱՊ թեստի հետազոտություն անցել է 101 հազար կին, որոնցից 6,5%-ի կամ 6500-ի մոտ հայտնաբերվել են բջջաբանական որոշ շեղումներ: Սերգեյ Խաչատրյանը ընդգծեց սկրինիգային ծրագրի կարևորությունը և հիշեցրեց, որ վաղ ախտորոշումը թույլ է տալիս ավելի արդյունավետ հայտնաբերել և բուժել հիվանդությունները: «Բոլորին կոչ ենք անում ավելի ակտիվ մասնակցել այս սկրինինգային ծրագրերին, քանի որ դրանք ուղղված են մարդկանց մոտ թաքնված հիվանդությունների վաղ հայտնաբերմանը»,- ասաց Սերգեյ Խաչատրյանը:
Փոխնախարարը հայտնեց նաև, որ մարզային հիվանդանոցային համակարգի արդիականացման ծրագրի շրջանակում տարեսկզբին շահագործման է հանձնվել Մեղրու տարածաշրջանային բազմապրոֆիլ բժշկական կենտրոնը։ Ընթացիկ տարում իրենց դռներն են բացել նորակառույց 5 գյուղական բժշկական ամբուլատորիա: Ներկայումս ընթանում են Արտաշատի բժշկական կենտրոնի արդիականացման և Սևանի բժշկական կենտրոնի կառուցման աշխատանքները, որոնց ավարտը ակնկալվում է 2018 թվականին:
Արդիականացվել և ամենավերջին սերնդի բժշկական սարքավորումներով է հագեցվել ՀՀ ԱՆ «Պրոֆ. Ռ.Յոլյանի անվան արյունաբանական կենտրոնը», որտեղ տեղակայվել են ոսկրածուծի փոխպատվաստման ծառայություն և ցողունային բջիջների լաբորատորիա: «Ստեղծված հնարավորությունները կնպաստեն արյան չարորակ հիվանդությունների բուժման արդյունավետության բարձրացմանը: Առաջին անգամ կիրականացվեն ոսկրածուծի փոխպատվաստումներ, բարձր դեղաչափային քիմիաթերապիա և միջազգային չափորոշիչներնին համապատասխանող այլ միջամտություններ»,- ասաց Սերգեյ Խաչատրյանը:

Deviations in cytological status diagnosed in 6500 women within screening program
The screening program aimed at early detection and prevention of noncommunicable diseases is underway in Armenia. Deputy Minister of Health of the RA Sergey Khachatryan noted about this during today’s meeting with the reporters. He reminded that all the RA citizens aged 35-68 have an opportunity to undergo free medical examination of arterial tension and diabetes, as well as all the women in 30-60 age group undergo a test for the early detection and prevention of cervical cancer.
In his words as of 1 December 2016 over 860.000 medical exams have been conducted in Armenia. 430.000 examinations have been carried out to reveal hypertension and 303.000 tests intended to measure blood glucose level. Meanwhile 26.000 blood and urine tests were carried out for women with 36-38 weeks of pregnancy.
Notably over 101.00 women have undergone the Papanicolaou test (abbreviated as Pap test) and among them 6500 women (6.5 percent) were diagnosed with some deviations in cytological status. Sergey Khachatryan underscored the importance of the screening program and reminded that the early detection of a disease allows to cure it more effectively. “We call on everyone to participate in this screening program more actively as it aims at detecting the hidden diseases in the early stage,” S. Khachatryan said.
The Deputy Minister informed that within the framework of the program aimed at modernising the regional hospital systems Meghri Regional Medical Center opened at the beginning of this year. In the current year five newly constructed outpatient clinics were opened in the rural communities.
R. Yeolyan Hematology Medical Center has been modernized and provided with the latest medical equipment. “The new equipment will help to increase the efficiency of the treatment of malignant blood diseases. For the first time bone marrow transplants will be carried out in the centre, as well as other medical operations in line with international standards,” Sergey Khachatryan said.