Նախագահի, ԱԺ նախագահի, վարչապետի արարողակարգի գնումների ծախսերը գաղտնի կլինեն
Ազգային ժողովի արտահերթ նիստում երկրորդ ընթերցմամբ ընդունվեց «Գնումների մասին» օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին հարցը:
Նախքան քվեարկությունը, ՀԱԿ խմբակցության քարտուղար Արամ Մանուկյանը ցանկացավ ճշտել մի հարց, որի պատասխանից էլ կախված կլինի իրենց քվեարկությունը:
«Օրենքների արագ բերելու արդյունքում երբեմն չենք հասցնում տեղեկանալ ամբողջական ինֆորմացիային: Մամուլում հրապարակումներ եղան, ես էլ ուզում եմ ճշտել՝ այս օերնքի համաձայն Հայաստանի նախագահի, Ազգային ժողովի նախագահի, վարչապետի վարչական ծախսերը դառնո՞ւմ են պետական գաղտնիք և այլևս չեն լինելո՞ւ թափանցիկ»,- հարցրեց Արամ Մանուկյանը:
ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանն ասաց, որ ինքն այդ մասին թերթում է կարդացել, տեղեկություն չունի, «նման բան Ազգային ժողովի համար չկա ու չկա»:
ԱԺ Տնտեսական հարցերի հանձնաժողովի նախագահ Վարդան Այվազյանը պարզաբանեց, որ օրենքը վերաբերում է արարողակարգի գնումներին, ոչ թե հաշվետվություններին:
«Խոսքը վերաբերում է արարողակարգի գնումներին, զուտ արարողակարգի, որ ռեստորանում պետք է հաց ուտեն այդ երեք մարմինների ղեկավարները, փակ է լինելու»,- ասաց նա:
Նախագիծն ընդունվեց 77 կողմ, 2 դեմ, 22 ձեռնպահ հարաբերակցությամբ:
Հիշեցնենք, որ նախօրեին նախագծի ներկայացման ժամանակ հիմնական զեկուցող ֆինանսների նախարար Վարդան Արամյանն ասել էր, որ առաջարկներից մեկով նախատեսվում է պետական գաղտնիք պարունակող գնումների ցանկում ներառել նաև պետական երեք պաշտոնների՝ ՀՀ նախագահի, ՀՀ ԱԺ նախագահի և ՀՀ վարչապետի համար արարողակարգային ծախսերը. «Այս առաջարակի մասով ևս մեկ անգամ նայեցինք միջազգային փորձը: Սա անվտանգության կարևորագույն նորմ է: Կարծում ենք, որ ճիշտ է, որ այդ ծախսերը, որոնք կապված են այս երեք գլխավոր պաշտոնների բնականոն աշխատանքի ապահովման համար, դիտենք որպես պետական գաղտնիք պարունակող գնումներ»:
Ավելի ուշ քննարկվեց նաև «Գնումների մասին» օրենքի նախագիծը երրորդ ընթերցմամբ և ամբողջությամբ ընդունելու մասին հարցը: Հիմնական զեկուցող ֆինանսների նախարար Վարդան Արամյանն ասաց, որ երկրորդից երրորդ ընթերցման ընթացքում այս նախագծում կատարվել են ուղղակի սրբագրումներ, տեխնիկական շտկումներ:
Խոսելով պետական գաղտնիք պարունակող գնումների ցանկում պետական երեք պաշտոնների՝ ՀՀ նախագահի, ՀՀ ԱԺ նախագահի և ՀՀ վարչապետի համար արարողակարգային ծախսերը ներառելու մասին դրույթից, նախարարն ասաց. «Այդ դրույթն ամրագրված է հոդված 15-ում: Ասեմ, որ սա նորություն չէ, միջազգային պրակտիկայում ընդունված գործընթաց է»:
«Գնումների մասին» օրենքի նախագիծն երրորդ ընթերցմամբ և ամբողջությամբ ընդունվեց 77 կողմ, 0 դեմ, 14 ձեռնպահ ձայների հարաբերակցությամբ:

Протокольные затраты президента, премьера и спикера НС Армении внесены в список тайных госзакупок
На внеочередном заседании Национального Собрания Армении сегодня 77 голосами «за» и 14 «воздержавшихся» в третьем чтении и полностью был принят законопроект о внесении изменений в Закон РА «О закупках». Ни один из депутатов не выступил против законодательной инициативы.
Перед голосованием секретарь оппозиционной парламентской фракции «Армянский национальный конгресс» (АНК) Арам Манукян задал вопрос: «В результате весьма быстрого обсуждения законопроектов, порой нам не удается узнать всю информацию о них. В СМИ распространялись сведения, которые я хочу уточнить. Согласно данному законопроекту, протокольные затраты президента Армении, председателя НС и премьер-министра РА будут внесены в перечень государственных закупок, содержащих государственную тайну и отныне не будут прозрачными. Действительно ли это так?»
В ответ спикер парламента Армении Галуст Саакян сказал, что он читал об этом в газете и информации на сей счет у него нет.
В свою очередь депутат НС РА от фракции правящей Республиканской партии Армении (РПА), председатель Постоянной комиссии НС по экономическим вопросам Вардан Айвазян пояснил, что данный законопроект относится к протокольным затратам, а не к отчетам.
Отметим, 15 декабря министр финансов Армении Вардан Арамян в ходе обсуждения во втором чтении на внеочередном заседании Национального Собрания РА законопроект о внесении изменений в Закон РА «О закупках» заявил, что предложения по этому проекту в основном приняты, в результате чего данный документ стал еще более разработанным и полноценным. «Полагаю, данный закон привнесет существенные, глубинные изменения в этой сфере и значительно оптимизирует процессы закупок», – отметил глава Минфина РА. По его словам, в числе предложений было также внесение в перечень госзакупок, содержащих государственную тайну, протокольные затраты трех должностных лиц – Президента, Председателя НС и Премьер-министра РА. «В связи с данным предложением мы еще раз пересмотрели международный опыт. Это важнейшая норма безопасности. Считаю правильным признать затраты, которые связаны с обеспечением естественного хода работы этих трех должностных лиц, закупками, содержащими государственную тайну», – отметил министр.