Ռահիմ Փուրը բարձր է գնահատել Հայաստանի դերն Իրանի և ԵԱՏՄ-ի միջև կապ հաստատելու գործընթացում
Երևանում կայացել է Հայաստանի և Իրանի ԱԳ փոխնախարարների հանդիպումը,-հաղորդում է իրանական «ԻՍՆԱ» լրատվական գործակալությունը:
Հիշեցնենք, նախօրեին տեղեկացրել էինք, որ Իրանի ԱԳ նախարարի՝ Ասիայի, Օվկիանիայի և ԱՊՀ երկրների հարցերով տեղակալ Էբրահիմ Ռահիմ Փուրը Ղազախստան և Ղրղզստան կատարած այցից հետո ուղևորվել էր Հայաստան:
Իրանական աղբյուրի փոխանցմամբ՝ ԻԻՀ և ՀՀ ԱԳ փոխնախարարներ Էբրահիմ Ռահիմ Փուրի և Շավարշ Քոչարյանի միջև կայացած հանդիպմանը կողմերը կարևորել են երկու երկրների բարեկամական հարաբերությունների խորացումը՝ դրական գնահատելով քաղաքական, տնտեսական ոլորտում, ինչպես նաև տարածաշրջանային հարցերում երկկողմ համագործակցությունը:
Ռահիմ Փուրը, անդրադառնալով առաջիկայում սպավող կարևոր այցերին, համոզմունք է հայտնել, որ դրանք ուղղված են երկու երկրների հարաբերությունների ամրապնդմանն ու խորացմանը:
Իրանի փոխարտգործնախարարը բարձր է գնահատել Հայաստանի դերակատարությունը Իրանի՝ Եվրասիական տնտեսական միության միջև կապ հաստատելու գործընթացում:
ՀՀ փոխարտգործնախարար Շավարշ Քոչարյանն էլ իր հերթին ողջունել է Հայաստանում իրականացվող նախագծերին իրանական ընկերությունների մասնակցությունը:
«ԻՍՆԱ»-ի փոխանցմամբ՝ Իրանի և Հայաստանի փոխարտգործնախարարներն ընդգծել են, որ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության միակ լուծումը կողմերի միջև քաղաքական երկխոսությունն ու բանակցություններն են:

Заместители глав МИД Армении и Ирана обсудили процесс урегулирования карабахского конфликта
В Ереване состоялась встреча заместителей министров иностранных дел Армении и Ирана. Об этом сообщает информационное агентство «ИСНА».
Отметим, как сообщалось накануне, 16 декабря, заместитель министра иностранных дел Ирана по вопросам Азии, Океании и СНГ Эбрагим Рахим Пур прибыл в Армению после визитов в Казахстан и Киргизию.
Как передает иранский источник, заместители глав МИД Армении и Ирана Шаварш Кочарян и  Эбрагим Рахим Пур в ходе встречи отметили важность углубления дружественных отношений двух стран, позитивно оценив двустороннее сотрудничество в сферах политики, экономики, а также в региональных вопросах.
Эбрагим Рахим Пур выразил уверенность, что предстоящие важные визиты  нацелены на укрепление и углубление отношений двух стран.
Замглавы МИД Ирана высоко оценил роль Армении в процессе установления связей между ИРИ и Евразийским экономическим союзом (ЕАЭС).
Отмечается также, что Шаварш Кочарян, в свою очередь, приветствовал участие иранских компаний в реализуемых в Армении проектах.
Как передает «ИСНА», заместители глав МИД Армении и Ирана подчеркнули, что единственный путь урегулирования карабахского конфликта – диалог между сторонами и переговоры.